Mistr světa v kulturistice: Končím! Svaz mi sebral titul

Velké rozhořčení cítí úřadující juniorský mistr světa v kulturistice Čech Lukáš Topinka z Jihlavy. Domácí svaz kulturistiky ho totiž chce o titul připravit.

"Tenhle sport mám rád, odešel jsem k němu od juda, se kterým jsem začínal,“ svěřuje se Topinka. Za svou čtyřletou kariéru vrcholového kulturisty vyhrál, co se dalo – od mistrovství republiky až po světový šampionát. Jenomže teď chce se závodní kulturistikou nadobro skoncovat. Důvod? Český svaz kulturistiky.


"Hází nám závodníkům klacky pod nohy. Počínaje tím, že si najednou musíme platit veškeré náklady na mistrovství světa, a to i přesto, že reprezentujeme Českou republiku, a v mém případě konče tím, že mě svaz začal ignorovat,“ tvrdí Topinka.


Za vrchol arogance svazu považuje fakt, že ho na nedávném vyhlašování nejlepších kulturistů České republiky doslova připravil o čerstvý světový triumf. "Na noci mistrů oznámili, že titul vyhrál někdo jiný, než já. Proč? Asi jim vadí, že jejich počínání kritizuju a mám prořízlou pusu,“ myslí si Topinka.


Předseda komise vrcholového sportu a státní trenér juniorů Martin Novotný však říká: "Lukášovi titul nikdo nevzal. On je právoplatným mistrem světa a všichni to vědí. Cenu pro nejlepšího juniora ale získal Milan Šádek, který se během sezony účastnil mnoha soutěží, zatímco Lukáš se intenzivně připravoval na světový šampionát. Pokud byl ale Milan Šádek na Noci mistrů označen za mistra světa, musela se někde stát chyba," vysvětlil.


Podívejte se na tvrdý denní chléb kulturisty. Před závody musí shodit až 20 kilogramů váhy:I proto se rozhodl, že světový titul už obhajovat nebude. "Je mi to líto, tenhle sport miluju, ale končím,“ říká odhodlaně. A to přitom kulturistice dal téměř všechno. "Musíte jí obětovat 24 hodin denně od jídelníčku až po volný čas."


Právě stravování bere Topinka jako největší oběť. "Jsme takoví masochisti. Nejdřív se přejídáme kvůli nabírání svalové hmoty a pak hladovíme kvůli shazování váhy před závody,“ popisuje jídelní návyky. Tři měsíce před závody například každý den jí jen kuřecí prsa a rýži. "Je to tak tři čtvrtě kila masa a pět až sedm pytlíků rýže denně,“ počítá.


Na obvyklé lahůdky si ale může nechat zajít chuť. "Rohlík jsem si dal nedávno poprvé po čtyřech letech a ohromně jsem si ho vychutnal. A když jsem po závodě snědl tři čtvrtě kila nutely, skončil jsem v nemocnici,“ směje se.


Taková legrace ale podle něj kulturistika není. "Bohužel si ji spousta lidé spojuje s dopingem. I mě ho nabízeli, ale tohle je mi z duše odporné. Doping nenávidím, i když znám kluky, kteří si tím pomáhají. Se sportem to ale nemá nic společného,“ dodává.


A co bude dělat dál? "I když nebudu závodit, cvičit budu určitě pořád. Baví mě to a mám to rád,“ říká. Na spory se svazem chce zapomenout a ze své kariéry si uchovat vzpomínky jen na to dobré. Ostatně má na co. Z osmi vrcholných závodů, které absolvoval, odešel jen jednou poražen – skončil druhý.

Dušan Vrbecký TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • MotoGP - VC Teruelu (trénink Moto3)

   13:35 14:30
   14:30

   MotoGP - VC Teruelu (trénink MotoGP)

   15:30

   MotoGP - VC Teruelu (trénink Moto2)

   16:15

   Czech rally 2020 (4)

   16:45

   Element (425)

   17:00

   Engadin Wind - Competition

 • Nova Sport 2

  • UFC Fight Night: Ortega vs. Korean Zombie

   13:00 15:00
   15:00

   Rapid Vídeň - Arsenal FC

   16:45

   Tottenham Hotspur - LASK Linz

   18:30

   MČR v Gran Turismo Sport (7)

   18:35

   Racing magazine (8)

   19:00

   Major League Soccer Highlights (11)

Celý program