Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

BOJ O MEDAILE

Oštěpař Veselý je mistrem světa! Zlato mu přinesl fantastický první hod

Vítězslav Veselý
Zdroj: Getty Images
Vítězslav Veselý dokazuje, že má formu jako hrom.

Bolelo ho koleno, přesto to dokázal. Český oštěpař Vítězslav Veselý získal v Moskvě zlatou medaili. O svém triumfu rozhodl hned v první sérii, v níž hodil 87,17 m. Druhý skončil Fin Tero Pitkämäki, který hodil jen o deset centimetrů méně. Třetí místo obsadil Rus Dmitrij Tarabin (86,23).

Veselý své soupeře zaskočil hned prvním pokusem. Další hod se mu nevydařil, ale ve druhém pokusu se k němu na 29 centimetrů přiblížil Pitkämäki.
 

Právě Fin, který v loňské sezoně často v Železného skupině trénoval, Veselého zlobil nejvíc. Ve třetí sérii vedení českého oštěpaře odolalo jen o 10 centimetrů. To bylo však ze strany Veselého soupeřů všechno.
 

"Šel jsem do toho s tím, že první pokus musí být nejdelší. Ani jsem se moc nerozcvičoval, nešel jsem před finále ani jednu rovinku, ani abecedu," řekl Veselý.

 

Důvodem bylo bolavé koleno, ale také následky střevní virózy, s níž se uplynulé dny potýkal. "Byl jsem trochu kleplej z nějaké virózy. Šel jsem do toho, že to bude dlouhá soutěž a není třeba se rozcvičovat. Naštěstí to dopadlo, i když to Tero ostřeloval," uvedl třicetiletý atlet.
 

Když Pitkämäki v poslední sérii Veselého nepřehodil, český závodník se už rozhodl poslední hod vynechat a šetřit své zraněné koleno.
 

Doběhl za svým trenérem a vzal si vlajku. Oslavy na stadionu mu však překazil start finále dvoustovky s hvězdným Jamajčanem Usainem Boltem, Veselý tak přišel o své čestné kolečko.
 

Veselého zlatý závod jsme sledovali v ON-LINE reportáži:
 

18:09 Ke svému poslednímu pokusu už Veselý nenastoupil a začal oslavovat s českou vlajkou svůj senzační úspěch. Zlatou medaili mu zajistil hod hned z první série, v níž poslal oštěp do vzdálenosti 87,17 m.
 

18:07 Pitkämäki se nezlepšuje a to znamená jediná, Vítězslav Veselý se stává mistrem světa!

 

18:05 Rus Tarabin se do svého posledního pokusu pořádně opřel a oštěp letěl hodně daleko. Dokonce se mohl bát i Veselý. Náčiní se ale zapíchlo do země ve vzdálenosti 86,23 m, což vrátilo Tarabina na třetí místo před Keňana Yega.
 

18:02 Keňan Yego se ve svém posledním pokusu nezlepšuje a teď bude čekat. Prozatím drží svým předchozím hodem třetí místo.
 

17:58 V tuto chvíli jsou před námi poslední šesté pokusy! Od zlata dělí Vítězslava Veselého hodně málo!
 

17:58 Veselému se pátý pokus nepovedl, takže český oštěpař úmyslně přešlápl.
 

17:56 Nezlepšil se ani druhý Fin Pitkämäki, takže Veselý může zůstat klidný.
 

17:55 Ruský oštěpař nedokázal odpovědět na Keňanův útok a zůstává čtvrtý.
 

17:53 Keňan Yego si díky pokusu dlouhému 85,40 m dostal na třetí místo před Rusa Tarabina!
 

17:51 V páté sérii se zlepšil Nor Thorkildsen, ale díky hodu dlouhému 81,06 m si polepšil pouze o jedinou příčku a je šestý.
 

17:46 Veselý má za sebou čtvrtý pokus a ani český oštěpař nepřidal nic ke svému nejdelšímu pokusu. Oštěp se tentokrát doletěl do vzdálenosti 83,80 m.
 

17:44 Nezlepšuje se ani Fin Pitkämäki, jehož náčiní přistálo do vzdálenosti 85,67 m.
 

17:42 Třetí Rus Tarabin bez zlepšení. Jeho nejdelším pokusem zůstává 84,38 m z první série.
 

17:39 Háže se v obráceném pořadí. Své pokusy zatím absolvovali Fin Ruuskanen, Nor Thorkildsen, Egypťan El Sayed, Keňan Yego a Ukrajinec Avramenko. Zlepši se jenom poslední jmenovaný, ale přesto se neposunul pořadím a zůstává čtvrtý.
 

17:35 Po pauze, v níž se běželo finále žen na 4x400 metrů, bude teď už jen osmička oštěpařů pokračovat v boji o medaile.
 

17:29 Třetí pokusy jsou za námi.
 

17:26 Nor Thorkildsen a spolufavorit závodu zůstává i po třetím hodu až na sedmém místě.
 

17:22 Veselý házel potřetí a oproti druhému pokusu se zlepšil, když hodil 81,21 m, ale nejdelším a zároveň vedoucím zůstává hod z první série.
 

17:14 Pitkämäki dál útočí! Znovu se dokázal zlepšit a hodem dlouhým 87:07 m se Veselému přiblížil na pouhých 10 centimetrů!
 

17:11 Oštěpaří zahájili třetí sérii pokusů, v níž se rozhodne, kdo postoupí do finálové osmičky.
 

17:09 Švéd Amb, jemuž patří poslední místo, zakončil druhé pokusy.
 

17:06 Zatím se nedaří jednomu z favoritů závodu Andreasi Thorkildsenovi z Norska, který drží po dvou pokusech až páté místo. Jeho nejdelší výkon měří 80,93 m.
 

17:03 Veselý má za sebou druhý pokus, ale tentokrát to nebylo tak dobré. Jeho oštěp nepřeletěl ani osmdesátimetrovou hranici. Veselý už před závodem říkal, že kvůli bolavému kolenu bude chtít dát všechno do prvního pokusu.
 

16:58 Zlepšil se i Rus Tarabin, který poprvé přešlápl, ale při druhém pokusu zahodil oštěp do vzdálenosti 84,38 m a zařadil se na třetí místo.
 

16:55 Dosud druhý Pitkämäki zaútočil. Jeho oštěp letěl hodně daleko, ale na Veselého to nestačilo. Hodem do vzdálenosti 86,88 m ale naznačil, že rozhodně nic nevzdává.

 

16:45 Veselý vstoupil do soutěže skvěle. První hodem poslal oštěp do vzdáleností 87,11 m a dostal se na první místo před Fina Pitkämäkiho.
 

Oštěpař Vítězslav Veselý vstoupí do boje jako druhý muž letošních tabulek, jeho závěrečnou přípravu před šampionátem však poznamenaly potíže s kolenem.
 

V posledním závodu před MS hodil Veselý v Monaku po menším svalovém zranění nejlepší výkon roku na světě 87,68 metru, ale na ruském šampionátu ho přehodil o více než metr Dmitrij Tarabin.
 

V kvalifikaci se Veselý přesvědčil, že může hodit daleko. Jeho první přešlápnutý pokus měřil kolem 88 metrů. Úřadující evropský šampion by se rád dočkal medaile z velké světové akce po čtvrtých místech z minulého MS v Tegu a olympijských her v Londýně.
 

Kromě Tarabina bude Veselého soupeřem hlavně Fin Tero Pitkämäki, který je podle všeho ve skvělé formě. Finále oštěpařů je na programu od 16:35 SELČ.

 

tn.cz / ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:05 00:45

   Fotbal: Stade Rennes - Paris Saint - Germain

   00:45

   KITE LIFE (3)

   01:00

   MONETA Czech PGA Tour (5)

   02:05

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - THW Kiel

 • Nova Sport 2

  • 22:25 00:50

   Melbourne Darts Masters

   00:50

   Fotbal: FC Nantes - Olympique Marseille

   02:30

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - THW Kiel

   09:00

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   10:40

   Cyklomagazín (3)

   10:50

   Nova Cup 2019 – Sahara race

Celý Program