Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Japonská pocta: Čáslavská převzala Řád vycházejícího slunce

Věra Čáslavská
Zdroj: Mediafax
Věra Čáslavská

Česká gymnastická legenda Věra Čáslavská převzala vysoké japonské vyznamenání.

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská dnes v Praze převzala vysoké japonské vyznamenání - Řád vycházejícího slunce. Zlaté paprsky s nákrční stuhou někdejší sportovní gymnastce předal japonský velvyslanec v České republice Čikahito Harada jako projev přínosu ke kulturním vztahům mezi Japonskem a Českou republikou a k rozvoji vzájemného pochopení mezi oběma zeměmi.
 

V Japonsku získala Čáslavská tři zlaté olympijské medaile, v roce 1964 vyhrála na hrách v Tokiu víceboj, poté přeskok a nejlepší cvičení předvedla i na kladině. Japonce si získala výkony, úsměvem i bojovností a dodnes je tam populární.
 

V Tokiu diváky nadchla především vystoupením na bradlech. Svůj originální prvek - dvojný obrat z visu do visu - zdramatizovala vždy ještě tím, že se vyšší žerdě chytila až v posledním okamžiku. Risk s "ultra cé", jak cviku Japonci říkali, ji ve finále stál zlato. Spadla, pro publikum však předvedla celou sestavu znovu i s dvojným obratem, protože je nechtěla zklamat. Na památku dostala samurajský meč a přijal ji i japonský císař.
 

K vavřínům z Tokia přidala Čáslavská další čtyři olympijská zlata v Mexiku a byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa roku 1968 a druhou nejpopulárnější ženou planety za Jacqueline Kennedyovou. V Českoslovesku se stala čtyřikrát Sportovcem roku a je rovněž držitelkou Ceny Pierra de Coubertina a Olympijského řádu.

tn.cz / ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:45 15:10

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

   15:10

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   17:05

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   18:50

   NHL News

   19:05

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   20:50

   Element (387)

 • Nova Sport 2

  • 14:00 15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   16:30

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   17:45

   Off-road Maraton (2)

   18:10

   Czech rally 2019 (2)

   18:35

   Total Fight - Snowboard Slopestyle

Celý Program