MS v atletice: NEUVĚŘITELNÉ! Bolt ulil start, stovku ovládl Blake! VIDEO

Hodně nečekanou podívanou přinesla na atletickém šampionátu stovka mužů. Největší favorit Usain Bolt totiž ulil start a byl ze závodu diskvalifikován.

Tak to se opravdu nečekalo! Usain Bolt neobhájil na atletickém šampionátu v Tegu titul pro nejrychlejšího muže planety! Jamajský fenomén totiž ve finále ulil start a byl tak diskvalifikován. Mistrem světa se stal Boltův tréninkový partner Yohan Blake, který vyhrál v průměrném čase 9,92. "Nemohu své pocity vyjádřit slovy, je to jako sen. Mám pocit, že budu brečet,“ vyprávěl ještě na trati dojatý Blake, který nezapomněl před televizními kamerami poděkovat také svému tréninkovému parťákovi Boltovi.

Podívejte se na ulitý start Usaina Bolta:

Stříbrnou medaili vybojoval Američan Walter Dix, bronz získal bývalý šampion, pětatřicetiletý veterán Kim Collins ze Svatého Kryštofa a Nevise. Čtvrtý doběhl jediný bílý muž na startu závodu, mistr Evropy Christophe Lemaitre z Francie.

Collins se zastal Bolta, pravidlo o ulitém startu nechápe

Držitel světového rekordu Bolt byl přitom jasným favoritem na zisk zlaté medaile. To potvrzoval v rozbězích i semifinále, kde běžel na plno jen polovinu trati, přesto jasně dominoval. Jenže jak byl nabuzený, aby všem dokázal, že je stále schopný běhat světové časy, vyrazil z bloků těsně před výstřelem a byl konec.

Boltův konec ve finále. Podle pravidel totiž muž, který pokazí byť i jediný start, v závodě končí. Bolt nasštvaně a také zklamaně svlékl dres a odešel do zákulisí se sklopenou hlavou. "Čekáte na slzy? Tak ty neuvidíte, jsem OK," řekl k neúspěchu Bolt.

Atmosféra exkluzivního závodu, na který se každoročně těší celý svět, najednou bez Bolta vyprchala. Diváci se sice snažili fandit, ale stovka bez Bolta prostě není ono. Blake je sice šampionem, ale málokdo by se ho odvážil nazvat nejrychlejším mužem planety. Ten je jen jeden, ale v neděli to neprokázal.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Podle bronzového Kima Collinse není pravidlo o diskvalifikaci kvůli jednomu chybnému startu fér. "Nemyslím si, že je to správné. Takové věci se stávají, a měli bychom dát druhou šanci," řekl Collins, který by v případě Boltova startu pravděpodobně skončil bez medaile. Svou trošku do mlýna přidal i druhý Dix. "Myslel jsem si, že ho nevyhodí. Jak chcete vůbec Usaina vyhodit ze závodu? To nedává smysl," kroutil hlavou Dix nad nesmyslným pravidlem.

MS v atletice - Tegu (Kor.)

Muži - 100 m: 1. Blake (Jam.) 9,92, 2. Dix (USA) 10,08, 3. Collins (Sv. Kryštof) 10,09.