Bývalý sprinter Johnson soudí, že dopingoví hříšníci by na OH startovat neměli

Dopingové autority na celém by měly sjednotit svůj postup s pravidly s MOV a zabránit, aby usvědčení hříšníci závodili na olympiádě, soudí bývalý americký sprinter Michael Johnson.

Mezinárodní arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno uvolnil cestu zpět na olympiády desítkám bývalých hříšníků, když pravidlo MOV prohlásil za nelegitimní. Pravidlo, zavedené v roce 2008, zakazovalo sportovcům, kteří si odpykali šestiměsíční nebo delší trest, závodit na příští olympiádě. CAS ale tvrdí, že to nebylo v souladu s kodexem Světové antidopinogové agentury (WADA).
 

"Myslím, že MOV začne spolupracovat s WADA na tom, aby to pravidlo bylo součástí kodexu WADA," řekl Johnson, čtyřnásobný olympijský vítěz, na středeční charitativní akci v Londýně. "Až tomu tak bude, všichni budou spokojení," dodal.
 

Verdikt CAS otevřel dveře na olympiádu do Londýna třeba olympijskému vítězi v běhu na 400 metrů, Američanovi LaShawnu Merrittovi, který má za sebou jedenadvacetiměsíční distanc, v roce 2009 byl pozitivně testován na zakázanou látku a tvrdil, že ji užil nevědomky v přípravku na zlepšení potence. Na letošním světovém šampionátu v korejském Tegu pak vybojoval dvě medaile. Mezinárodní atletická federace eviduje kolem padesáti atletů, kterým by verdikt CAS mohl pomoci k účasti v Londýně.
 

"Myšlenka toho verdiktu je zřejmá. Není fér potrestat sportovce jednou a pak ho potrestat znovu, když už si trest jednou odsloužil. Ale já myslím, že ten, kdo jednou podváděl, by na olympiádu jezdit neměl," míní Johnson.
 

V souvislosti s verdiktem CAS vznikly mnohé nejasnosti, například Britská olympijská asociace oznámila, že míní zachovat podobné pravidlo a ty, kteří byli jednou usvědčeni z dopingu, už nikdy na olympiádu nepustit. "CAS je tady z nějakého důvodu, myslím, že je velmi dobré, že existuje. Ale myslím, že WADA a CAS by měly ve skutečnosti spolupracovat, všichni máme přece stejný cíl, odradit sportovce od dopování," řekl Američan.

Mediafax
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL Classic games: Buffalo Sabres - Washington Capitals

   21:05 22:55
   22:55

   Hokej: NHL - v hlavní roli Češi

   23:10

   Truck Racing Magazine (3)

   23:30

   Večerní sportovní noviny

   23:35

   Finále Západní konference NHL 2019

   01:05

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights 2017

 • Nova Sport 2

  • World Darts Championship 2019

   22:05 02:05
   02:05

   UFC Reloaded (29)

   09:00

   Premier League Darts 2019

   11:20

   Element (415)

   11:35

   Jorge Lorenzo - Válečník

   13:00

   NBA Classic Games: Boston Celtics - New York Knicks

Celý program