Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 15. 8. 2013
MS v moskvě

Veselý riskoval, ale je ve finále. Uspěli i všichni koulaři

Vítězslav Veselý
Zdroj: isifa.com

Stoprocentní úspěšnost měli dnes čeští atleti na mistrovství světa v dopoledních kvalifikacích. Do finále postoupili oštěpař Vítězslav Veselý i všichni tři koulaři, v rozběhu na 800 metrů uspěla Lenka Masná

Veselý hodil v druhé sérii 81,51 metru a třetí pokus už vynechal, i když za limitem zaostal o 99 cm. Jeho krok se nakonec ukázal jako nepříliš riskantní, v druhé skupině ho totiž přehodil jen jeden soupeř a český medailový kandidát postoupil do finále jako pátý. Kvalifikaci vyhrál Fin Tero Pitkämäki, který hodil 84,39 metru. O medaile budou oštěpaři bojovat v sobotu.

 

 

Veselého před šampionátem trápilo bolavé koleno, dva týdny nemohl trénovat. S tejpem a speciálním zpevňovací návlekem se rozběhl k prvnímu pokusu, který se mu povedl. Oštěp skončil na hranici 88 metrů, ale druhý muž letošních světových tabulek svůj hod na odhodové čáře neustál a přešlápl.

 

V druhé sérii Veselý zjevně zajišťoval a oddychl si, když náčiní dopadlo do vzdálenosti 81,51 metru. V té chvíli bylo velmi pravděpodobné, že tento výkon bude na postupovou dvanáctku stačit. "Bylo to trochu riziko, ale doufám, že to ušetření sil a kolena se mi pak vrátí ve finále," uvedl Veselý. "Malinko jsem cítil bolest, ale bude to dobrý, určitě," věřil si.

 

 

Do pátečního finále soutěže koulařů prošli všichni tři čeští zástupci. Ladislav Prášil hned prvním pokusem dlouhým 20,90 metru splnil kvalifikační limit a potvrdil, že je adeptem na medaili. Dál než on vrhl pouze Američan Ryan Whiting (21,51).

 

Mezi dvanáctkou jsou i Martin Stašek, který byl jedenáctý výkonem 20,04 m, a Antonín Žalský, jenž se stal posledním postupujícím díky vrhu dlouhému 19,76 m ze závěrečné třetí série. Tři reprezentanty ve finále neměla Česká republika nikdy v historii, stejný počet koulařů mezi dvanáctkou mají už pouze Američané.

 

Masná sice ve svém rozběhu skončila pátá, ale proklouzla do semifinále posledním postupovým časem 2:00,31 minuty.

 

 

ČTK