video to nemá obdoby!

Pocta Mandelovi! Boxerskou rukavicí bušil do zdi, až vznikl portrét

Phil Akashi
Zdroj: philakashi.com
Phil Akashi

Vzal boxerskou rukavici namočenou v černé barvě a bušil do zdi. Na boxerce měl přitom připevněný symbol s čínskými znaky 自由. To znamená "SVOBODA". Belgičan Phil Akashi vytvořil v Šanghaji portrét Nelsona Mandely.

Na portrétu, který je vysoký šest metrů, začal pracovat poté, co se doslechl, že Mandela bojuje v nemocnici o život. Jeho stav byl tehdy kritický. "Nelsona Mandelu považuji za mimořádného mírového umělce," řekl Akashi. "Představuje fantastický zdroj inspirace pro celý svět," řekl belgický umělec. 

Phil Akashi při svém díle použil čínskou pečeť a hmotu, která má velký význam v taoistické kultuře. Namísto tradiční červené, která je považována za barvu života a věčnosti, však Belgičan zvolil černou rumělku, právě na počest Mandely. Jeho rukavice na zeď obtiskla 27 tisíc zmíněných symbolů.
 

GALERIE: Nelson Mandela - boxer

1
/
6
Zdroj: Getty Images
Nelson Mandela - boxer - 5

 

Boxerská rukavice je symbol boje, nicméně i samotný Mandela s boxem měl své zkušenosti a na spoustě děl je znázorňován jako bojovník v klasickém postoji nebo s rukavicemi.


Na díle, které je umístěné v šanghajském Graffiti parku, a je obklopeno směsí graffiti z místních pouličních umělců, pracoval v parném létě a nesnesitelném horku. "Myslím, že jsem za pět týdnů zhubnul o pět kilo," přiznal. 

První černošský prezident v Jihoafrické republice, jemuž bylo v červenci 95 let, se teď z jeho obrazu usmívá s jemným pohledem přimhouřených očí. Víra lidí z celého světa a i Akashiho obraz možná nalila jihoafrické legendě další síly do žil, podle posledních zpráv se stav bojovníka proti apartheidu mírně zlepšuje.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Anaheim Ducks - Buffalo Sabres

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Florbal: Indians - EräViikingit

   12:35

   Magazín Evropské ligy (12)

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 09:00 11:05

   Tipsport Premier League 2020

   11:05

   World Cup of Pool 2019

   13:00

   Fotbal: Stade Rennes - Lille OSC

   14:35

   Fotbal: Stade Reims - AS Monaco

   16:15

   Rozhovory s hvězdami Ligue 1 - Aleksandr GolovinPovídání se záložníkem francouzského fotbalového klubu AS Monaco

   16:30

   Intercontinental Rally - 10 let

Celý Program