Zákonná šikana pokeru v Maďarsku

Po „mírném“ zákonu o pokeru na Slovensku přichází Maďarsko s mnohem tvrdším soudním usnesením, jež i z pouhé domácí hry pokeru dělá trestný čin, za nějž je možné jít i do vězení.

Slovensko dříve, Maďarsko nyní
Není tomu dlouho, co se na slovenské pokerové scéně objevil zákon, jenž znamenal konec pro mnoho malých pokerových klubů. Poplatek €1.500 za každý stůl na rok a nutná finanční záloha €1.000 na stůl v banku klubu je pro mnoho nadšeneckých klubů vyloženě likvidační. Však nutno říci, že co se klubů ve velkých městech týče, tam je tento finanční postih zvládatelný. Jako důsledek nejspíše bude to, že velké kluby či kasina nyní zvětší svoji základnu členů, neboť na turnaje budou přijíždět i hráči ze vzdálenějších destinací, kde se místní kluby zruší.

 

Horší situace je však nyní na Maďarsku, kde jsou postihy ještě větší. Tam vyšel dne 1. května 2010 v platnost tzv. „poker law“, jenž poker řadí striktně mezi hazard. Zcela alarmující je zákaz pokerových home game např. mezi kamarády, což postihuje až dvěma roky ve vězení a tučnou pokutou. Hrát se může pouze ve vybraných klubech a kasinech, což má samozřejmě přivést peníze do státního rozpočtu. Proti tomuto rozhodnutí však již bojuje maďarská asociace pokeru, která to považuje za porušení práv hráče.

 

V zákonu je též dále usneseno, že by každý hráč měl platit 30% daň z veškerých výher. Nehledě na nesmyslnou výši daně, která téměř jinou formu podnikání nezasahuje, se nabízí dotaz, zdali je možné odečíst alespoň náklady v podobě buy-inů do jednotlivých turnajů či cash games. Věřím, že kdyby daň byla jen, řekněme, 15% a byl možný odpočet, poté by se povolání profesionálního hráče pokeru dalo bez problémů zlegalizovat a stát by nemusel vymýšlet hlouposti. Celé zařazení pokeru mezi hazard je ještě více směšné ve světle nové události, a to že byl poker nedávno zařazen mezi hry jako šachy či bridge samotnou International Mind Sports Association. 

Adam Černý

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 21:05 23:25

   Finálová série Stanley Cupu 2018

   23:25

   Večerní sportovní noviny

   23:30

   NHL: Týden s Jakubem Voráčkem

   01:15

   NHL – akce měsíce

   01:25

   Zvedni se z gauče (1)

   01:40

   Czech Rally - Ohlédnutí za sezonou 2019

 • Nova Sport 2

  • 22:05 01:25

   World Darts Championship 2020

   01:25

   NHL: David Pastrňák - český gólostroj

   01:40

   NHL: Dominik Kubalík - hvězdný nováček

   09:00

   Racing Unleashed & FISA World Indoor Rowing Championships

   09:30

   World Cup of Pool 2019

   13:00

   Fotbal: Racing Strasbourg - AS Monaco

Celý Program