Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 7.11. 2011 07:37

Oštěpař Veselý se chystá na dráhu vojáka

Oštěpař Vítězslav Veselý, který v anketě Atlet roku obsadil šesté místo, se připravuje na dráhu profesionálního vojáka a těší se společný trénink s finským soupeřem Terem Pitkämäkim.

Na galavečer české atletiky u příležitosti vyhlášení výsledků ankety Atlet roku dorazil osmadvacetiletý oštěpař Vítězslav Veselý jako jediný nikoli v obleku, ale v maskáčích a kanadách. "Procházím tříměsíčním výcvikem, takzvaným příjímačem, musel jsem přijít ve vojenském, a na jinou uniformu zatím nemám nárok. Tohle jsou maskáče vzor 95, což znamená druh maskování. Já jsem obvykle nenápadný, takže jsem přišel takhle nápadně nenápadně zamaskovaný,“ žertoval čtvrtý muž finále světového šampionátu v korejském Tegu.

 

"Spolupráce obohatí všechny"

 

"Ve Vyškově na příjímači se sešla super parta lidí a výborní instruktoři, kteří nám sice nic neodpustili, ale byli féroví. Celkově mě to docela bavilo, nejvíc střelby a taktika. I když na spoustu věcí jsem si musel dost zvykat, než jsme se třeba naučili pořádně leštit boty nebo chodit každý den čerstvě oholení. Ale budu na to vzpomínat rád,“ věří Veselý.

 

 

To, že členem čety je elitní světový oštěpař, se brzy prozradilo, ale žádná privilegia z toho neplynula. "Ani bych nechtěl, v četě musí všichni táhnout za jeden provaz. Spíš si ze mě instruktoři dělali legraci: tak, pane Veselý, to jsme tedy čekali, že to bude lepší, říkali mi třeba po fyzických testech."

 

Nyní už přemýšlí o další přípravě, novinkou pro tréninkovou skupinu Jana Železného, do níž patří kromě Veselého také Petr Frydrych, Jakub Vadlejch, Jarmila Klimešová a především světová rekordmanka Barbora Špotáková, bude spolupráce s finským oštěpařem Terem Pitkämäkim, mistrem světa z roku 2007 a bronzovým z olympiády v Pekingu. "Musíme se k tomu postavit tak, že sami si z toho můžeme něco odnést. Spolupráce se Železňákem může obohatit Tera, ale zrovna tak nás ostatní může někam dál posunout blízkost Tera,“ soudí Veselý.

 

"V posledních letech to byl on a Nor Andreas Thorkildsen, kteří naši disciplínu táhli, jsou to persony. Já jsem se na Tera díval v televizi, ještě když jsem sám házel šedesát metrů. Od takového oštěpaře je vždycky co si vzít, zejména, když doopravdy uvidíme, jak trénuje. Člověk se o tom může bavit na závodech, ale ta osobní zkušenost je vždycky lepší,“ má jasno muž, jemuž v Tegu chybělo k bronzu devatenáct centimetrů.

tn.cz / Mediafax