Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

trať byla zkrácená

Jizerskou padesátku vyhrál Pedersen, Řezáč byl sedmý

Jizerská padesátka
Zdroj: ČTK

Norský běžec na lyžích Morten Eide Pedersen vyhrál poprvé v kariéře Jizerskou padesátku, jejíž trať byla kvůli oblevě zkrácena o pět kilometrů. Nejlepší český závodník Stanislav Řezáč skončil sedmý. Závod žen ovládla česká rodačka reprezentující Rakousko Kateřina Smutná, nejlepší z domácích lyžařek Šárka Zelenková byla osmá.

Do poloviny trati, která kvůli oteplení nevedla přes Olivetskou horu a Jizerku, jela vpředu početná skupina i s Řezáčem. Asi 18 kilometrů před cílem se odpojila norská trojice Pedersen, Petter Eliassen a Trod Asle Gjerdalen, který později odpadl.

 

Pedersen s Eliassenem si postupně vypracovali téměř minutový náskok. Ve sjezdu na stadion v Bedřichově využil Pedersen rychlejších lyží, soupeři ujel a už několik metrů před cílem slavil první vítězství v sérii Ski Classics. "Ráno jsem byl unavený a nevěděl jsem, co se mnou závod udělá. Začátek byl tvrdý, ale pak jsem se rozjel a cítil jsem se výborně," řekl Pedersen České televizi.

 

Řezáč se držel v přední skupině, ale v závěru měl ve sjezdu horší lyže a nemohl bojovat o třetí místo. "Nakonec to je dobré, mohlo to být horší. Škoda, protože mi tři čtvrtiny tratě šly lyže dobře, ale před cílem byla měkká vlhká sůl a dolů mi to nejelo. Dělal jsem, co jsem mohl, ale na víc dneska nebylo," uvedl trojnásobný vítěz Jizerské padesátky.

 

 

Do závodu nenastoupil jeden z favoritů Johan Kjölstad z Norska. Loňský vítěz série Ski Classics ráno před startem upadl a potloukl se. Na startu nebyl kvůli nemoci Lukáš Bauer a málem ani Řezáč, který se rozhodl kvůli nachlazení až ráno před startem. "Když jsem viděl, že to bylo zmrzlé a počasí docela dobré, rozhodl jsem se, že to zkusím. Docela to šlo, forma nebyla tak špatná, ale průdušky nic moc. Asi budu mít kašel," uvedl.

 

Podmínky dnes závodníkům nepřály. Stopy byly rozbité a nahoře zmrzlé, místy chyběl sníh. "Bylo to hrbolaté, prostředek rozjetý skútrem, poslední kilometry ale byly na ty podmínky dobré. Někde byly kameny, muselo se dávat pozor, ale odjet se to dalo, i když na mistrovství světa by to asi neprošlo," hodnotil trať Řezáč, který v Bedřichově žije.

 

V závodu žen krátce po startu ujely Smutná s Japonkou Masako Išidaovou, které se pravidelně střídaly a neměly konkurenci. Smutná měla lepší soupaž a nakonec japonskou soupeřku porazila o 47 vteřin. "Je to skvělé vyhrát poprvé v kariéře a ještě doma. Tady jsem vyrůstala, neuvěřitelné," řekla Smutná, která ve Světovém poháru na stupně vítězů nikdy nedosáhla.

 

Od začátku chtěla šetřit síly, přesto se třemi soupeřkami ujela. "Byla jsem překvapená a pak to šlo samo, i když stopa byla fakt hrozná," prohlásila jednatřicetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou. Na dálkové běhy se rozhodla specializovat před letošní sezonou a již dosáhla i na druhé místo v La Sgambedě v Livignu. Vypadá to na dobré rozhodnutí, ale uvidím dál. Je to teprve začátek sezony," uvedla Smutná.

ČTK / vem

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 22:20 23:25

   MONETA Czech PGA Tour (1)

   23:25

   NHL News

   23:35

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   01:05

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

   03:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   06:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

 • Nova Sport 2

  • 23:00 00:45

   Fotbal: Stade Rennes - Lille OSC

   00:45

   Element (388)

   01:00

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   02:35

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   09:00

   Fotbal: Olympique Marseille - Montpellier HSC

   10:45

   Element (388)

Celý Program