Aktualizováno 29.7. 2010 23:25

ME v atletice: Výškař Bába skončil pátý

Výškař Jaroslav Bába skončil ve finále mistrovství Evropy v Barceloně na pátém místě s výkonem 226 centimetrů. Do finále tyčky postoupil tyčkař Kudlička, do semifinále překážkářů Petr Svoboda.

Výškař Jaroslav Bába na mistrovství Evropy v Barceloně medaili nezískal. V dnešním finále, které začínalo v hustém dešti, obsadil páté místo výkonem 226 centimetrů. Medaile visela o tři centimetry výš.

První medaili pro Česko získala oštěpařka Barbora Špotáková - VÍCE ZDE.

Evropským šampionem se stal Rus Alexandr Šustov, jenž překonal na první pokus 233 centimetrů a vyrovnal si osobní rekord. Šestadvacetiletý výškař získal první velký titul v kariéře. Na druhé místo odsunul svého favorizovaného krajana Ivana Uchova, držitel nejlepšího letošního světového výkonu 234 cm skočil 231 cm. Po první nezdařeném pokusu na 233 se pustil se Šustovem do souboje na 235, ale na této výšce už nikdo z nich neuspěl. Bronz získal Brit Martyn Bernard.

Překážkář Svoboda, tyčkař Kudlička a půlkař Holuša jdou dál

Skvělým způsobem vstoupil bojů na olympijském stadionu v Barceloně překážkář Petr Svoboda. Letos nejrychlejší Evropan zvítězil běhu na 110 metrů překážek navzdory mizernému startu časem 13,50 sekundy ve svém rozběhu a postoupil do pátečního semifinále.

Svobodův čas s vypuštěným závěrem je třetí nejlepší v rozbězích, předčili ho jen Maďar Daniel Kiss a Brit Andy Turner. Dřív, než závod vůbec začal, skončil obhájce titulu Stanislav Olijars z Lotyška, který "ulil" start a byl diskvalifikován.

V cíli ale nebyl úplně ve své kůži, vadilo mu totiž vstávání. "Takže zaplaťpánbůh, že to takhle dopadlo. Zůstal jsem sedět na startu," přiznal svou chybu. Jinak se ale cítí v pořádku, jeho lehce bolavý stehenní sval ho neomezoval. "Stejně bych to nepřiznal," usmál se.

V kvalifikaci tyčkařů zdolal Jan Kudlička postupový limit 565 cm, naopak Michal Balner do finále neprošel. Kudlička v průběhu sezony nepředváděl kvalitní výkony, ale hlavně prý proto, že hodně trénoval.

"Věděl jsem, že to jde nahoru. Byl to třetí nebo čtvrtý závod, kdy jsem byl odpočinutý. Na ostatních závodech jsem se cítil, jako bych běžel finiš na patnáctistovce," poznamenal. Letošní nejlepší výkon ho poslal do finále. "Věřím, že tam to bude ještě lepší. Na medaili by mohlo stačit 575," uvedl.

Řady českých finalistů rozšířili Prorok a Holuša

Josef Prorok postoupil do finále mistrovství Evropy v Barceloně v běhu na 400 metrů překážek, když ve svém semifinále doběhl čtvrtý, k postupu mu však dopomohl čas 50,13. Michal Uhlík skončil ve druhém semifinále sedmý a vypadl.

Jakub Holuša prošel do finále závodu na 800 metrů časem 1:48,27 jako poslední osmý, přímý postup mu unikl o dvě setiny. Pátý půlkař z halového mistrovství světa v Dauhá držel v cílové rovince dlouho druhé místo, ale na šachovnici neodolal závěru Poláka Marcina Lewandowského a Nizozemce Arnouda Okkena. Ve druhém lehce rychlejším semifinále však Holušův čas za přímo postupující trojicí překonal jen čtvrtý Francouz Hamid Oualich.

Nejvšestrannějším atletem Evropy je Francouz Barras

Desetiboj na mistrovství Evropy vyhrál Francouz Romain Barras. Součtem 8453 bodů vytvořil nejlepší evropský výkon sezony a porazil o 17 bodů druhého Nizozemce Eelka Sintnicolaase. Třetí skončil Bělorus Andrej Kravčenko. Český zástupce v soutěži poprvé po 24 letech chyběl. Světový rekordman Roman Šebrle kvůli zdravotním potížím nesplnil limit a o divokou kartu nepožádal.

Pro titul ve sprintu na 100 metrů si doběhla Němka Verena Sailerová, která si ve finále navzdory lehkému protivětru zlepšila osobní rekord na 11,10. Navázala tak na 20 let starý triumf své slavné krajanky Katrin Krabbeové. Za ní doběhla o jedinou setinu zpět Francouzka Veronique Mangová a její krajanka Myriam Soumareová.

Nejlepší výkon v kariéře předvedl také vítěz trojskoku Brit Phillips Idowu, který dolétl do vzdálenosti 17,81 m a zopakoval si loňském prvenství z mistrovství světa v Berlíně. Výstřední nástupce světového rekordmana Jonathana Edwardse, jenž poutá pozornost obarvenou hlavou a řadou tetování, vyhrál suverénně s náskokem 30 centimetrů před Rumunem Marianem Opreou.

ME v atletice v Barceloně

Muži:
Skok do výšky - finále: 1. Šustov (Rus.) 233, 2. Uchov (Rus.) 231, 3. Bernard (Brit.) 229, 4. Thörnblad (Švéd.) 229, 5. BÁBA (ČR) 226.
Desetiboj: 1. Barras (Fr.) 8453, 2. Sintnicolaas (Niz.) 8436, 3. Kravčenko (Běl.) 8370, 4. Pahapill (Est.) 8298, 5. Van Alphen (Bel.) 8072.