Soupeříme s mužem, stěžují si atletky při závodech se Semenyaovou

Jihoafričanka Caster Semenyaová o víkendu vyhrála závod v Berlíně, ale její soupeřky si stále nemohou zvyknout, že běhají s někým, kdo je napůl žena a napůl muž.

Když před závodem na 800 metrů představoval hlasatel jednotlivé atletky, největší aplaus zazněl při vyslovení jména závodnice z Jihoafrické republiky Caster Semenyaové. Právě v Berlíně před rokem prožívala peklo. Vyhrála titul mistryně světa, ale všichni mluvili jen o tom, jestli je muž nebo žena. Podstoupila několik genetických testů, které potvrdily, že má na ženu neobyčejně vysokou hladinu testosteronu. Nakonec se atletická federace rozhodla, že pro ni zůstává Semenyaová ženou a se ženami může dál závodit.

 

Od té doby absolvovala tři závody, ten největší právě teď v Berlíně. I když sama říká, že během jedenáctiměsíční pauzy moc netrénovala, s přehledem své soupeřky porazila. Diváci jí vestoje tleskali, jenže ne všichni jsou z jejího návratu nadšeni.

 

Žádná ze soupeřek to nechce říkat příliš nahlas, ale s návratem Semenyaové na dráhu nesouhlasí. "Samozřejmě je to otázka lidských práv, jenže lidská práva se týkají všech v závodě, ne pouze jednoho člověka," jako jedna z mála otevřeně řekla Britka Jemma Simpsonová, která v závodě doběhla čtvrtá. "Je to tak, že zbytek startovního pole je ignorován."

 

Diane Cumminsová: "Všechny máme pocit, že běháme s chlapem"

 

Vlastně jen ona a Kanaďanka Cumminsová po závodě naznačily, že atletky nesouhlasí s rozhodnutím IAAF. "Je to velmi složitá otázka a všichni si dávají velký pozor na to, co říkají. Musejí být diplomatičtí a nechávat si názory pro sebe." Diane Cumminsová si ale jako diplomatka příliš nepočínala. V závodě skončila osmá a otevřeně řekla, že by se zodpovědní lidé měli znovu zamyslet nad hladinou testosteronu, kterou Semenyaové povolili.

 

"Prohrály jsme v životě nespočetněkrát, ale pokaždé to bylo s někým, o kom nebylo pochyb, že je žena. V případě Caster je to bohužel jinak. Je to muž nebo žena?," pokládala řečnickou otázku. "I když řeknou, že je to žena, tak je to podle mne na samé hranici. Většina z nás má prostě pocit, že závodí proti muži."

 

Závodí se jen o druhé místo, Semenyaová bude dominantnější než Bolt

 

Obě atletky říkají, že až se Semenyaová dostane do vrcholné formy, budou závody na 800m žen pouze soubojem o druhé místo. "Je naprosto frustrující závodit s někým, kdo vypadá, že s námi běhá bez námahy," přiznává Cumminsová. Podobně se cítí prý i ostatní běžkyně, ale bojí se to říct naplno.

 

Cumminsová mluví naplno, protože ve 36 letech je vlastně na konci kariéry. Říká, že Semenyaová bude dominantnější než sprinter Usain Bolt. "Je pár chlapů, kteří dokáží Usainovi konkurovat. Semenyaová ale prostě žádnou konkurenci nemá. Je čtyři nebo pět vteřin před námi všemi a nedá se s tím nic dělat."

Roman Jedlička TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 02:00 05:00

   Basketbal: NBA All - Star Game 2020

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Caro North - Expedition Antarctica

   11:30

   Házená: Füchse Berlín - SC Magdeburg

 • Nova Sport 2

  • 01:05 03:45

   NHL: Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs

   09:00

   Fotbal: Girondins Bordeaux - Dijon FCO

   10:45

   SkiTour 2020 - Orlický maraton

   10:55

   UFC Reloaded (14)

   11:45

   UFC Reloaded (15)

   12:35

   Truck Racing Magazine - Dakar 2020

Celý Program