Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video to nemá obdoby!

Pocta Mandelovi! Boxerskou rukavicí bušil do zdi, až vznikl portrét

Phil Akashi
Zdroj: philakashi.com
Phil Akashi

Vzal boxerskou rukavici namočenou v černé barvě a bušil do zdi. Na boxerce měl přitom připevněný symbol s čínskými znaky 自由. To znamená "SVOBODA". Belgičan Phil Akashi vytvořil v Šanghaji portrét Nelsona Mandely.

Na portrétu, který je vysoký šest metrů, začal pracovat poté, co se doslechl, že Mandela bojuje v nemocnici o život. Jeho stav byl tehdy kritický. "Nelsona Mandelu považuji za mimořádného mírového umělce," řekl Akashi. "Představuje fantastický zdroj inspirace pro celý svět," řekl belgický umělec.


Phil Akashi
Zdroj: philakashi.com Phil Akashi

 

Phil Akashi při svém díle použil čínskou pečeť a hmotu, která má velký význam v taoistické kultuře. Namísto tradiční červené, která je považována za barvu života a věčnosti, však Belgičan zvolil černou rumělku, právě na počest Mandely. Jeho rukavice na zeď obtiskla 27 tisíc zmíněných symbolů.
 

GALERIE: Nelson Mandela - boxer

1
/
6
Zdroj: Getty Images
Nelson Mandela - boxer - 5

 

Boxerská rukavice je symbol boje, nicméně i samotný Mandela s boxem měl své zkušenosti a na spoustě děl je znázorňován jako bojovník v klasickém postoji nebo s rukavicemi.


Na díle, které je umístěné v šanghajském Graffiti parku, a je obklopeno směsí graffiti z místních pouličních umělců, pracoval v parném létě a nesnesitelném horku. "Myslím, že jsem za pět týdnů zhubnul o pět kilo," přiznal. 

První černošský prezident v Jihoafrické republice, jemuž bylo v červenci 95 let, se teď z jeho obrazu usmívá s jemným pohledem přimhouřených očí. Víra lidí z celého světa a i Akashiho obraz možná nalila jihoafrické legendě další síly do žil, podle posledních zpráv se stav bojovníka proti apartheidu mírně zlepšuje.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: Minnesota United FC - Real Salt Lake

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Mystic Sk8 Cup

   11:30

   Házená: TSV Hannover-Burgdorf - Bergischer HC

   13:00

   Polední Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: Stade Brestois - Stade Rennes

   10:45

   Běhej Lesy – Jizerská

   11:00

   MAXI TIP Poker Tour (16)

   11:30

   Tankwa Trek

   12:00

   UFC Unleashed (6)

   12:50

   Element (396)

Celý Program