Aktualizováno 9.4. 2015 14:24
NA NOVA SPORT A VOYO

UFC: Rafael dos Anjos. To je nový král lehké váhy

Rafael dos Anjos
Zdroj: isifa.com

Každý týden vám blíže představíme jednoho ze zápasníků UFC. Budete se tak moci dozvědět více o jejich osobnostech, zázemí i úspěších. Jako prvního představujeme Rafaela dos Anjose, který se na UFC 185 stal novým šampionem lehké váhy.

Kariéra: Rafael se na rodil a vyrůstal ve městě hned vedle Ria de Janeira. Už jako malý se dostával ke rvačkám na ulicích a nebýt akademie Jiu-Jitsu, kdo ví, kde by skončil. Pevný řád a nový pohled na svět od starších zápasníků ho přimělo se tomuto sportu naplno věnovat a divoký život na ulici nechat za sebou.

 

Po Jiu-Jitsu a předešlých zkušenostech ze soubojů na ulici se Rafael dál vydal cestou bojovníka MMA. Svou kariéru začal v 19 letech v menších místních organizacích. Z první čtyř zápasů měl bilanci 2 výhry a 2 prohry, což ho však neodradilo a následně vyhrál 9 zápasů v řadě. Skvělá série se mu stala vstupenkou do největší MMA organizace na světě – americké UFC. Debut ale neproběhl podle jeho očekávání, jelikož na začátku třetího kola byl knokautován Jeremym Stephensem.

 

UFC nyní můžete exkluzivně sledovat na NOVA Sport a VOYO. Článek čtěte ZDE.

 

Následující zápas také nešťastně prohrál, ale odnesl si aspoň ocenění Zápas večera. Rafael se opět nezastavil jako na začátku své kariéry, což mu přineslo sérii 3 výher v řadě. Dalším soupeřem mu byl veterán Clay Guida, který měl opravdu otestovat jeho schopnosti. Zápas však skončil pro Rafaela opravdu špatně, jelikož zápas pro něj skončil zlomenou čelistí. Rok po nepříjemném zranění se však vrátil v plné síle a knokautoval George Sotiropoulose.

 

Následující zápas s krajanem Gleisonem Tibauem prohrál a o Rafaelovi se začalo přemýšlet jako o zápasníkovi, který bude sbírat prohry a výhry a pohybovat se někde uprostřed své divize. V té době se ocitl na životní křižovatce, protože lepší možnosti pro trénování se mu nabízeli ve Spojených státech a musel se rozhodnout, zda dál pokračovat v Brazílii nebo vzít rodinu a přestěhovat se. Nakonec se rozhodl pro to druhé a výsledky se brzy dostavily. Zlepšila se jeho technika v postoji a sbíral jedno vítězství za druhým, porazil např. i skvělého Donalda „Kovboje“ Cerroneho. Dalším soupeřem, který mu mohl stát v cestě za titulem, byl dosud neporažený Khabib „Orel“ Nurmagomedov. V té době se jednalo o dva černé koně v boji o post dalšího vyzyvatele o titul. Nurmagomedovův wrestling byl ten den na Rafaela ale příliš a musel vytrpět hořkou porážku. Předešlé výsledky ale naznačovaly určitý potenciál, který se naplno projevil v následujících zápasech.

 

Po knokautování Jasona Highe dokázal i jako první knokautovat bývalého šampiona Bensona Hendersona a ještě ve stejný rok stihl jednoznačně zničit Nata Diaze. Výborné výkony a dobré načasování mu hned po poslední výhře přinesly kýžený post dalšího vyzyvatele. V březnu se tak setkal s opěvovaným Anthonym Pettisem, který je oblíbencem mnoha fanoušků. Rafael však do zápasu nastoupil s jasným cílem a strategií, které mu přinesly vítězství a zisk velmi cenného titulu. Rafael dos Anjos tak dokázal, že je potřeba se nevzdávat a za svým snem jít i přes veškeré překážky.

 

Styl boje: Rafael dos Anjos byl na začátku brán především jako expert na brazilské Jiu-Jitsu. Po přesunu do Spojených států však vylepšil i svůj wrestling a postoj a stal se naprosto komplexním MMA zápasníkem. Vyznává agresivní způsob boje s neustálým tlakem.

 

Úspěchy: Ze své bohaté zkušenosti v Jiu-Jitsu vytěžil černý pásek. Dále se v březnu 2015 stal šampionem lehké váhy v UFC.

 

Tým: Jeho dlouholetým mentorem je Rafael Cordeiro, který trénoval takové hvězdy jako Wanderleie Silvu nebo Shoguna Ruu. Jeho domácím týmem jsou Kings MMA, v jejichž blízkosti i žije. Externě trénuje i v nejlepším asijském MMA týmu – Evolve MMA.

 

Zázemí a rodina: Rafael je ženatý a má dva syny, se kterými tráví většinu času mimo tréninky.
 

Lukáš Zduba TN.cz