Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 24.10. 2014 12:34
galerie čeká ho 5 let

První noc ve své cele. Pistorius brečel, říkají dozorci

Oscar Pistorius a věznice
Zdroj: isifa.com
Oscar Pistorius a věznice

Jihoafrický handicapovaný běžec Oscar Pistorius, který byl odsouzen na pět let za zabití z nedbalosti přítelkyně Reevy Steenkampové, má ve věznici přísný a pevný režim. Vstává v půl šesté, snídani dostává v sedm, oběd v poledne a večeři ve čtyři...

To vše ve své cele. V úterý strávil ve věznici Kgosi Mampuru II první noc a údajně předtím, než usnul, bylo z jeho cely dlouho slyšet vzlykání a pláč, informoval jihoafrický list The Times.


16

GALERIE: Vězení pro Oscara Pistoriuse

Zdroj: isifa.com

Vězení pro Oscara Pistoriuse - 4

Hodnocení:


Když se Pistorius ve středu ráno probudil, vypadal prý stále šokovaný a dezorientovaný. Šestinásobný paralympijský šampion byl do věznice v Pretorii odvezen ihned ze soudní síně a nyní pobývá v její nemocniční části. Zdravotníci i dozorci ho prý velmi bedlivě sledují. "Mohli jste ho slyšet. Krátce poté, co se dveře cely zavřely, bylo slyšet slzy. Byl zničený. Stále plakal. Myslíme si, že přestal, až když usnul," citoval jihoafrický list nejmenovaný vězeňský zdroj.


Podle jiného zdroje byl již Pistorius v krátkosti představen dalším devíti vězňům, kteří obývají nemocniční část věznice. Jsou mezi nimi rovněž lidé s prostetickými končetinami a také odsouzení na kolečkových křeslech. Seznamovaní se spoluvězni prý bude pokračovat až do konce týdne. "Někteří jsou rádi, že je s nimi, jiní ale nikoliv. Nelíbí se jim, že se snažil využít svého postižení, aby nemusel do vězení," uvedl tento zdroj.


Vězeňské úřady pobyt Pistoriuse ve vězení odmítly jakkoli komentovat. "Nikdy jsme nezveřejňovali žádné detaily o tom, jak se pachateli každý den daří," uvedl pro agenturu SAPA mluvčí Manelisi Wolela. "Nedělali jsme to u jiných pachatelů, nebudeme to dělat u něj," dodal.


Pistoriusova cela má údajně velikost asi dvakrát tři metry a je vybavena toaletou, umyvadlem a postelí s matrací, polštářem a dvěma přikrývkami.


"Je tu množství věcí, na které si musíte zvyknout. I proto ho v příštích dnech navštíví lidé, kteří mu pomohou s orientací, s místním řádem i jeho očekáváními," uvedl James Smallberger z jihoafrické vězeňské správy. "Jako vězeň nerozhodujete o tom, co kdy děláte. To je rozhodnuto za vás. Naše programy vám stanovují, kdy cvičit, jíst, mýt se či spát. Jídla, která jsou připravována ve spolupráci s dietology, se střídají v dvanáctidenních cyklech. Jsou připravována pro asi 7000 vězňů," dodal.


Sedmadvacetiletý Pistorius, jenž se stal díky startům v závodech zdravých sportovců mezinárodní celebritou, loni na Svatého Valentýna zastřelil přes dveře koupelny ve svém domě modelku Reevu Steenkampovou. Podle svého tvrzení si přítelkyni spletl se zlodějem.


Jihoafrická agentura EWN již dříve informovala, že by Pistorius mohl být umístěn ve věznici i v křídle s vysokou ostrahou, kde se nachází pouhých šest cel. V případě, že by se tak stalo, stal by se jeho jediným spoluvězněm uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který je v JAR obviněn z únosů a mučení. Tohoto možného spojení si všímají i jihoafrická média a list The Mail & Guardian dokonce zveřejnil kreslenou parodii na jejich možné setkání.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zabil Oscar Pistorius svou sexy holku? Před střelbou koukal na po*no

REKONSTRUKCE VRAŽDY: Slavný sportovec Pistorius předvádí, jak zastřelil přítelkyni

ram, čtk TN.cz