Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Žena, nebo muž? Běžkyně se na MS podrobila testu pohlaví

Caster Semenyaová
Zdroj: oficiální zdroj
Caster Semenyaová

Atletickému mistrovství světa v Berlíně hrozí skandál. Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová, která je favoritkou závodu na 800 metrů, byla vyzvána IAAF k tomu, aby dokázala, že je ženou.

Hranice mužského a ženského sportu se začínají prolínat stále víc. Muži se nechávají přeoperovávat na ženy a naopak. Mohou pak soutěžit s novým pohlavím? To je otázka, na kterou zatím není jednoznačná odpověď.


Caster Semenyaová
Zdroj: oficiální zdroj Caster Semenyaová


Anglií nedávno otřásl příběh o muži, jež se chce nechat přeoperovat na ženu a boxovat v ženském boxu.


Semenyaová se podrobila testu pohlaví


A jeden zajímavý případ se vyskytl i na právě probíhajícím mistrovství světa v atletice. Nikdo se sice nenechal přeoperovat, ale podezřelý výkonnostní skok, spíše mužská muskulatura, hlubší hlas a chloupky na tváři vyvolávají pochybnosti o pohlaví jihoafrické běžkyně Caster Semenyaové, která je na mistrovství světa v Berlíně díky nejrychlejšímu času sezony favoritkou závodu na 800 metrů. Mezinárodní federace IAAF vyzvala vedení jihoafrické atletiky, aby nechalo ověřit, zda je osmnáctiletá půlkařka skutečně ženou.


Caster Semenyaová
Zdroj: oficiální zdroj Caster Semenyaová


A její odpověď? Klidně se testu podrobila a nastoupí k dnešnímu finálovému běhu. "Je to hodně citlivé téma. Situace je taková, že nemáme žádné nezvratné důkazy, kvůli kterým by neměla být připuštěna k závodu," uvedl mluvčí IAAF Nick Davies. "Ověřování pohlaví je nesmírně složitý proces. V tuto chvíli ale nemáme jediný důvod, proč by Semenyaové nemělo být umožněno běžet finále," uvedl mluvčí IAAF Nick Davies.


Podle něj nebyl test povinný a federace neobviňuje Jihoafričanku z podvodu. "Jedná se o zdravotní stav, nikoli o podvod. Musíme se však ujistit, že jsou dodržována pravidla," podotkl Davies.


Co kdyby získala medaili a nebyla žena?


Davies si zatím netroufl naznačit, co by se dělo, kdyby Semenyaová získala medaili a poté se zjistilo, že není žena. "Pokud by se ukázalo, že si změnila pohlaví a tím pádem podváděla, bylo by to velmi jednoduché," uvedl. "Nicméně pokud bylo vše podle přírody a atletka vždy žila v přesvědčení, že je žena, nejde úplně o podvod," řekl. "V takových věcech se postupuje případ od případu a byla by to záležitost pro právníky," prohlásil.


Caster Semenyaová
Zdroj: oficiální zdroj Caster Semenyaová


K podobnému případu došlo před třemi lety na Asijských hrách. Tehdy testy zpochybnily pohlaví indické atletky Santhi Soundarajanová, která proto musela vrátit stříbrnou medaili ze závodu na 800 metrů. Následně se pokusila o sebevraždu.


Dosud neznámá Jihoafričanka na konci červenci z ničeho nic vpadla do světové špičky, když na Mauriciu zaběhla půlku za 1:56,72. Od loňska se zlepšila o sedm a půl sekundy. Na trati 1500 metrů si letos vylepšila osobní rekord dokonce o více než 25 sekund na 4:08,01.

hrc tn.cz / ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: FC Metz - AS Monaco

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - Bergischer HC

   12:30

   MAXI TIP Poker Tour (13)

   13:00

   Polední Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 08:00 13:00

   NZ Darts Masters

   13:00

   Fotbal: AJ Auxerre - EA Guingamp

   14:45

   Czech Open 2019

   15:00

   Cyklomagazín (3)

   15:15

   Fotbal: Stade Rennes - Paris Saint - Germain

   17:00

   MAXI TIP Poker Tour (13)

Celý Program