Italský cyklista Basso vyhrál slavný závod Giro d'Italia

Letošní ročník prestižního cyklistického podniku Giro d'Italia vyhrál v neděli domácí závodník Ivan Basso ze stáje Liquigas.

Dvaatřicetiletý Ital skončil 15. v závěrečné časovce v ulicích Verony a může se těšit z druhého triumfu v tomto slavném závodu, jenž poprvé vyhrál v roce 2006.

Basso vyjížděl na 15,3 kilometru dlouhou trať vedenou ulicemi italské Verony poslední. Před Španělem Arroyem měl v průběžném pořadí náskok minutu a patnáct sekund a teoreticky mohl v závěrečné etapě skončit i za svým španělským soupeřem. Arroyovi se ale v posledním úseku slavného Gira příliš nedařilo, když dojel až na 47. místě. Celkově si však udržel konečnou druhou pozici.

V nedělní časovce dominoval švédský cyklista Gustav Erik Larsson (čas 20:19), za nímž skončil s dvouvteřinovou ztrátou domácí jezdec Marco Pinotti. Český závodník František Raboň obsadil ve veronské etapě 45. příčku.

Basso si patnáctým místem v individuální časovce dojel pro druhý triumf v tomto tradičním závodě, když poprvé zvítězil v roce 2006. Jeho vítězství skvělými výkony podtrhli jeho krajané - celkově třetí Vincenzo Nibali z Liquigasu a čtvrtý Michele Scarponi ze stáje Androni Giocattoli.

Giro d´Italia - 21. etapa (Verona, 15,3 km):
1. Larsson (Švéd./Saxo Bank) 20:19, 2. Pinotti (It./Columbia) +0:02, 3. Vinokurov (Kaz./Astana) +0:17, 4. Evans (Aus./BMC) +0:22, 5. Nibali (It./Liquigas) +0:23, 6. Konovalovas (Lit./Cervelo) +0:23 ... 45. RABOŇ (ČR/Columbia) +1:18.

Giro d'Italia - konečné pořadí:
1. Basso (It./Liquigas) 87:44:01, 2. Arroyo (Šp./Caisse d'Epargne) +1:51, 3. Nibali (It./Liquigas) +2:37, 4. Scarponi (It./Androni Giocattoli) +2:50, 5. Evans (Aus./BNC Racing) +3:27, 6. Porte (Aus./Saxo Bank) +7:06.