Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 27. 1. 2015
mistrovství světa

Házenkáři vyhráli aspoň Prezidentský pohár. Zachránili blamáž

Házenkáři vyhráli Prezidentský pohár
Zdroj: isifa.com
Házenkáři vyhráli Prezidentský pohár

Čeští házenkáři zakončili své účinkování na světovém šampionátu v Kataru vítězstvím nad Běloruskem až po rozhodující střelbě sedmimetrových hodů. Vyhráli a tak obsadili konečné 17. místo s bilancí čtyř výher za sebou a úvodních tří porážek.

V základní hrací době skončil zápas nerozhodně 28:28. Reprezentanti tak získali Prezidentský pohár pro nejlepší z týmů, které nepostoupily ze skupiny.
 

"Nejeli jsme sem pro výhru v Prezidentském poháru, ale upřímně si musíme říct obraz naší házené a jak jsme se prezentovali proti silným týmům. Poslední čtyři zápasy byly obrovským morálním krokem dopředu, byla to ukázka týmové soudržnosti, bojovnosti," řekl kapitán Filip Jícha.
 

"Myslím, že to bylo vidět, že všichni jsme měli upřímnou radost. Nikdy jsem si nemyslel, že ten Prezidentský pohár má nějaký smysl, ale když jsem viděl kluky, jakou mají radost z výhry proti stejně kvalitnímu soupeři, už myslím, že smysl má," dodal jeden z dvojice trenérů Daniel Kubeš.


Češi vstoupili do posledního utkání v Dauhá tak, jak končili pondělní vítězný duel s Ruskem. V osmé minutě se dvakrát trefil Jurka a reprezentanti vedli 6:3. Jenže pak potkal národní tým téměř dvanáctiminutový střelecký výpadek a Bělorusové šňůrou pěti gólů otočili stav.


Skóre se přelévalo na obě strany dál a v závěru úvodního dějství Češi znovu odskočili na rozdíl dvou tref. V předposlední vteřině první půle však Bělorusové ze sedmimetrového hodu snížili.


Po změně stran reprezentace ve 40. minutě díky Zdráhalově úspěšné sedmičce opět vedla o tři góly, ale zlomit soupeře se jí nepovedlo. Češi nedokázali Bělorusku utéct ve skóre na vyšší rozdíl a v 47. minutě už pro změnu prohrávali po Rutenkově trefě.


Stejně jako s Ruskem se schylovalo k dramatické koncovce. Na obou stranách se blýskli brankáři a v 53. minutě poslal Čechy znovu do vedení Horák. Galia pak za stavu 26:26 chytil sedmičku a vzápětí se prosadil kapitán Jícha.


Jenže další šance národní tým lehkovážně zahodil a Bělorusové znovu vedli. Zdráhala srovnal a Češi mohli na začátku poslední minuty do rychlého kontru, jenže je zastavil sporný výrok egyptských rozhodčích. Reprezentanti pak měli dvacet sekund na poslední útok, Horák se závěrečným klaksonem propálil brankáře, ale podle sudích to bylo až po uplynutí 60 minut.


Na řadu tak přišly sedmičky. Jako první se dostalo do výhody Bělorusko, ale Galiu po třetí sérii vystřídal Štochl a chytil poslední dva soupeřovy pokusy. "Martin si na dvě sedmičky sáhl, ale Bělorusové všechny proměnili, tak jsme před tou čtvrtou na sebe koukli a zkusili změnu. Byla to kritická situace, ale já vlastně na sedmičkách nemám co ztratit," řekl Štochl.


Reprezentanti si v hale Duhail "zatančili" vítězné kolečko a kapitán Jícha pak mohl převzít trofej. "Pro nás to bylo malé finále, které jsme zvládli. Sportovně je to takový happy end, ta radost na konci byla ryzí," řekl Jícha. "Pohár se musí oslavit. Ještě bych chtěl říct jedno: hrozně nás potěšila morálka mančaftu, na tomhle když budeme stavět, dostaneme se zase dál," dodal druhý z trenérů Jan Filip.


Češi po úvodních třech porážkách s Francií, Švédskem a Egyptem zakončili šampionát šňůrou čtyř výher, což se jim na velkém turnaji povedlo po dlouhých 20 letech. Zároveň odvrátili hrozbu vyrovnání nejhoršího umístění na MS, jímž je 18. místo z roku 2001.


"Sedmnácté místo na MS se nedá označit jako úspěch, ale co se dá, že jsme vyhráli čtyři zápasy. Kromě Alžírska byli další soupeři na naší úrovni, možná i za ní. Jsme šťastní, že jsme tohle dokázali zvládnout, ale zároveň zklamaní, že jsme neprošli ze skupiny. V silách týmu to bylo," řekl Kubeš.

ram, čtk TN.cz