Lener: Ve Václavu Havlovi ztrácím největšího člověka, který v Česku kdy byl

Slavomír Lener
Zdroj: Mediafax
Slavomír Lener

Úmrtí československého a českého exprezidenta Václava Havla hodně zasáhlo také šéftrenéra tuzemského hokejového svazu Slavomíra Lenera.

Lener se s věhlasným státníkem setkal při oslavách hokejových triumfů, ale vídali se i kavárně Slavia. Tam si Lener zašel zavzpomínat i v neděli v noci po návratu z reprezentačního turnaje v Moskvě.
 

"Václav Havel byl jediný prezident v mém životě, kterého jsem plně respektoval a měl můj veliký obdiv. Ačkoli on sám žádným velkým sportovcem nebyl, jeho vlastnosti jdou lehce přetransformovat i do tohoto oboru. Svou pracovitostí, skromností, vůlí na sobě pracovat a spojovat lidi, tím vším byl vzorem pro každého. Navíc měl obrovské charisma a byl skvělým řečníkem," řekl Lener.
 

Z každého jeho slova je cítit, jak moc velkou úctu k národnímu hrdinovi choval. "Úplně nejvíc si na něm cením toho, že si pořád šel svou cestou. My se dneska pořád za něčím honíme, okamžitě musí přijít úspěch, a když ne, je to zákonitě špatně. Ale on na tohle nedbal. Celý život věřil své pravdě a svému přesvědčení, i když nikdy neměl jistotu, že jeho myšlenky vůbec někdo vyslyší. To je prostě něco úžasného. Pan Havel měl v sobě obrovskou sílu," poznamenal Lener.
 

S Havlem se vídal při různých oficialitách, ale i neformálně. "Poprvé jsem se s ním viděl po mistrovství světa ve Vídni v roce 1996, s celým týmem jsme za ním jeli třeba i po olympiádě. Ale potkával jsem ho také v kavárně Slavia, kam jsem si v neděli v noci po návratu z Ruska zašel na kávu a zavzpomínal si," řekl bývalý kouč české reprezentace a tichým hlasem dodal: "Já osobně ztrácím ve Václavu Havlovi největšího člověka, který v Čechách kdy byl."
 

Nepochybuje o tom, že Havlovi musí být vděčný za jeho činy celý národ. "Hlavně je potřeba si uvědomit, že díky němu se každému z nás ve světě lépe dýchá, máme mnohem větší sebevědomí. On vybojoval pro naši zem ohromný respekt. Česko a Havel, to je zkrátka rovnítko," uzavřel Lener.

Mediafax

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Bayer Leverkusen - Bayern Mnichov

   15:05 16:55
   16:55

   Czech rally 2020 (1)

   17:20

   Rychlá kola (7)

   17:45

   Hokej: Jaroslav Pouzar - 1.český vítěz Stanley Cupu

   18:05

   NHL Classic games: Chicago Black Hawks - Edmonton OilersVítezný gól Jaroslava Pouzara ve Finále Konference Clarence Campbella (3.5.1983)

   19:50

   Element (417)

 • Nova Sport 2

  • NHL: Anaheim Ducks - Washington Capitals

   15:00 16:50
   16:50

   RunTour - Ostrava

   17:00

   Fotbal: Classic match Ligue 1: AS Saint - Etienne - Olympique Lyon

   18:45

   Nova Cup - Most

   19:00

   NBA Classic Games: Cleveland Cavaliers - Chicago Bulls

   20:40

   NBA - Geniální akce 2015 - 2020

Celý program