Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

VELEÚSPĚŠNÁ SEZONA

Špotáková: O takovém návratu po mateřské se mi ani nezdálo

Barbora Špotáková a její syn Janek
Zdroj: isifa.com
Barbora Špotáková a její syn Janek

Oštěpařka Barbora Špotáková má za sebou sezonu, o které se jí ani nesnilo. Do velké atletiky se po loňském narození syna Janka vrátila senzačním způsobem: potřetí vyhrála celkově Diamantovou ligu a na mistrovství Evropy v Curychu získala poslední velké zlato do své sbírky.

Připustila, že pro příští rok bude náročnější hledat důvody k tréninku, ale olympijské hry v roce 2016 v Riu de Janeiro jsou pro ni velkou motivací.
 

"Mám za sebou úspěchy, o nichž se mi na začátku sezony vůbec nezdálo," uvedla Špotáková na dnešní oslavě v pražské restauraci U Pinkasů a pozvedla na přípitek sklenici plzeňské dvanáctky. Od personálu dostala i skleněnou korunu. "Když jsem byla těhotná, představovala jsem si, jak se vrátím. Ale že to bude takhle...," řekla dvojnásobná olympijská vítězka, která letos odešla poražena jen jednou v Birminghamu.
 

O víkendu triumfovala v posledním velkém podniku sezony na Kontinentálním poháru v Maroku, odkud se vrátila už unavená. "Takže popravdě teď žádnou motivaci nemám, ale v listopadu ji naberu a začnu makat," ujistila. V příští sezoně je vrcholem pekingské mistrovství světa, na kterém loni Špotáková kvůli mateřské pauze chyběla. Z MS má doma zlato z roku 2007 v Ósace a dvě stříbra z Berlína 2009 a Tegu 2011. "Mojí motivací je spíš pobrat příští rok sílu na Rio. Ale je jasné, že já sezonu vypouštět neumím. Zase budu makat a chtít vyhrávat."
 

Během celého roku hovořila o tom, že by ráda překonala hranici 70 metrů. "Letos to opravdu bylo možné, i když možná bych už toho asi chtěla moc," uznala Špotáková. Právě její světový rekord 72,28 metru z roku 2008 pro ni může být motivací. Za rok už ale oštěpařce bude 34 let. "S věkem se šance na jeho překonání snižuje, ale motivace to je. Plánovat se to však nedá. Musí se sejít všechno, chytit závod a ideální podmínky," upozornila. Letos hodila nejdál 67,99 metru.
 

S trenérem Janem Železným už v Maroku hodnotila sezonu. Ona ji považuje za úspěšnou, trenér zůstal při zemi. "Pořád přemýšlím, proč jsem tak úspěšná. Ale asi je to tím, že zůstávám zdravá a poslouchám manažera i trenéry," usmívala se oštěpařka. Kouče Železného ale v přípravě na novou sezonu nejspíš neposlechne. Stejně jako loni. Na jaře nepojede do Afriky na dlouhodobé soustředění, hlavně kvůli rodině. "Aby Lukáš (přítel) byl dva měsíce bez Janečka? Ne, přes to nejede vlak," řekla nekompromisně. "Když budu tahat Janečka na saních, budu mít sílu v nohách," žertovala.
 

Ani letos na jaře v Jihoafrické republice nebyla, ale nahrála jí teplá zima v Čechách. "Honza věří, že teplo dělá strašně moc, ale já tohle jsem ochotna podstoupit až v olympijské sezoně," řekla Špotáková. Důvodem je i dům, který dostavuje s přítelem. "Pět let o tom mluvím, už bych se ráda přestěhovala. Letos jsme nebyli s Lukášem spolu déle než půl dne," uvedla. I proto si v říjnu vybere alespoň týdenní dovolenou v teple u moře. "To je před přípravou potřeba."
 

Příští rok se chce soustředit spíš na rodinu než na atletiku. Byť se po mateřské dovolené vrátí její velké soupeřky Němka Christina Obergföllová a Ruska Maria Abakumovová. "Včera mi zrovna přišel e-mail od Christiny, co jsem dělala, že jsem se tak vrátila. Prozradím jí to, to není žádné tajemství, ráda jí s tím pomůžu," řekla s úsměvem. Abakumovová to bude mít s dvojčaty složitější. "Prý trénuje fest. Těším se na to, budeme závodit jako tři mámy," uvedla Špotáková.

ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 13:55

   Moto GP - VC Francie (závod Moto3)

   13:55

   Moto GP - VC Francie (závod Moto2)

   14:45

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

   16:00

   Off-road Maraton (2)

   16:25

   Czech rally 2019 (2)

   16:50

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:45

   Fotbal: LA Galaxy - Colorado Rapids

   14:45

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Verbier)

   15:15

   NHL: San Jose Sharks - St. Louis Blues

   17:15

   Magazín NBA Action (33)

   17:40

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   19:45

   Ligue 1 Highlights (37)

Celý Program