Oštěpař Veselý útočil na MS na medaili. Nakonec skončil těsně čtvrtý

Vítězslav Veselý
Zdroj: Mediafax
Vítězslav Veselý. Archivní foto

Oštěpař Vítězslav Veselý skončil na mistrovství světa atletů v korejském Tegu čtvrtý, k medaili mu chybělo pouhých devatenáct centimetrů. Mistrem světa je Němec Matthias de Zordo. Šampionem v běhu na 200 metrů se stal podle očekávání Jamajčan Usain Bolt.

Bolt vyhrál v novém nejlepším letošním světovém čase 19,40 sekundy. Druhý skončil Američan Walter Dix a třetí v novém národním rekordu Christophe Lemaitre z Francie.

Pětadvacetiletý světový rekordman tak obhájil titul z Berlína a spravil si chuť po zklamání z běhu na 100 metrů, kde byl kvůli chybnému startu diskvalifikován.

Walter Dix zaostal za Boltem o tři desetiny vteřiny, i on zaběhl svůj nejlepší letošní výkon. Christophe Lemaitre se poprvé v kariéře dostal na dvoustovce pod dvacet vteřin a stal se prvním běžcem bílé pleti, který dokázal zaběhnout stovku pod deset a dvoustovku pod dvacet sekund.

Štafeta českých čtvrtkařek ve složení Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoníčková a Zuzana Hejnová doběhla sedmá. V nejlepším letošním světovém čase zvítězily Američanky před čtveřicemi Jamajky a Ruska.

Veselému vzal medaili favorit Thorkildsen

Oštěpař Vítězslav Veselý skončil čtvrtý, k medaili mu chybělo pouhých devatenáct centimetrů. Mistrem světa je Němec Matthias de Zordo, stříbro vybojoval olympijský vítěz Andreas Thorkildsen, bronz patří Guillermu Martínezovi z Kuby.

Veselý hodil letos nejdál, 84,11 je druhým nejlepším výkonem jeho kariéry. Dosáhl ho třetím pokusem a v tu chvíli to stačilo na třetí místo, pak se ale před něj dostal Nor Thorkildsen.

Lucie Škrobáková nepostoupila do finále běhu na 100 metrů překážek. Ve svém semifinále obsadila česká překážkářka sedmé místo časem 12,98 vteřiny.

Nejrychlejší ze všech semifinálových běhů byla v nejlepším čase sezony (12,36 vteřiny) Australanka Sally Pearsonová, která později vyhrála v letošním světovém maximu i finále a získala zlatou medaili. Na druhém a třetím místě skončily Američanky Danielle Carruthersová a Dawn Harperová.

Rus Sergej Bakulin vyhrál závod na 50 kilometrů chůze. Stříbro vybojoval jeho krajan Denis Nižněgorodov, který v závěrečných fázích závodu dostihl Australana Jareda Tallenta, ten pak došel třetí. Ruska Anna Čičerovová ovládla skok do výšky, když na pokusy porazila Blanku Vlašičovou z Chorvatska, obě skočily 203 centimetry.

MS v aletice - Tegu (Kor.), 8. den:

Muži
50 km chůze:
1. Bakulin (Rus.) 3:41:24, 2. Nižněgorodov (Rus.) 3:42:45, 3. Tallent (Aus.) 3:43:36.
Hod oštěpem: 1. De Zordo (Něm.) 86,27, 2. Thorkildsen (Nor.) 84,78, 3. Martínez (Kuba) 84,30, 4. VESELÝ (ČR) 84,11.
1500 m: 1. Kiprop (Keňa) 3:35,69, 2. Kiplagat (Keňa) 3:35,92, 3. Centrowitz (USA) 3:36,08.
200 m: 1. Bolt (Jam.) 19,40, 2. Dix (USA) 19,70, 3. Lemaitre (Fr.) 19,80.

Ženy
4 x 400 m:
1. USA (Richardsová -Rossová, Felixová, Beardová, McCororyová) 3:18,09, 2. Jamajka (Whyteová, Prendergastová, Williamsová - Millsová, Williamsová) 3:18,71, 3. Rusko (Krivošapková, Anťjuchová, Litvinovová, Kapačinská) 3:19,36, .... 7. ČR (ROSOLOVÁ, BERGROVÁ, BARTONÍČKOVÁ, HEJNOVÁ) 3:26,57.
100 m přek. - finále: 1. Pearsonová (Aus.) 12,28, 2. Carruthersová (USA) 12,47, 3. Harperová (USA) 12,47.
100 m přek. - semifinále: I: 1. Georgeová (Kan.) 12,73. II: 1. Pearsonová (Aus.) 12,36, ... 7. ŠKROBÁKOVÁ (ČR) 12,98. III: 1. Porterová (Brit.) 12,56.
Skok do výšky: 1. Čičerovová (Rus.) 203, Vlašičová (Chorv.) 203, 3. Di Martinová (It.) 200.