Velká pardubická: Favorizovaný Váňa bude útočit na hattrick

Největším favoritem 121. ročníku Velké pardubické České pojišťovny je hnědák Tiumen, který bude pod vedením sedminásobného vítěze prestižního dostihu Josefa Váni útočit na svůj třetí triumf v řadě.

Desetiletý Tiumen prokázal skvělou formu triumfem v srpnové kvalifikaci, jeho nejvážnějšími soupeři by měli být Aspirant, Klaus a Zulejka, vítěz zářijové kvalifikace Valldemoso, loni pátý Teviot a šestý Lirain.
 

Mezi patnácti účastníky se může ukázat i dvojnásobná vítězka Velké pardubické bělka Sixteen nebo loni těsně druhý Amant Gris.
 

Podívejte se na poslední přípravy Josefy Váni před Velkou pardubickou:

„Je to hodně otevřené, vyčnívá jen Tiumen. Už tím dvakrát prošel, ví, co má čekat, už dvakrát vyhrál,“ řekl šestinásobný účastník dostihu, žokej Jan Faltejsek, který letos bude kvůli zranění chybět. „Nezapomínal bych na Aspiranta, loni skončil sedmý, letos je starší a lepší,“ dodal.
 

Pořadatelé se nijak neznepokojují tím, že na startu nebude žádný zahraniční kůň, obávají se spíš špatného počasí. „Zima by nám nevadila, ale od pátku má pršet,“ poznamenal prezident Jockey clubu Václav Luka. Před dvěma lety se totiž sychravý podzim podepsal pod nižší návštěvou i menším počtem sázek.
 

Osmapadesátiletý Váňa je držitelem několika rekordů, nikdo další nemá na kontě víc triumfů. Váňa jako jediný zvítězil ve Velké pardubické sedmkrát (čtyřikrát se Železníkem, dvakrát s Tiumenem a jednou s Vronským). Po čtyřech triumfech mají na kontě Václav Chaloupka a Peter Gehm. Váňa má také nejvyšší počet startů, letos se účastní již popětadvacáté, Chaloupka startoval osmnáctkrát.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Váňa vede i jako trenér, jeho svěřenci triumfovali osmkrát (Cipísek, Vronsky, Chalco, Decent Fellow, dvakrát Sixteen a dvakrát Tiumen), o jedno prvenství méně má Čestmír Olehla, trenér legendárních koní Železníka a Registany. Právě Železník je rekordmanem mezi koňmi, vyhrál Velkou pardubickou čtyřikrát a pokaždé měl v sedle Váňu. Ten nebude ani letos v Pardubicích jediným žokejem tohoto jména, hlavního dostihu se zúčastní i jeho syn Josef junior, který povede Liraina.
 

Časový rekord (8:58,99 vteřiny) drží z roku 2008 Sixteen, první bílá klisna v historii, která dokázala Velkou pardubickou vyhrát. Tiumen běžel loni čas 9:03,73, třetí nejrychlejší byl v roce 2005 Maskul.
 

Letošní Velká pardubická má dotaci ve výši 4,5 milionu korun a startuje v neděli v 16.25. Slavnostní zahájení se odehraje v 11 hodin, o čtyřicet pět minut později začne první z rámových dostihů.

Mediafax

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 02:00 02:15

   Element (410)

   02:15

   Freeride World Tour - Hakuba

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: Winnipeg Jets - Pittsburgh Penguins

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Leicester Tigers - Gloucester Rugby

 • Nova Sport 2

  • 09:00 09:30

   Freeride World Tour - Hakuba

   09:30

   World Cup of Pool 2019

   11:40

   UFC Greatest Fights (4)

   12:05

   UFC Now (27)

   13:00

   Fotbal: Amiens SC - Olympique Lyon

   14:45

   Fotbal: Paris Saint - Germain - Racing Strasbourg

Celý Program