Aktualizováno 14.7. 2011 20:47

ME atletů do 23 let: Vadlejch vyhořel, Krchová běžela rychle

Zlato v soutěži koulařů získal Němec David Storl, běh na 10 000 metrů ovládl Nor Moen.

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet je po prvním dnu soutěže na mistrovství Evropy atletů do 23 let v Ostravě třetí. Vede Bělorus Eduard Michan o jediný bod před Mihaiem Dudašem ze Srbska.

Helcelet byl po čtyřech disciplínách v čele, kam se dostal díky skoku do výšky, v němž zdolal 204 centimetry. Před Michanem vedl o jeden bod. V závěrečné disciplíně prvního dne, čtyřstovce, byl však Bělorus o osm desetin vteřiny rychlejší v novém osobním rekordu (48,02 sekundy) a Helceleta přeskočil i Dudaš, který zaběhl druhý nejlepší čas (47,47 vteřiny). Michal Štefek je po prvním dnu dvanáctý.

Zlato v soutěži koulařů získal Němec David Storl výkonem 20,45 metru, stříbro patří Dmytrovi Savytskému z Ukrajiny, bronz Chorvatu Marinu Premeruovi. Český reprezentant Martin Stašek skončil čtvrtý, Ladislav Prášil pátý.

Druhá medailová sada se rozdělovala po závodě na 10 000 metrů mužů. Stupňovaným tempem si zasloužil zlato Nor Sondre Nordstad Moen, jenž doběhl v čase 28:41,66. O pět vteřin zpět zůstal Ital Ahmed El Mazury, který stříbro vybojoval díky osobnímu rekordu, do 29 minut se vešel i bronzový Němec Musa Roba-Kinkal.

Jedna z českých medailových nadějí, oštěpař Jakub Vadlejch, skončila už v kvalifikaci bez jediného měřeného pokusu. "Cítil jsem se uvnitř nabuzený, ale navenek to tak nevypadalo. Nedokázal jsem se vyburcovat, a hlavně jsem byl technicky marný. Mezi pokusy jsem to konzultoval s trenérem, ale nepomohlo to," litoval svěřenec Jana Železného pro webové stránky Českého atletického svazu.

V kvalifikačním sítu zůstala i oštěpařka Ogrodníková, jejíchž 48,04 metru z třetí série na nejlepší dvanáctku zdaleka nestačilo.

Eva Krchová dosáhla nejrychlejšího času v rozbězích na 3000 metrů překážek, když poprvé v životě zvládla trať pod deset minut, a postoupila do finále. "Byl to jeden z mých plánů pro tuto sezonu, vyladili jsme to pro ten správný okamžik. Tak jen doufám, že jsem se před finále nevyšťavila," uvedla po závodě studentka univerzity v San Francisku. Do finále postoupila také Lucie Sekanová časem 10:12,29.

Ze šestého místa postoupila diskařka Jitka Kubelová, přestože výkonem 51,64 metru z druhé série nepřekonala kvalifikační limit 53,5 metru. Kateřině Klausové 48,93 metru nestačilo. Do sobotního boje o medaile se podívá tyčkař Adam Pašiak, který napotřetí skočil 515 centimetrů a obsadil v kvalifikaci páté místo.

ME do 23 let - Ostrava, 1. den:

Muži:
10 000 m - finále:
1. Moen (Nor.) 28:41,66, 2. El Mazury (It.) 28:46,97, 3. Roba Kinkal (Něm.) 28:57,91.
Vrh koulí - finále: 1. Storl (Něm.) 20,45, 2. Savytskij (Ukr.) 19,18, 3. Premeru (Chorv.) 18,83, 4. STAŠEK 18,43, 5. PRÁŠIL (oba ČR) 18,41.
Vrh koulí - kvalifikační skupina A: 1. Storl (Něm.) 19,71, ...5. PRÁŠIL (ČR) 17,99. Skupina B: 1. Bedewitz (Něm.) 18,60, ...4. STAŠEK (ČR) 18,13.
Skok o tyči - kvalifikační skupina A: 1. Holzdeppe (Něm.) 535, 2. PAŠIAK (ČR) 515. Skupina B: 1. Dilla (Něm.) 520.
Hod oštěpem - kvalifikační skupina A: 1. Wöschler (Něm.) 77,72. Skupina B: 1. Röhler (Něm.) 78,08, ...VADLEJCH (ČR) bez platného pokusu.
Desetiboj (po 5 disciplínách): 1. Michan (Běl.) 4250, 2. Dudaš (Srb.) 4249, 3. HELCELET (ČR) 4213, ...12. ŠTEFEK (oba ČR) 3936.

Ženy:
3000 m přek. - běh 1:
1. KRCHOVÁ (ČR) 9:55,99. Běh 2: 1. Mingirová (Tur.) 10:01,18, ...6. SEKANOVÁ (ČR) 10:12,29.
Hod diskem - skupina A: 1. Strokovová (Rus.) 54,25, ...4. KUBELOVÁ (ČR) 51,64. Skupina B: 1. Fischerová (Něm.) 54,95, ...6. KLAUSOVÁ (ČR) 48,93.
Hod oštěpem - skupina A: 1. Scholová (Niz.) 57,50, ...11. OGRODNÍKOVÁ (ČR) 48,04. Skupina B: 1 Sormunenová (Fin.) 58,72.