Motocyklista Smrž září i navzdory finančním potížím jeho stáje

Jakub Smrž
Zdroj: Mediafax
Český motocyklový závodník Jakub Smrž na tiskové konferenci před brněnským závodem světového šampionátu superbiků.
Téma:

Ve velmi dobrých výkonech z letošní sezony by chtěl český motocyklový závodník Jakub Smrž pokračovat i o víkendu na Masarykově okruhu v Brně, kde se pojedou dva závody mistrovství světa superbiků.

"Zatím jsem v celkovém hodnocení vysoko, to jsem ani nečekal. V Brně je největší problém, že všichni očekávají dobrý výsledek, taky bych chtěl, aby se mi dařilo. Ale všichni vidí jen Brno, ale pro mě to je jeden z mnoha závodů," uvedl na středeční tiskové konferenci Smrž, který drží v průběžném pořadí MS osmou příčku.


Smrž narušil Spiesovu hegemonii


Jeho letošním maximem je třetí příčka, kterou vybojoval na konci dubna v nizozemském Assenu. Stejně vysoko staví také prvenství v kvalifikačním superpole. První místo na startu si zajistil před měsícem v italském Misanu a výhodnou pozici přetavil v závodech ve dvě čtvrtá místa.Smrž jako jediný dokázal letos narušit suverenitu Američana Bena Spiese, který si v ostatních osmi odjetých závodech vybojoval pole position. "Díky mému vítězství v superpole se snad poprvé po čtyřech letech mohl z nejrychlejšího času radovat privátní jezdec," upozornil Smrž, jenž je členem italské formace Guandalini Racing.


Superpole je od letošní sezony novinkou. Po dvou kvalifikačních jízdách jej absolvuje dvacet nejlepších. Po úvodních 12 minutách jde dál 16 jezdců s nejlepšími časy a do závěrečné třetí fáze projde polovina z nich. Podle pořadí v superpole se poté určí postavení na startu samotných závodů.


"Hodně záleží na strategii, protože k dispozici máte dvě kvalifikační gumy. Proto se může stát, že třeba někteří dobří jezdci neprojdou do závěrečné fáze a mají horší pozici na startu," pravil Smrž.


Stáj českého jezdce je bez peněz, ale bojuje dál


Zatímco většina účastníků využila pauzy mezi závody mistrovství světa k testování v Imole, Smržův tým se na italský okruh nevypravil. Důvodem jsou chybějící finance. "Náš generální sponzor ještě nezaplatil. Odhadem se jedná o dvacet až třicet milionů korun, což je obrovská částka," komentoval Smrž nepříjemnou situaci. "Je to teď trošku divočina, ale motorka funguje, jak má a nejdůležitější lidi v týmu zůstali," dodal.


Smrž bude v Brně hájit pozici v elitní desítce průběžného pořadí, které vede Japonec Norijuki Haga. Na osmém až dvanáctém místě se vytvořila silná skupina. "Superbiky jsou letos vyrovnané jako asi nikdy, každý do toho musí dát maximum. Na konci sezony můžu být pátý nebo taky čtrnáctý," pravil Smrž.


V Brně se letos jede desátý závod ze čtrnáctidílného MS superbiků. V pátek mají jezdci na programu volný a kvalifikační trénink, o den později je čeká další kvalifikace a od 15 hodin superpole. Úvodní nedělní závod na 20 kol startuje na Masarykově okruhu v pravé poledne, druhá bitva o body začne v 15:30.

tn.cz / Mediafax

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • MotoGP - VC České republiky (kvalifikace Moto2)

   15:10 16:00
   16:00

   NHL: Chicago Blackhawks - Edmonton Oilers

   17:50

   NHL News

   18:05

   NHL

   20:45

   Nova Cup - Dolní Morava

   20:55

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • NBA: San Antonio Spurs - Utah Jazz

   15:05 17:10
   17:10

   Fotbal: Orlando City SC - Minnesota United FC

   18:55

   RunTour - České Budějovice

   19:05

   NBA: Portland Trail Blazers - Los Angeles Clippers

   21:35

   Rychlá kola (8)

   22:05

   Wolverhampton Wanderers - Olympiakos Pireus

Celý program