Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Rychlobruslařka Sáblíková zvládla maturitu, vytáhla si doping

Větší nervozita než před důležitými závody. Tak popsala své pocity rychlobruslařka Martina Sáblíková poté, co se jí podařilo složit maturitu.

Čtyřnásobná mistryně světa, rychlobruslařka Martina Sáblíková a její reprezentační kolegyně Andrea Jirků složily zkoušku dospělosti na sportovním gymnáziu Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Obě měly po celou dobu studia speciální studijní plán.
 

Sáblíková si vytáhla otázku o dopingu ve sportu


"Z každé otázky jsem věděla něco, u některých víc, jinde míň. Celkový průměr se pohybuje kolem tří," odpověděla diplomaticky na otázku týkající se konkrétních známek Sáblíková. Při losování otázek prý měla poměrně šťastnou ruku. Z češtiny si vytáhla humanismus a renesanci, z němčiny Českou republiku. Velmi jednoduchá prý byla teorie sportovní přípravy, kde měla hovořit o problematice dopingu.


Video z maturitního dne Martiny Sáblíkové

Reprezentantky za školu kouřit nechodily


Podle ředitele školy Milana Pavlíka byly obě rychlobruslařky velmi solidní a bezproblémové studentky. "Neměly žádné kázeňské prohřešky, určitě nechodily kouřit za školu nebo pít alkohol do parku," řekl s úsměvem Pavlík.


Po maturitě se chce Sáblíková okamžitě vrhnout do tréninku, kterému v poslední době moc nedala. "Nejhorší byl poslední týden, kdy jsem skoro nic netrénovala, to se asi odrazí na výkonnosti. Ale věřím, že to doženeme," řekla.


Přísný dárek od trenéra: vybavení posilovny


Mezi prvními gratulanty byl trenér Petr Novák. Sáblíkové podle něj schází deset až 12 dní tréninku, kdy se věnovala jenom studiu, a ty je teď třeba dohnat. "Mám pro ni k maturitě kromě obrovské kytky ještě jeden dárek, věřím, že zítra bude překvapená. Zařizuje si dům, dostane ode mě kompletní vybavení do posilovny," řekl Novák.


Sáblíková se zařadila mezi ostatní české sportovce, které v poslední době čekala maturita. Nedávno zkoušku dospělosti skládal záložník Bohemians 1905 Jan Morávek, před ním motocyklista Karel Abraham nebo tenistka Nicole Vaidišová. Světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková pro změnu udělala státnice a stala se inženýrkou.

tn.cz, ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:35 03:00

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   09:30

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Verbier)

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Sportovní originály - 180 s Darylem Gurneym

 • Nova Sport 2

  • 01:35 02:35

   Ligue 1 Highlights (37)

   02:35

   NBA: Milwaukee Bucks - Toronto Raptors

   09:00

   Premier League Darts 2019

   11:30

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   13:30

   NBA: Milwaukee Bucks - Toronto Raptors

   15:30

   Ligue 1 Highlights (37)

Celý Program