Kreuziger jede na Tour pro životní úspěch, Armstrong nosit vodu

V sobotu začíná v Monaku i s adeptem na umístění v nejlepší desítce Romanem Kreuzigerem slavná Tour de France. V netradiční roli černého koně se představí Lance Armstrong.

Nikdo z českých cyklistů nemohl pomýšlet na to, že na nejslavnějším etapovém závodě skončí v celkovém pořadí v první desítce, natož na stupních vítězů. S příchodem Romana Kreuzigera je ale rázem všechno jinak. Po loňském 12. místě se chce nová hvězda světového pelotonu tentokrát vejít už mezi deset nejlepších.


"Vzhledem k loňskému výsledku to není nereálné. I když to bude hodně těžké, protože před rokem nejela Tour Astana. Kdyby se k tomu povedlo ještě vyhrát jednu etapu, bylo by to super,“ myslí si teprve třiadvacetiletý cyklista.


Šampion Contador: Kreuziger by se měl pohybovat na předních pozicích


O Kreuzigerových šancích na přední umístění se nedávno ve svém prohlášení vyjádřil dokonce i největší adept na vítězství v celém závodě Alberto Contador. "Řekl, že bych se měl pohybovat na předních pozicích. Už to, že mě vysloví a bere v potaz, je poměrně dobré,“ řekl Kreuziger, který se na start Tour postavní podruhé v kariéře.

Zatímco v loňské sezoně si přál především francouzský maraton dokončit, tak letos už by měl být společně se zkušeným Italem Nibalim stájovým lídrem. "Rozhodně si nemyslím, že by byl slabší. Můžeme si vzájemně pomoct a každou etapou se uvidí, jak se rozdělí karty. Je to člověk, který nám pomůže svými zkušenostmi. Je starší, vyspělejší a dodá týmu takový klid,“ myslí si Kreuziger.


Svému úspěchu na slavném závodě obětoval celou letošní sezonu, od jejíhož počátku odměřuje doslova na vahách každý kilometr, který v sedle svého kola ujede. Kvůli správnému načasování formy vzdal republikový šampionát, ale hlavně loňskou obhajobu v prestižním etapovém závodě Kolem Švýcarska.

Ačkoliv jel čtvrtý největší závod planety pouze jako přípravu, tak nakonec obsadil výborné 3. místo. "Den ode dne jsem se ale cítil lépe a lépe,“ říká Kreuziger, který to chce rozbalit na Tour v jejím závěru. "Forma nejde udržet po celou dobu. Doufám proto, že bude gradovat v posledním týdnu Tour,“ míní český cyklista.


Armstrong nepatří k největším favoritům


A kdo podle Kreuzigera patří k největším favoritům ostře sledovaného závodu? "Letos je tu Astana s Contadorem a Saxo Bank s bratry Schleckovými,“ míní český cyklista, podle něhož pravděpodobně vzejde vítěz buď z kazažského či dánského týmu. Stranou zájmu cyklistických odborníků, nikterak však mediálního, zůstává sedminásobný vítěz "Staré dámy“ Lance Armstrong.


Slavný cyklista, jenž se po dlouhé pauze vrátil k cyklistice, si v době, kdy vrcholila jeho příprava na Giro d´Italia zlomil klíční kost. Ačkoliv poté absolvoval svoji premiéru na druhém nejslavnějším závodě planety, tak díru do světa neudělal. I z toho důvodu lze odhadnout výkonnost a ambice navrátilce Armstronga velmi složitě.

“Když jsem přijel do Francie v letech 2001, 2004 a 2005, tak jsem si byl jistý, že zvítězím,” řekl Armstrong. “V tuto chvíli nemám tolik sebevědomí, ale na druhou stranu se cítím podobně jako v roce 2003, kdy to bylo velmi vyrovnané. Řekněme, že moje šance na vítězství jsou 3 ku 1,” myslí si Armstrong, který soupeře při svých triumfech ve slavném závodě doslova deklasoval s vyjímkou roku 2003, kdy zvítězil před Němcem Ulrichem o “pouhou” minutu.


"Pojede jako zvíře"


Stejně problematická je i jeho pozice v týmu, v němž má být lídrem vítěz z roku 2007 Alberto Contador. S oficiálním tvrzením stáje, že nejslavnější cyklista historie bude dělat španělskému mladíkovi nosiče vody, lze úspěšně polemizovat.Podle italského cyklista Ivana Bassa, jenž skončil na Tour v roce 2005 na druhém místě právě za fenomenálním Američanem, může podceňovaný Armstrong všem vypálit rybník. “Na Tour pojede jako nikdo jiný, protože těží z obrovských zkušeností sedminásobného vítěze. Pojede jako zvíře,” předpovídá muž, který si v říjnu minulého roku odpykal dopingový trest.


Dopingový hříšník Kohl přešel na druhou stranu


Právě doping se stal neodmyslitelným tématem Tour. Snaha organizátorů očistit "Starou dámu" od podvodníků a stále větší množství testů vedlo v posledních ročnících k několika velkým kauzám. A nejinak tomu bude i letos, kdy prý plánují dopingoví komisaři ve spolupráci s přistiženým hříšníkem a třetím mužem loňské Tour Bernhardem Kohlem z Rakouska, několik novinek v testování cyklistů. Budou prý schopni odhalit i ten druh krevního dopingu, který byl pro ně doposud "neviditelný."Právě kvůli dopingu se na startu Tour neobjeví nizozemský cyklista Thomas Dekker. Ten měl pozitivní test na zakázanou látku EPO. "Ve středu ráno jsme získali nové výsledky testů vzorků ze 24. prosince 2007 a ty byly pozitivní na EPO," stojí v prohlášení týmu Silence Lotto na jeho oficiálních webových stránkách. "Dekker byl ihned zařazen na listinu neaktivních jezdců," uvedl sportovní ředitel stáje Marc Sergeant.


Koneckonců i samotný Armstrong je spojován s dopingem, ačkoliv mu použití zakázaných prostředků nebylo nikdy dokázáno. Pouhé podezření však Francouzům stačí pro to, aby se stal Armstrong veřejným nepřítelem číslo jedna. Kvůli nenávisti Francouzů slavný cyklista dokonce přemýšlel o tom, že se závodu nezúčastní.


"Doufám, že nebude startovat. A že se bojí? Nikdo ho nenutí, aby přijel. Ani nemůže vyhrát. Doufám, že ho Contador porazí,“ vyjadřuje náladu místních pětinásobný vítěz Tour Bernard Hinault.


Bude to ale opravdu tak? Armstrong už několikrát dokázal, že se umí vybičovat k neskutečným výkonům.

jvl TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: DFB - Pokal Highlights 2018

   01:00 01:55
   01:55

   Fotbal: DFB - Pokal Finále 2018: Bayern Mnichov - Eintracht Frankfurt

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: New Jersey Devils - Pittsburgh Penguins

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Harlequins - Exeter Chiefs

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2020

   01:15 03:45
   09:00

   Fotbal: DFB - Pokal Finále 2019: RB Lipsko - Bayern Mnichov

   10:45

   UFC Reloaded (28)

   11:30

   FIVB Beach Volleyball - Tokio

   13:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - New Jersey Nets

   14:30

   NBA Triple (18)

Celý program