video to nemá obdoby!

Pocta Mandelovi! Boxerskou rukavicí bušil do zdi, až vznikl portrét

Phil Akashi
Zdroj: philakashi.com
Phil Akashi

Vzal boxerskou rukavici namočenou v černé barvě a bušil do zdi. Na boxerce měl přitom připevněný symbol s čínskými znaky 自由. To znamená "SVOBODA". Belgičan Phil Akashi vytvořil v Šanghaji portrét Nelsona Mandely.

Na portrétu, který je vysoký šest metrů, začal pracovat poté, co se doslechl, že Mandela bojuje v nemocnici o život. Jeho stav byl tehdy kritický. "Nelsona Mandelu považuji za mimořádného mírového umělce," řekl Akashi. "Představuje fantastický zdroj inspirace pro celý svět," řekl belgický umělec. 

Phil Akashi při svém díle použil čínskou pečeť a hmotu, která má velký význam v taoistické kultuře. Namísto tradiční červené, která je považována za barvu života a věčnosti, však Belgičan zvolil černou rumělku, právě na počest Mandely. Jeho rukavice na zeď obtiskla 27 tisíc zmíněných symbolů.
 

GALERIE: Nelson Mandela - boxer

1
/
6
Zdroj: Getty Images
Nelson Mandela - boxer - 5

 

Boxerská rukavice je symbol boje, nicméně i samotný Mandela s boxem měl své zkušenosti a na spoustě děl je znázorňován jako bojovník v klasickém postoji nebo s rukavicemi.


Na díle, které je umístěné v šanghajském Graffiti parku, a je obklopeno směsí graffiti z místních pouličních umělců, pracoval v parném létě a nesnesitelném horku. "Myslím, že jsem za pět týdnů zhubnul o pět kilo," přiznal. 

První černošský prezident v Jihoafrické republice, jemuž bylo v červenci 95 let, se teď z jeho obrazu usmívá s jemným pohledem přimhouřených očí. Víra lidí z celého světa a i Akashiho obraz možná nalila jihoafrické legendě další síly do žil, podle posledních zpráv se stav bojovníka proti apartheidu mírně zlepšuje.

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Basketbal: ERA Nymburk - Casademont Zaragoza

   13:15 14:55
   14:55

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:55

   Fotbal: Racing Strasbourg - Paris Saint - Germain

   19:00

   World Match Racing Tour - Bermuda Gold Cup

   19:30

   NHL News

   19:45

   Studio NHL

 • Nova Sport 2

  • Granada CF - Manchester United FC

   12:40 14:25
   14:25

   Ligue 1 Preview (32)

   14:50

   Bellator 256: Bader vs. Machida II

   16:50

   Championship League Pool Highlights 2021

   17:55

   Ragby: Wales - Irsko

   19:55

   Rok Evropského fotbalu pod Covidem - 19

Celý program