anketa předělají ho?

České ragby děsí svým znakem! Je v něm ukryté slovo Alláh?

Znak českého ragby vyděsil v Pákistánu
Zdroj: isifa.com
Znak českého ragby vyděsil v Pákistánu
Téma:

Je to zdánlivě prosté. České ragby má krásný znak, který se líbí po celém světě. Jenže má to háček! Jednoduchá a výstižná kresba českého lva, jehož dvojí ocas je zároveň ragbyovým míčem, v sobě prý skrývá slovo Alláh!

Když v roce 2010 tvořil designér Lumír Kajnar zajímavou zakázku, vůbec netušil, že za pět let kvůli ní může mít problémy.
 

"Ragby není u nás moc zavedený sport, taky jsem ho nikdy předtím neviděl na vlastní oči, ale co mě zaujalo jsou jeho pravidla a smysl pro férovost. Inspirovaný slavnými týmy All blacks z Nového Zélandu, anglickými a francouzskými nároďáky, pustil jsem se do výrazné ikony českého ragby. Nejvíce mě lákalo zpracování českého lva, národního znaku, který budou hráči hrdě nosit na hrudi. Žádné obyčejné logo, hrátky s písmem, i když i takové nápady byly, ale poctivé překreslení znaku pro sportovní účely. Ostatně kde jinde projevit vlastenectví než na hřišti při boji," vyznal se na svém blogu.


Jenže před pár dny přišel šok. Ragbisté si nechali ušít míče pro českou reprezentaci. V pákistánské továrně ale odmítli znak na míče vyšít. Proč? Bojí se!Čeští ragbisté ale zřejmě znak měnit nebudou. "Už jsme požadovali komentář ústavu religionistiky Akademie věd. Ti nám napsali, že by to nemělo být kontroverzní ani do budoucna," říká generální sekretář České rugbyové unie Pavel Myšák. Doporučení znělo: poptejte výrobu jinde v Asii, kde tyto problémy nebývají.


"Bavili jsme se i s výrobcem loga, reklamní agenturou, která má v tomto oboru zkušenosti. Ani tam to nikdo za problém zatím nepovažuje," dodává unijní sekretář.


Anketa

Vidíte ve znaku českého ragby slovo Alláh a měli by to ragbisté řešit?

Hlasovalo 1105 lidí.


Když hráli Češi s Gruzií, kde je spousta obyvatel, vyznávající islám, ještě znak nebyl na světě. Nyní je prý nejožehavějším zápasem v této souvislosti duel s Izraelem. "Ještě než pojedeme na hřiště soupeře, hostíme Izrael doma a budeme s činovníky jejich svazu řešit, zda náš znak není kontroverzní," říká Pavel Myšák.


Znak mají ragbisté krásný, ale problémy nadělat může. I proto chtějí být na všechno připravení.
 

Související témata:
ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • MotoGP - VC České republiky (kvalifikace Moto2)

   15:10 16:00
   16:00

   NHL: Chicago Blackhawks - Edmonton Oilers

   17:50

   NHL News

   18:05

   NHL

   20:45

   Nova Cup - Dolní Morava

   20:55

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • NBA: San Antonio Spurs - Utah Jazz

   15:05 17:10
   17:10

   Fotbal: Orlando City SC - Minnesota United FC

   18:55

   RunTour - České Budějovice

   19:05

   NBA: Portland Trail Blazers - Los Angeles Clippers

   21:35

   Rychlá kola (8)

   22:05

   Wolverhampton Wanderers - Olympiakos Pireus

Celý program