Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Harlem Globetrotters kouzlí s basketbalovým míčem už 80 let

Basketbal v jejich podání, to je úžasná show, při které divák může obdivovat dokonalý dribling, fantastické žonglování s míčem, skvělou střelbu nebo elegantní smeče do koše. Harlem Globetrotters, neboli Harlemští světoběžníci, své exhibiční zápasy v drtivé většině vyhrávají, přestože konečné skóre není rozhodující. První zápas, kdy o body ještě šlo, sehrál tým složený z Afroameričanů 7. ledna 1927.
Když se tehdy hráči kodrcali z Chicaga do asi 60 kilometrů vzdáleného Hinckley ve staré fordce "T" zakladatele a kouče týmu Abeho Sapersteina, budoucí slávě nic nenasvědčovalo. Oproti tradované legendě dokonce před 300 diváky s místním výběrem prohráli (34:43). Vydělali ovšem slušnou sumu 75 dolarů. Za hospodářské krize často nastupovali na palubovku jen za jídlo, které černé basketbalisty sotva nasytilo při cestě za novou štací. A ta byla tam, kde se našel soupeř a platící diváci.
Skromný start míčových kouzelníků popsal o mnoho let později list Pittsburgh Courier takto: "Toho dne sebral korpulentní Abe Saperstein, malý muž s velkými basketbalovými ideály, pět hráčů, auto a cestovní mapu a odstartoval jednu z nejimpozantnějších kariér sportovního světa." Saperstein nechal u otce krejčího ušít dresy v dodnes typických barvách - červené, bílé a modré s nápisem NEW YORK, aby bylo jasné, že jde o tým z velkoměsta. V roce 1934 už to byli - i když neměli s černošským Harlemem ani New Yorkem nic společného - "Harlem New York Globetrotters". Z toho časem vznikla jedna z nejslavnějších sportovních značek na světě.
Černí basketbalisté nesměli v NBA působit až do roku 1950, soutěž byla výsadou bílých. Už v druhé polovině 30. let se díky své atraktivnosti a také sportovní kvalitě harlemský tým stal žádanou atrakcí nejen v okolí domovského Chicaga. V roce 1939 se utkal poprvé s týmem z NBA - New York Rens - a prohrál. Do té doby se datuje i začátek pověstných klaunských a ekvilibristických kousků "Světoběžníků". Manažer Saperstein je povolil k pobavení fanoušků, ale jen "za bezpečného vedení". Hlavním cílem pořád zůstávalo vítězství.
Možná toho nejslavnějšího dosáhli Harlem Globetrotters v únoru 1949, když porazili lídra NBA Minneapolis Lakers 49:45. Tentýž rok pak asi nevycházeli z úžasu diváci v Honolulu: Bobby Milton se ukázal jako opravdový kouzelník, když se trefil do koše od půlící čáry devětkrát za sebou! A při turné po Aljašce se zase divili hráči Harlemu: místo smíchu a potlesku jejich kousky eskymácké publikum ocenilo tichem, nejvyšší známkou úcty.
Následující tři desetiletí zažíval tým vrcholné období. Svého času musel mít až čtyři samostatná družstva, která při světových turné hrála sedm dní v týdnu. Hráči prožili též historické mimosportovní okamžiky: například tři audience u papeže, posezení u čaje s britskou královnou Alžbětou II. či setkání se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v Moskvě. Když v roce 1979 navštívil USA čínský předseda vlády Chua Kuo-feng, jedním z jeho přání bylo setkat se s Harlem Globetrotters.
Globetrotters jsou jediným sportovním týmem, který má v Hollywoodu hvězdu na chodníku slávy (od roku 1982). Před 22 lety oživila stagnující popularitu "pýchy Ameriky" první žena, olympijská vítězka Lynette Woodardová. Přesto se na počátku 90. let ocitli Harlemští před bankrotem. Sportovní legendu zachránil v roce 1993 bývalý kolega Mannie Johnson, který tým koupil.
Za 80 let existence mají "Světoběžníci" pozoruhodnou bilanci: z více než 22.000 utkání jich vyhráli přes 21.500. Ke svým poutavým exhibicím nastupovali ve 118 zemích světa, kde jejich umění kombinované s komediálními kousky zhlédlo na 124 milionů diváků. Harlem Globetrotters mají i vlastní systém výběru hráčů, což bývají většinou špičkoví borci z univerzit. Výjimkou nejsou ani basketbalisté se zkušeností z NBA. A například proslulý Wilt Chamberlain strávil před vstupem do NBA s týmem sezonu 1958.
V bývalém Československu se Harlem představil poprvé před 40 lety. V té době (1964 až 1969) s týmem vystupovala i bývalá vynikající čs. gymnastka Eva Bosáková. Po revoluci v roce 1990 sehráli "Světoběžníci" v ČSFR osm zápasů. V září 1995 měli exhibici v Ostravě a zatím naposledy - v říjnu 2004 - v Brně.
ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 15:05

   UFC Fight Night: Cowboy vs. Gaethje

   15:05

   Slovak Championship Open

   16:10

   Tour de Mont Blanc

   16:40

   Evropská liga 2019

   17:40

   Magazín Evropské ligy (1)

   18:30

   Studio Evropské ligy

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:40

   Fotbal: Chicago Fire - FC Dallas

   14:40

   Major League Soccer Highlights (28)

   15:05

   Evropská liga 2019

   16:05

   SK Slavia Praha v Evropské lize 2019

   16:35

   UFC Unleashed (6)

   17:25

   UFC Unleashed (7)

Celý Program