Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 21.10. 2014 20:51
ZASTŘELIL JI

Trest pro Pistoriuse: Za zabití přítelkyně dostal jen 5 let!

Zdroj: TV Nova

Handicapovaný atlet Oscar Pistorius byl za zabití z nedbalosti přítelkyně Reevy Steenkampové odsouzen k pěti letům ve vězení.

Za střelbu na veřejnosti dostal sedmadvacetiletý jihoafrický sportovec od soudkyně Thokozile Masipaové podmínku. Žalobce i obhajoba se proti rozsudku mohou odvolat.

 

Státní zástupce pro šestinásobného paralympijského šampiona, jenž byl v září soudkyní zproštěn obvinění z vraždy, požadoval minimálně desetileté vězení. Obhajoba navrhovala tříleté domácí vězení v kombinaci s veřejně prospěšnými pracemi.

 

Podle jihoafrických právních expertů si bude muset Pistorius ve vězení odpykat minimálně jednu šestnáctinu trestu (zhruba čtyři měsíce), než bude moci požádat o podmínění propuštění. Ze soudní síně ho odvedla ostraha přímo do cely v budově soudu.

 

Podle dřívějších informací jihoafrické agentury EWN by mohl Pistorius poslán do ústředního vězení v Pretorii do křídla s vysokou ostrahou, kde je umístěn i uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který je v JAR obviněný z únosů a mučení. Ve zvláštním oddělení je pouze šest cel a na vězně dohlíží speciální jednotka.

 

Pistorius, jenž se stal díky startům v závodech zdravých sportovců mezinárodní celebritou, loni na Svatého Valentýna zastřelil přes dveře koupelny ve svém domě modelku Reevu Steenkampovou. Podle svého tvrzení si přítelkyni spletl s vetřelcem.

 

Proces se slavným závodníkem s podkolenní amputací obou nohou začal 3. března. Podle původních plánů měl trvat do 20. března, nakonec ale verdikt o vině padl až po více než 40 jednacích dnech 12. září. Dalších pět dní trvalo projednávání o výši trestu. Za zabití z nedbalosti hrozilo Pistoriusovi až 15 let vězení, vyváznout ale mohl i s podmínkou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

REKONSTRUKCE VRAŽDY: Slavný sportovec Pistorius předvádí, jak zastřelil přítelkyni

Zabil Oscar Pistorius svou sexy holku? Před střelbou koukal na po*no

ČTK