Oštěpařka Špotáková chce zaútočit na světový rekord

Barbora Špotáková
Zdroj: Mediafax

Oštěpařka Barbora Špotáková má za sebou slibný vstup do letošní sezony, v níž by chtěla nejen obhájit olympijské zlato z Pekingu, ale také posunout hranici svého vlastního světového rekordu.

 

Špotáková vstoupila do sezony minulý pátek hodem dlouhým 66,17 metru a druhým místem na úvodním mítinku Diamantové ligy v katarském Dauhá, kde ji předčila jen ruská mistryně světa Maria Abakumovová, která hodila o 59 centimetrů dál.
 
"Začátek sezony je vždycky rozporuplný, měla jsem problémy najít ideální rozběh a během závodu jsem ho posunula snad o dva metry dozadu. První hod byl sice šestašedesát metrů, ale absolutně nepovedený, další tři taky. Průměr kolem 66 metrů je ale dobrý," popsala Špotáková.
 
"Může to jít dál. Cítím se dobře a věřím, že se to bude jen lepšit. Já neumím přepálit začátek sezony, spíš se v jejím průběhu zlepšuji," dodala světová rekordmanka, která chystá odplatu Abakumovové už příští pátek na Zlaté tretře Ostrava.
 
"To rozhodně! Maria neházela vůbec dobře, trefila jen jeden pokus a měla z toho obrovskou radost. Já myslím, že jsem schopná větších výkonů, a doufám, že se mi to povede už v Ostravě, i když se mi tam v posledních letech nedařilo. Tentokrát se ale těším a věřím, že tam Marii porazím," vyhlásila.
 
Špotákové sebedůvěra pramení i z toho, že se jí velmi vydařila dvouměsíční příprava v Africe. "Mám víc natrénováno a jsem celkově v pohodě," potvrdila s tím, že uvažuje i o startu na mistrovství Evropy v Helsinkách. "Nedala jsem si závazek, že do Helsinek pojedu, ale dva vrcholy určitě zvažuju. Nechávám to ovšem na poslední chvíli," připomněla.
 
Letošní začátek sezony patří k jejím nejvydařenějším. "Před dvěma lety jsem v Dauhá hodila přes 67 metrů, letos je to druhý nejlepší výkon. Věřím, že v průběhu sezony budu znovu házet okolo sedmdesátky. Chtěla bych posunout hranici světového rekordu. Nemůžu říct, že to plánuju, ale rozhodně o tom sním, tudy se ubírají moje myšlenky," přiznala oštěpařka s tím, že nejlepší by bylo překonat světový rekord, jehož hodnota je nyní 72,28 metru, v olympijském finále v Londýně.
 
"To by bylo nádherné! Anebo příští týden v Ostravě," smála se. "A proč ne? Když se sejdou ideální podmínky, není to nemožné," dodala.

 

Mediafax

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Montreal Impact - Philadelphia Union

   21:20 23:05
   23:05

   Večerní sportovní noviny

   23:10

   NHL News

   23:25

   Fotbal: Stade Rennes - AS Monaco

   01:05

   Ligue 1 Highlights (4)

   02:00

   NHL: Tampa Bay Lightning - Dallas Stars

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: AJ Auxerre - ES Troyes

   20:40 22:35
   22:35

   UFC Reloaded (62)

   23:30

   UFC Fight Night: Covington vs. Woodley

   01:50

   UFC Reloaded (59)

   09:00

   Fotbal: AJ Auxerre - ES Troyes

   10:45

   Ligue 1 Highlights (4)

Celý program