Armstrong nechce být na Tour pouhým sluhou lídra Contadora

Stáj Astana má problém. Lance Armstrong se dostal v celkovém pořadí Tour de France před týmového lídra Alberta Contadora a dnes se může po čtyřech letech obléci do žlutého trikotu.

"Necháváme to otevřené,“ reagoval Američan Lance Armstrong po úvodní časovce na otázku novinářů, zda první etapa Tour de France určila lídra stáje Astana. Pokud chtěl tehdy Američan zmást soupeře kazašského týmu v boji o žlutý trikot, tak se mu to povedlo.


Po úterní třetí etapě, v níž Armstrong ujel společně se svými dvěma parťáky a dalšími jezdci Contadorovi a zbytku pelotonu, by nedokázala zodpovědět otázku, kdo šéfuje stáji Astana, ani Jessica Fletcherová.


Za všechno mohou "Američané"


Co se přesně stalo? Jednalo se o klasickou etapu úvodního týdne, v níž měl peloton dojet s blížícím se cílem skupinku čtyř uprchlíků, která šlapala na čele závodu. O vítězství by si to pak v cíli rozdali o etapový vavřín vlčáci z řad spurterů. Podle předpokladů se náskok vedoucího kvarteta jezdců rychle zmenšoval a zdálo se, že se vše odehrává v tradičním duchu.

Naprosto fantastická podívaná začala zhruba třicet kilometrů před cílem. Při ostré změně směru zaútočila americká stáj Columbia-HTC a velmi snadno se oddělila od pelotonu, čemuž jí pomohl i poměrně ostrý protivítr ztěžující situaci možným pronásledovatelům.


Starý lišák se nenechal napálit


Spolu s nimi vepředu vydrželo jen několik jezdců z ostatních týmů, byl tam vedoucí muž celkového pořadí Fabian Cancellara, norský rychlík Thor Hushovd, který následoval sprinterského soka z týmu Columbia – HTC Cavendishe a k překvapení všech i Armstrong se svými druhy Popovičem a Zubeldiou. Jejich šéf, Alberto Contador, který byl před Tour určen jasným lídrem stáje Astana, byl v nedohlednu.

"Nemusíte být kdovíjaký myslitel, aby jste věděli, že máte jet vepředu. Koneckonců jsem vyhrál sedmkrát Tour de France, tak proč bychom tam neměli být,“ řekl po závodě Armstrong, který díky svým obrovským zkušenostem tušil, že jezdci americké stáje něco chystají a on chtěl být u toho.


To, že byli borci Astany ve vedoucí skupiny by ještě nic neznamenalo. Obyčejně je totiž náplní práce stájových domestiků, tedy těch, kteří pracují pro lídra, i hlídání nástupů jezdců, kteří mohou ohrozit pozici jejich šéfa v celkovém pořadí. Ve vedoucí skupině pak působí jako "záškodníci“, kteří se odmítají střídat na špici a pracovat na zvyšování náskok, čímž skupina zpomaluje, aby byla poté dojeta.


Contador: Nechci soudit týmovou taktiku


Armstrong a jeho parťáci však vyhodnotili situaci jinak a Contadorovy zájmy příliš nehájili. Při úniku v závěru dokonce spolupracovali s jezdci Columbie na zvýšení náskoku. Díky tomu se dostal sedminásobný šampión Tour Armstrong na třetí pozici průběžné klasifikace o 19 sekund před čtvrtého Contadora.


Armstrong popřel, že měl v úmyslu získat na svého týmového kolegu náskok. "Snažil jsem se jen zůstat vpředu a vyhnout se problémům. Překvapilo mě, jaká se udělala mezera. Věděli jsme, že to může ovlivnit vítr, a když se v čele objeví jeden celý tým, je třeba dávat pozor," uvedl Armstrong, jemuž se nelíbí strategie jednoho lídra. "Nejsem příznivcem teorie, že může být jen jeden týmový lídr," řekl.


"Nechci soudit týmovou taktiku. Záleží na každém, jak se zachová," diplomaticky komentoval celou situaci Contador, tedy muž, který jedním dechem dodal. "V této fázi se Tour nerozhoduje. Je ještě spousta prostoru ke hře," věští španělský cyklista z křišťálové koule.


Půjde Armstrong do žlutého? Je to velmi pravděpodobné


A teď přijde ta bomba. Pokud v týmové časovce předvede stáj Astana výkon, který se od ní očekává a porazí stáj Columbia-HTC alespoň o osm sekund, tak Armstrong půjde do vedení a po čtyřech letech se oblékne do žlutého trikotu.

"Kdybych měl vepředu Leviho nebo Klödena (Levi Leipheimer a Andreas Klöden jsou týmovými kolegy Armstronga), udělali bychom to samé. Nezáleží, kdo je v této situaci. Nechali jsme šlapat ostatní jezdce, protože jsme si mysleli, že náskok ztratí. Začali jsme spolupracovat až ve chvíli, když zbývalo do cíle asi 10 kilometrů, obhajoval "dezertéry" týmový šéf Johan Bruyneel.


V tu chvíli týmový šéf možná netušil, že mu tímto v týmu vzniká zárodek k velké krizi. Ačkoliv Contador porazil v úvodní časovce Armstronga na celé čáře, díky čemuž se měl stát právoplatným lídrem stáje, tak situace se může radikálně změnit.

V momentu, kdy Armstrong obleče žlutý trikot, tak to bude právě Contador, který pro něho bude muset pracovat. Jenže myslet si, že se jediný cyklista v pelotonu, který dokázal vyhrát Tour de France, Giro d´Italia i Vueltu bude držet doma v pyrenejských stoupáních před desítkami tisíc fanoušků zpátky, je přinejmenším pošetilé. No, můžeme se jenom těšit, jak to všechno dopadne. Každopádně to bude velmi zajímavé. 

jvl TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL Classic games: Boston Bruins - Edmonton Oilers

   21:05 01:05
   01:05

   Jorge Lorenzo - Válečník

   02:30

   Michelin Virtual British Grand Prix

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL Classic games: Boston Bruins - Edmonton Oilers

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • World Darts Championship 2019

   22:30 01:40
   01:40

   UFC Fight Night: Woodley vs. Burns

   09:00

   Premier League Darts 2019

   10:55

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo - NEJ akce 2015 - 2020

   11:25

   NBA - Trefy po získání míče 2015 - 2020

   11:50

   Best of Ultra Trail Mont - Blanc

Celý program