Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

MS V CYKLOKROSU

VIDEO: Nash přišla smolně o medaili. Podívejte se, co se stalo

Čeští cyklokrosaři na MS v Louisville v elitní kategorii na medaile nedosáhli. Radomír Šimůnek dojel sedmý, Martin Bína byl desátý. Zvítězil Belgičan Sven Nijs. Mezi ženami přišla Kateřina Nash vinou technických potíží těsně před cílem o bronz a skončila čtvrtá. Popáté za sebou a pošesté celkově vyhrála všestranná Nizozemka Marianne Vosová.

Závod mužů rozjel skvěle Bína a po prvním kole vedl. Postupně však začali přebírat taktovku podle očekávání Belgičané a také Francouz Francis Mourey, jenž dokázal ujet. Belgičané vedení Kevinem Pauwelsem ho ale ještě před polovinou závodu dojeli.
 

Právě jeden z největších aspirantů na zlato Pauwels měl v průběhu šestého z devíti okruhů smůlu, když mu spadl řetěz, do depa měl v tu chvíli daleko a vypadl ze hry o pódium.
 

Zatímco Šimůnek s Bínou jezdili neustále na hraně první desítky, vpřed se nenápadně prokousával Nizozemec Lars van der Haar a dojel si pro bronz. Pro veterána Nijse rozhodla v závěru chyba krajana Klaase Vantournouta, šestatřicetiletý Belgičan si tak zopakoval triumf po osmi letech.
 

Nash měla blízko k medaili, jenže...
 

V závodu žen se olympijská vítězka ze silnice Vosová na zasněžené a kluzké trati velmi rychle odtrhla od zbytku pelotonu, už po druhém kole měla půlminutový náskok a jela si svůj sólový závod. V tom okamžiku byla Nash pátá s desetivteřinovou ztrátou na trojicí Sanne van Paassenová, Chainelová-Lefevreová, Eva Lechnerová.
 

V průběhu třetího okruhu se však propadla, nabrala další ztrátu a zdálo se, že její medailové ambice vzaly za své. Jenže Nash se postupně dotáhla zpět a v nájezdu do posledního kola byla s náskokem tří vteřin třetí. Při posledním výstupu krátce před cílem hodně zaváhala, přesto se na začátku
cílové rovinky objevila třetí.

Nash měla v tu chvíli na dosah zopakování bronzového úspěchu ze Sankt Wendelu, kde před dvěma lety vyjela historicky první českou medaili mezi ženami. Kvůli technickým potížím se však najednou nemohla opřít do pedálů a do cíle tak spěchala jako na koloběžce, čehož využila Chainelová-Lefevreová využila.

Vosová, olympijská vítězka ze silničního závodu v Londýně, vyhrála před Comptonovou se suverénním náskokem minuty a 34 sekund.
 

"Každá výhra je speciální tím, že se ode mě očekává zisk zlata, ale nikdy není lehké zopakovat ten úspěch. Na startu jsem byla docela nervózní, podmínky nebyly zrovna ideální, ale od chvíle, když jsem se dostala do čela, držela jsem si své tempo a povedlo se mi to znovu," uvedla pětadvacetiletá Nizozemka v cíli.

Na bronz dosáhl v předchozím závodě juniorů Ťoupalík. Šestnáctiletý český reprezentant dojel za nizozemskou dvojicí Mathieu van der Poel a Martijn Budding. Vítěz Světového poháru Van der Poel, syn někdejšího mistra světa Adrieho van der Poela, obhájil titul z loňského šampionátu v Koksijde.

Ťoupalík skončil v SP celkově šestnáctý, ale dnes se v průběhu závodu postupně prokousal nejlepší desítkou až mezi medailisty. Do posledního z šesti okruhů vjížděl společně s Belgičanem Yannickem Peetersem, jenž posléze zakolísal na schodech a ze hry o medaile vypadl.

Ťoupalík udržel za zády domácího Logana Owena a dalšího Belgičana Nicolase Cleppeho. Na Van der Poela, který měl již po prvním kole osmivteřinový náskok a nadále ho navyšoval až na téměř minutu v cíli, ztratil český reprezentant minutu a 19 vteřin.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Louisville (USA):

 

Muži (25,14 km):
1. Nijs 1:05:35, 2. Vantournout (oba Belg.) -2, 3. Van der Haar (Niz.) -25, 4. Wellens (Belg.) -41, 5. Walsleben (Něm.), 6. Taramarcaz (Švýc.) oba -44, 7. Šimůnek (ČR) -1:15, 8. Albert (Belg.) -1:19, 9. Van Amerongen (Niz.) -1:31, 10. Bína (ČR) -1:41.
 

Ženy (16,8 km):
1. Vosová (Niz.) 43:00, 2. Comptonová (USA) -1:34, 3. Chainelová-Lefevreová (Fr.) -2:10, 4. Nash (ČR) -2:12, 5. Van Paassenová (Niz.) -2:15, 6. Lechnerová (It.) -2:17, ...20. Havlíková -4:46, 29. Mikulášková (obě ČR) -1 kolo.
 

Junioři (16,8 km):
1. Van der Poel 40:47, 2. Budding (oba Niz.) -57, 3. Ťoupalík -1:19, ...15. Pokorný -3:20, 24. Vastl (všichni ČR) -4:38.

 

tn.cz / ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 15:00 16:45

   Fotbal: LA Galaxy - Los Angeles Football Club

   16:45

   RunTour – Liberec

   17:00

   FIVB Beach Volleyball – Espinho

   19:30

   Element (392)

   19:40

   Mistrovství světa SKIF 2019

   21:30

   Večerní Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 14:05 18:00

   World Matchplay Darts 2019

   18:00

   NBA 2019

   18:30

   UFC Now (17)

   19:20

   Hokejky pro Kluka Puka 2019

   19:35

   Frozen Waterfalls - Ice - Kayaking

   20:00

   World of Freesport Special: Best of Climbing

Celý Program