Třetí zlato pro čr!

Moderní pětibojař Svoboda vyhrál zlatou medaili!

Zlatý David Svoboda
Zdroj: isifa.com

Moderní pětibojař David Svoboda vybojoval pro Českou republiku třetí zlatou olympijskou medaili z Her v Londýně 2012. Druhý byl Číňan Čung-žung Cchao.

Svoboda byl po třech disciplínách olympijského moderního pětiboje na první příčce, na Číňana Čung-žung Cchao měl před závěrečným během a střelbou k dobru jednu vteřinu. A svůj náskok uhájil! Celkem nasbíral 5 928 bodů, čímž neměl konkurenci.

Na tříkilometrové trati s vloženou střelbou se sice nějaký čas rozehříval a chvíli to vypadalo, že mu nejcennější placka unikne, jenže nakonec bylo všechno jinak. Český hrdina zlepšil pohyb a v závěrečných metrech si svého čínského soka doslova vychutnal. Tomu totiž došly síly a s povděkem bral druhé místo, bronzovou příčku obsadil Maďar Adam Marosi.

Základ ke zlatu položil Svoboda hned na úvod závodního dne. Po šermířské části soutěže, kterou zvládl v olympijském rekordu, byl v čele, o druhé místo se dělili Ljosun a Čung-žung Cchao. Svoboda vyhrál 26 z 35 šermířských soubojů.

16

David Svoboda

Hodnocení:

Následovalo plavání na 200 m volným způsobem, kde dvojnásobný vicemistr světa Svoboda skončil sedmnáctý. To ho odsunulo na průběžnou druhou příčku. Po parkúru, v němž vyhořel před čtyřmi lety v Pekingu, se ale vrátil zpět na špici.

A to přitom svou neoblíbenou disciplínu nezačal Svoboda nijak závratným stylem. Jel opatrně a velmi vlažným tempem, k návratu na vedoucí příčku mu to ale stačilo. A to především proto, že Číňan Cchao předvedl hodně mizerný výkon a trestných bodů nasbíral téměř dvakrát tolik! Tím se uvolnila cesta Svobodovi, jenž na sedmiletém valachovi jménem Fellow Van T.  získal 1 132 bodů a celkem jich měl 3 460.

David Svoboda na parkúru

O vítězi tak rozhodla třetí a čtvrtá diciplína, která byla poprvé spojena v jednu. Běžela se tříkilometrová trať se třemi střeleckými vložkami. Svoboda vyběhl s vteřinovým náskokem na druhou pozici A parádním finišem získal pro Čechy třetí londýnské zlato.

Před ním se to povedlo skifařce Mirce Knapkové a oštěpařce Barboře Špotákové.