Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

halový šampionát atletů

Maslák poběží o zlato. Naděje Rosolové zhatil pád

Pavel Maslák v semifinále HMS 2014
Zdroj: isifa.com

Čtyřstovkař Pavel Maslák potvrdil na halovém mistrovství světa jako nejrychlejší semifinalista medailové ambice, finále v Sopotech poběží také mílař Jakub Holuša a osmistovkařka Lenka Masná. Naděje Denisy Rosolové ukončil v semifinále závodu na 400 metrů pád cizím zaviněním v cílové rovince, v kvalifikaci byl vyřazen koulař Tomáš Staněk.

Čtvrtkaři dnes museli absolvovat dva závody a Maslák i Rosolová zvládli úvodní rozběhy. Mistr Evropy postoupil z druhého místa časem 46,01, Rosolová svůj běh vyhrála. Ve večerních semifinále pak oba zažili zcela opačné pocity.

 

Zatímco Maslák suverénně vyhrál a zadrženě zaběhl nejlepší čas dne 45,79, Rosolová na začátku cílové roviny na postupové pozici zakopla a závod pro ni skončil tvrdým pádem.
Maslák nedal soupeřům šanci. Přesně podle plánu seběhl jako první, pozici si hlídal až do cíle a potvrdil ambice bojovat o halový titul. "Byl jsem trochu překvapený, nevím, co se za mnou dělo, ale všichni běželi nějak pomalu. Já se cítím dobře," prohlásil Maslák.

 

Rosolová v rozběhu předvedla svůj nejlepší letošní výkon 52,37 a dělala si zálusk na finále; obzvlášť, když do semifinále nenastoupila jedna z favoritek Regina Georgeová z Nigérie. Jenže zhruba 50 metrů před cílem Rosolovou zezadu podkopla Nizozemka Lisanne DeWitteová, která nakonec do finále postoupila jako třetí. "Snažím se to udržet, ale nejde to," nemohla zadržet slzy Rosolová.

 

Nevěděla, co se stalo. "Nevím, jen jsem věděla, že je někdo za mnou. Měla jsem nohu vzadu a najednou jsem ležela na zemi. Pěkně mě to štve," prohlásila Rosolová po chvíli, když se uklidnila. Z pádu, prvního v kariéře, si odnesla krvavé šrámy na lokti, kolenu a boku. "Věděla jsem, že mám šanci postoupit do finále, zvládla bych to do toho postupového třetího místa, měla jsem dost sil," litovala.

 

Ale už před šampionátem hovořila o tom, že čtyřstovka je v hale kontaktní sport. "Asi je to trochu i moje chyba, měla jsem to rozběhnout rychleji," přemítala. Snažila se smutný zážitek hodit za hlavu. "No nic, venku jsou překážky, tam se mi nikdo nebude motat do cesty, maximálně ta překážka," řekla o své hlavní disciplíně.

 

Na delších tratích se postupovalo z rozběhů přímo do finále. Holuša se do něj probojoval díky závěrečnému finiši, v němž porazil časem 3:47,20 minuty o dvě setiny Mekonnena Gebremehdina z Etiopie, obhájce bronzové medaile z Istanbulu 2012. "Věděl jsem, že si musím vybojovat postupovou pozici. Kdybych se nechal zavřít, neměl bych šanci na postup. Jsem připraven na finálový spravedlivý rychlý běh i na taktický šťouchací," pousmál se stříbrný medailista z osmistovky v Istanbulu.

 

Právě lokty Holuša používal dnes často. "Ale to je normální. Tlačíme se tam, tak jsem trochu využil svoje ramena a udělal si tam prostor, abych měl pozici. V hale není čas, ale trochu jsem Brita poslal ven," uznal. Napadlo ho, jestli neriskuje případnou diskvalifikaci. "Ale on se tam tlačil a já bránil svoji pozici. Mám větší vršek, tak se nebojím toho využít," objasnil.

 

Masná musela v cíli čekat na srovnání svého času s ostatními, nakonec postoupila jako poslední šestá díky tomu, že z prvního běhu byla diskvalifikována Anita Hinriksdóttirová z Islandu, která původně vyrovnala juniorský světový rekord 2:01,03, ale vyšlápla z dráhy. "Je to super, jsem spokojená. Měli jsme tam trochu strkanici a ve finále to asi bude podobné, budu si to muset víc hlídat," uvedla finalistka loňského MS v Moskvě.

 

Staněk předvedl nejlepší výkon v druhé sérii, ale 20,06 metru mu na finálovou osmičku nestačilo. Obsadil dvanácté místo a chybělo mu dvacet centimetrů. Jeho osobní rekord z mítinku v Praze v minulém týdnu 20,39 metru by mu na postup stačil.

ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:20 15:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - Colorado Rapids

   15:00

   MAXI TIP Poker Tour (4)

   15:30

   The Boodles 2019

   16:30

   Element (390)

   16:45

   The Boodles 2019

   17:50

   NBA – akce měsíce

 • Nova Sport 2

  • 13:20 14:20

   Evropská liga 2019

   14:20

   Nova Cup 2019 – Dolní Morava

   14:35

   World Cup of Pool 2019

   18:30

   Cape Epic 2019 - Best of men

   19:00

   Běhej lesy – Vysočina

   19:15

   Spartan race – Dolní Morava

Celý Program