Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video VELKÉ LOUČENÍ

Boxerská bomba: Kličko ukončil kariéru!

Vůdce ukrajinské opoziční strany UDAR Vitalij Kličko se definitivně rozhodl kandidovat v příštích prezidentských volbách. Kličko se dnes zároveň vzdal titulu profesionálního mistra světa v boxu. Volby čekají Ukrajince počátkem roku 2015 a dosavadní prezident Viktor Janukovyč bude nejspíš post obhajovat.

"Už jsem se rozhodl, budu kandidovat v prezidentských volbách," řekl Kličko novinářům. "Nedovedu si představit, že bych v nynější situaci v (boxerské) kariéře pokračoval," prohlásil. Soustředí se prý na politickou práci na Ukrajině, protože cítí, že Ukrajinci ho potřebují.
 

Dvaačtyřicetiletý Kličko je držitelem mistrovského pásu v těžké váze organizace WBC. V profesionálním ringu stál sedmačtyřicetkrát, jen dvakrát byl poražen. Jednačtyřicet jeho soubojů skončilo pro soupeře k. o. Jeho mladší bratr Vladimir je mistrem světa v těžké váze organizací WBO, IBF, IBO a WBA.
 

Podívejte se, jak se Vitalij Kličko bil v ringu s kontroverzním Dereckem Chisorou:


 

V prezidentských volbách by podle Klička opozice rozdělená do několika politických stran měla postavit společného kandidáta. "Jen spojeným úsilím máme možnost postavit se nynější státní moci. Pokud to nedokážeme, objeví se mnoho 'technických' kandidátů, kteří nám vezmou hlasy," konstatoval Kličko.
 

Kyjevská média ale o možnosti opoziční dohody o společném kandidátovi pochybují. Nynější bouřlivé protesty proti Janukovyčovi vedou společně tři opoziční strany a všichni jejich vedoucí představitelé uvažují o účasti ve volbách. Kromě Klička je to šéf národně orientované strany Svoboda Oleh Ťahnybok a vůdce parlamentní frakce strany Vlast Arsenij Jaceňuk.
 

Při minulých prezidentských volbách v roce 2010 byla situace mnohem jasnější - hlavním oponentem Janukovyče byla charismatická a energická Julija Tymošenková. S nynějším prezidentem tehdy prohrála jen těsně, ale krátce po volbách byla obviněna ze zneužití premiérského úřadu a odsouzena na sedm let do vězení. Voleb v roce 2015 se tak pravděpodobně nezúčastní.
 

Její stranu Vlast nyní fakticky vede Jaceňuk, který ovšem podle médií potřebné charisma nemá. Radikální nacionalista Ťahnybok se o úřad prezidenta už v roce 2010 pokoušel, ale s pramalým úspěchem.
 

Průzkumy veřejného mínění dávají zatím Kličkovi slušné šance. Zatím poslední z nich provedený v říjnu ukázal, že v prvním kole by sice Janukovyč zřejmě vyhrál, ve druhém by ho ale Kličko porazil.

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 18:00 21:30

   GCF 49 - Cage Fight Olomouc

   21:30

   Večerní Sportovní noviny

   21:35

   Element (396)

   21:45

   Běhej Lesy – Boletice

   22:00

   Fotbal: Portland Timbers - Minnesota United FC

   00:00

   Večerní Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 19:00 20:55

   UFC Fight Night: Rodriguez vs. Stephens

   20:55

   Fotbal: Olympique Lyon - Paris Saint - Germain

   22:55

   Czech One Tour (2)

   00:00

   KITE LIFE (5)

   00:15

   UFC Unleashed (7)

   01:05

   UFC Unleashed (8)

Celý Program