Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 22. 7. 2009

Italský cyklista Di Luca měl na Giru pozitivní test na doping

Na Giru d'Italia obsadil celkově druhé místo, teď ale na jeho úspěch dopadá dopingový stín.

Italský jezdec Danilo Di Luca měl na letošním Giru d'Italia, kde obsadil druhé místo, pozitivní test na krevní doping CERA. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) mu proto dnes do vyřešení případu pozastavila činnost.


Di Luca: Pokud bude pozitivní i druhý vzorek, končím se závodění
m


"Učinili jsme tak na základě zprávy od pařížské laboratoře, která má licenci Mezinárodní antidopingové agentury. Ta našla krevní doping CERA v Di Lukových vzorcích z 20. května," citovala prohlášení UCI agentura Reuters. Pokud přítomnost zakázané látky potvrdí i analýza B vzorku, hrozí třiatřicetiletému Di Lukovi dvouletý trest.


"Pokud bude pozitivní i druhý vzorek, končím se závoděním," řekl Ital deníku Gazzetta dello Sport. Di Luca na letošním Giru vyhrál dvě etapy a v konečném pořadí byl druhý. Během závodu několikrát opakoval, že nemá s používáním zakázaných látek nic společného.


Italský cyklista byl podezřelý z dopingu už po předloňském Giru, kde mu naměřili v těle hodnoty hormonů odpovídající malému dítěti. Di Luca tak čelil obvinění, že se pokoušel zakrýt užívání zakázaných látek, nakonec byl ale komisí expertů obvinění zbaven.


Di Luca už byl před dvěma lety za doping potrestán. Za účast v aféře z roku 2003 kolem lékaře Carla Santuccioneho, který sportovcům zajišťoval zakázané látky, nesměl závodit tři měsíce.

ČTK