Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 3.9. 2014 08:38
grandslam us open

Berdych neměl slitování, mladíkovi pokazil narozeniny

Tomáš Berdych
Zdroj: isifa.com
Tomáš Berdych

V prvním gamu dostal varování a pak už byl nekompromisní. Tomáš Berdych je ve čtvrtfinále grandslamového US Open. Rakouského mladíka Dominika Thiema doslova zničil, povolil mu jen sedn gamů a po zápase si liboval, že ušetřil síly.

Berdych si na grandslamovém US Open zahraje čtvrtfinále podruhé v kariéře. Jako poslední český zástupce na turnaji Thiema zdolal suverénně 6:1, 6:2 a 6:4. O semifinále bude hrát s Chorvatem Marinem Čiličem.

 

Problémy v utkání s Thiemem řešil Berdych jen na začátku. V první hře prohrával při svém podání 0:40, servis si ale udržel a v pátém gamu odvrátil další čtyři brejkboly. Zápas trval necelých sto minut a Rakušanovi tak zhořkly středeční jednadvacáté narozeniny.


"Důležitý byl ten první game zápasu. Bylo povzbuzením, že jsem si servis udržel a pak to ještě jednou zopakoval. Jinak jsem měl zápas pod kontrolou," řekl Berdych v rozhovoru na kurtu. "V podstatě mi vše vyšlo a splnil jsem úkol. Každá výhra se počítá a teď se můžu chystat na další zápas," řekl český hráč.


"Pamatuju si, když jsem jako mladík hrál osmifinálové zápasy. Taky mi chvilku trvalo, než jsem prorazil do čtvrtfinále. I Thiem si musí počkat, získat více zkušeností, protože má opravdu talent a razanci, aby měl dobré údery," řekl Berdych. "Ukázal mi rozdíl mezi světovou padesátkou a desítkou. Nedal mi šanci," uvedl Thiem.


S Čiličem se Berdych utká ve čtvrtek, se světovou šestnáctkou má pozitivní bilanci 5:3. Letos Chorvata porazil ve finále turnaje v Rotterdamu, ale prohrál s ním na předchozím grandslamu ve Wimbledonu 3. kolo ve třech setech. "Marin se letos výrazně zlepšil a hraje dobře," řekl Berdych. Čilič potřeboval pět setů a čtyři hodiny, aby ve 4. kole porazil Gillese Simona z Francie. "Ve srovnání s ním jsem trošku ušetřil energii, což je dobře. Trefuju míče čistě a už se na zápas těším," řekl Berdych.


Podesáté za deset let postoupil do čtvrtfinále US Open Roger Federer. Švýcar neměl v osmifinále problémy se Španělem Robertem Bautistou, hrál útočně, byl více než padesátkrát na síti a zvítězil 6:4, 6:3 a 6:2. "Je to jednoduché, zase si věřím," uvedl se sedmnáctinásobný grandslamový vítěz. Nyní ho čeká Francouz Gaël Monfils, který ještě neztratil set, a vítěz bude hrát s lepším ze souboje Berdycha s Čiličem.


Už v semifinále je Dánka Caroline Wozniacká. Desátá nasazená deklasovala ve čtvrtfinále Italku Saru Erraniovou 6:0 a 6:1 a v dalším kole se střetne s čínským překvapením turnaje Pcheng Šuaj. Wozniacká má šanci postoupit do finále US Open podruhé v kariéře, v roce 2009 v něm prohrála. "Tvrdá práce se bezpochyby vyplácí," řekla Wozniacká, které se vyčítalo, že v době, kdy byla světovou jedničkou, nevyhrála ani jeden grandslam. Na první velký titul stále čeká.

ram, čtk TN.cz