Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Atlet roku Špotáková: Trenér Železný umí být pes, ale mě musí spíš brzdit

Barbora Špotáková
Zdroj: Mediafax
Barbora Špotáková

S radostí a v superlativech hovoří oštěpařka Barbora Špotáková o tréninku na novou sezonu, který letos prvně absolvuje se svým novým koučem Janem Železným.

Změnu kvituje, neváhala dokonce hovořit o nadšení. "Nejsem ale přehnaně optimistická, je ještě hodně brzy to hodnotit," prohlásila při sobotním vyhlášení ankety Atlet roku, kterou počtvrté v řadě vyhrála.

 

Optimismus z ní jen sršel

 

Po uplynulé sezoně ukončila po jedenácti letech spolupráci s koučem Rudolfem Černým a svěřila se do rukou mužského oštěpařského světového rekordmana. Hlavním motivem byla změna, nový impulz. "A ukázalo se, že to funguje," prohlásila bronzová medailistka ze srpnového mistrovství Evropy v Barceloně. "Jsem rozhodně hodně pozitivně naladěná, hrozně mě to baví a věřím, že mi to do další sezony hodně pomůže," uvedla.

 

V příštím roce bude v korejském Tegu obhajovat stříbrnou medaili z mistrovství světa v Berlíně a cítí, že po dvou utlumených letech se opět dostává do psychické i fyzické pohody. "Ty dva roky po olympiádě v Pekingu byly strašně náročné," připomněla dobu po svém olympijském vítězství. "Ale teď cítím, že se opět dostávám do pohody, mám dobře našlápnuto," uvedla.

 

Barbora Špotáková
Zdroj: Mediafax Barbora Špotáková

 

"Trenér umí být pes, ale mě musí spíš brzdit"

 

Rozdíl v tréninku je prý obrovský. "Ve všem. Hodně dělá skupina, mám častější a kratší tréninky, hodně hrajeme hry, je to rozmanitější, zábavnější," vypočítala. Přidá jí i skutečnost, že trénuje s muži Petrem Frydrychem a Vítězslavem Veselým, hlavní partnerkou v přípravě jí je ale Jarmila Klimešová. "Vzájemně si hodně pomůžeme," prohlásila.

 

Železný na Špotákovou zatím nebyl přísný, ani jednou ještě nezvýšil hlas. "Umí být pes, když je třeba, ale mě musí spíš brzdit, mám naučené se na každém tréninku zničit," řekla oštěpařka. Pokud jde o soustředění v Africe, kam celou svou kariéru jezdil, Špotákové však Železný neustoupil. Světová rekordmanka totiž nerada jezdí na delší dobu z domu.

 

"Je to hodně dlouhá doba, asi tam s nadšením nepojedu," přiznala. Ale viděla fotky a musela připustit, že lepší středisko na předsezonní přípravu nejspíš neexistuje. "Je to tam perfektní, absolutně špičkové. Asi se mi tam líbit bude, i když tři týdny je dost, ale o ni tam budou ještě asi o týden déle," smířila se s jarním soustředění příští rok.

tn.cz / ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 00:00 00:35

   Major League Soccer Highlights (12)

   00:35

   Engadinsnow - Ski & Snowboard (Engadin)

   01:05

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Verbier)

   01:35

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

 • Nova Sport 2

  • 23:30 01:35

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   01:35

   Ligue 1 Highlights (37)

   02:35

   NBA: Milwaukee Bucks - Toronto Raptors

   09:00

   Premier League Darts 2019

   11:30

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   13:30

   NBA: Milwaukee Bucks - Toronto Raptors

Celý Program