Ve Ferrari se třesou, jestli je světová rada motorismu potrestá

Téma:

Světová rada motorismu Mezinárodní automobilové federace (FIA) rozhodne o tom, zda stáj Ferrari bude ještě jednou potrestána za ovlivnění výsledku VC Německa F1 prostřednictvím zakázané týmové režie.

 

Ferrari se bude ve středu zodpovídat ze zjevné týmové režie na Hockenheimringu, kde se Brazilec Felipe Massa nechal předjet španělským kolegou z týmu Fernandem Alonsem, jenž je lépe postavený v mistrovství světa. Italská stáj slavila double, ale bezprostředně po závodě musela zaplatit pokutu 100.000 dolarů a hrozí jí i další trest.
 
Co Ferari hrozí?
 
Světová rada musí nyní rozhodnout, zda trest udělený komisaři bezprostředně po závodě, byl dostačující. Možnosti jsou takřka neomezené. Pokud se Světová rada rozhodne udělit další trest, pravděpodobně se může jednat o odebrání bodů nebo podmíněný zákaz startu.
 
Slyšení v Paříži se nezúčastní dvojnásobný mistr světa Fernando Alonto ani jeho brazilský stájový kolega Felipe Massa. Mluvčí Ferrari však potvrdil, že oba jezdci budou dosažitelní, pokud by si členové rady přáli s nimi mluvit.
 
Týmová režie v podání Ferrari během VC Německa:
 
 
"Nemyslím, že potrestaní budou jezdci," řekl mistr světa Jenson Button, čtvrtý muž průběžného pořadí mistrovství světa, šest bodů před Alonsem. "Pokud přijde další trest, bude to trest týmu. Šlo přece o nařízení týmu. Osobně bych prostě těm dvěma vyměnil body, ale to zřejmě nelze udělat v rámci pravidel," dodal Brit.
 
Bývalý prezident FIA Max Mosley, který zůstává v řídící organizaci vlivnou postavou, za jehož funkčního období byl zákaz týmové režie v roce 2002 zaveden, soudí, že jezdci i tým by měli být přísně potrestáni. "Pokud chceme vyslyšet přání veřejnosti, zákaz týmové režie musí zůstat v platnosti," řekl Mosley. "Oba vozy a oba jezdci by měli přijít o body, které v Německu získali."
 
Maranellští zřejmě budou zatloukat, zatloukat a zatloukat
 
Pokud by Alonso přišel o 25 bodů za vítězství na Hockenheimringu, zůstal by pátý, ale se ztrátou 66 bodů na lídra šampionátu Lewise Hamiltona. Do konce zbvá šest závodů. Stáj Ferrari, která by i bez týmové režie dosáhla dvojitého vítězství, je momentálně třetí, osmdesát bodů za týmem Red Bull.
 
Vedení Ferrari bude pravděpodobně argumentovat tím, že žádný výslovný pokyn vydán nebyl, pouze v čele jedoucí Massa byl upozorněn, že Alonso je za ním rychlejší, a s tou informací naložil podle svého, pustil stájového kolegu před sebe.
Výsledek jednání bude kontroverzní, ať už dopadne jakkoli.
 
Na týmovou režii totiž panují rozporné názory. Jedni tvrdí, že by měla být povolená, protože je součástí závodění od samého začátku mistrovství světa v roce 1950 a ve skutečnosti se s ní nikdy nepřestalo. Podle druhé strany jsou pravidla od toho, aby se dodržovala, a žádný nebo mírný trest by jen povzbudil manipulace s výsledky, což by bylo zradou na duchu fair play.

 

tn.cz / Mediafax
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: DFB - Pokal Highlights 2018

   01:00 01:55
   01:55

   Fotbal: DFB - Pokal Finále 2018: Bayern Mnichov - Eintracht Frankfurt

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: New Jersey Devils - Pittsburgh Penguins

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Harlequins - Exeter Chiefs

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2020

   01:15 03:45
   09:00

   Fotbal: DFB - Pokal Finále 2019: RB Lipsko - Bayern Mnichov

   10:45

   UFC Reloaded (28)

   11:30

   FIVB Beach Volleyball - Tokio

   13:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - New Jersey Nets

   14:30

   NBA Triple (18)

Celý program