SEZNAMTE SE S KOMENTÁTORY F1: Tomáš Richtr a Pavel Fabry

Tomáš Richtr
Zdroj: Oficiální zdroj
Tomáš Richtr
Téma:

Dovolte nám, abychom vám představili komentátory závodů formule 1 na stanicích Nova a NOVA Sport. Jsou to Tomáš Richtr a Pavel Fabry.

Požádali jsme oba naše odborníky, aby napsali pár slov o sobě, jak se k formuli dostali, proč ji mají rádi a vůbec aby se nějakým způsobem představili lidem, kteří při každém závodě slyší z televizní obrazovky jejich hlas. Vážení fanoušci, seznamte se.
 

TOMÁŠ RICHTR
Dobrý den vážení fanoušci formule 1. Jak už to tak bývá, ke komentování jsem se dostal obyčejnou náhodou, dokonce i přes určitou resistenci! Kamarád a kolega mě neustále přesvědčoval a nutil, ať jdu zkusit komentovat na brněnský okruh. Dlouho jsem byl přesvědčen, že to není můj šálek kávy, ale pak jsem jednou kolegu nahradil v komentování při závodě A1GP a už to jelo. Začal jsem si zvykat, pracoval jsem na sobě, dostal jsem čest komentovat závody amerických formulí Indy Car a dvakrát jsme komentovali 24 hodin Le Mans.

Velmi jsem si tuto činnost oblíbil, ale z dnešního pohledu je velmi paradoxní, že na co jsem si nikdy nechtěl troufnout, je formule 1. Inu, v roce 2008 jsem začal komentovat právě tu!!! Tehdy jsem si říkal, že budu rád, když přežiju rok! A píše se rok 2011, čímž jsem velmi poctěn. Náročnost, komplexnost a velká sledovanost přenosů přináší velký adrenalin. Je to dvouhodinový pořad bez jakéhokoli scénáře, samá improvizace!
 

Přenosy se snažím obohatit určitou dynamikou, přirozeností, uvolněností. Snažím se diváky strhnout do víru děje a událostí, chci, aby závodům F1 rozuměli i diváci, kteří na ně běžně nekoukají, a aby je bavily. Samozřejmě, nová pravidla umožňující lepší předjíždění, aférky, skandály a kolize to velmi usnadňují!

Formuli 1 jsem se aktivně začal věnovat v roce 1998, kdy začal Michael Schumacher jezdit po třech kolech (po kolizi s Davidem Coulthardem v Belgii - vydrželo mu to do dnes) a kdy se odehrála největší havárie v celé historii formule 1. Nejprve jsem o F1 začal psát, na internet, do odborných časopisů, než přišlo ono televizní angažmá.

Formuli 1 se věnuji několik hodin denně, o víkendech i celé dny, vcelku pochopitelně! Kromě F1 zastávám funkci šéfredaktora formulového magazínu. Miluji chození do kina na filmy. Pro fandy formule 1 jsem aktivní na sociálních sítích Twitter a Facebook. Je mi 35 let, jsem ženatý, mám dvě děti, a jsem od přírody pozitivista.

Říká se, že v kosmu bylo více lidí než těch, kteří řídili F1. Ještě méně je těch, kteří dostali tu čest F1 komentovat. A za tyto zážitky, o kterých budu vyprávět i svým vnoučatům, musím poděkovat lidem na NOVA Sport a na Nově. Nikdy nezapomenu!
 

PAVEL FABRY
Už jako malý kluk zajímající se o auta jsem se jako řada jiných chtěl stát pilotem formule 1. Brzy mi ale došlo, že tenhle sen si budu moci nechat pouze zdát. Proto jsem se občas zamýšlel nad tím, jak se k F1 dostat jinudy.

Pamatuji si, že jsem velice rád sledoval přenosy nejen pro závody samotné, ale také kvůli komentáři. Sám pro sebe jsem ti poté opakoval různé fráze a zkoušel v duchu také komentovat. Ke komentování jsem se dostal přes virtuální závodění. Zkoušel jsem totiž vytvářet amatérské přenosy ze závodů, které jsme jeli na internetu.
 

Také Tomáš v té době rád virtuálně závodil, díky tomuto koníčku jsme se seznámili. Ocenil přitom mé komentování a přimluvil se za mne u kamaráda a kolegy Petra Horáka, který mě pozval na zkoušku do televize v Hradci Králové. Ta se uskutečnila čtyři dny po mých sedmnáctých narozeninách a jelikož dopadla úspěšně, následoval můj komentátorský debut.

Přesně tři měsíce poté jsem poprvé komentoval živý přenos, závod německého poháru Seat Leon Supercopa na Hockenheimu. Během následujících dvou let jsem pak vyzkoušel řadu různých sérií i typů přenosů, od formulí přes „plecháče“ až k tahačům, od živých přenosů přes záznamy až po sestřihy. Přestože bývá formule 1 označována za nudnou, má svoji neopakovatelnou atmosféru a stojí na úplně jiné úrovni než ostatní závodní série. Když mi proto Tomáš pro letošní rok nabídl komentování částí víkendů F1, nemohl jsem odmítnout, splnil jsem si totiž svůj sen.

Letošní sezóna je pro mě především rokem učení, protože formule 1 je zcela o něčem jiném než ostatní závody, které jsem dosud komentoval. Mimo závodní trať totiž probíhá daleko více událostí, které jsou pro samotné dění na dráze tolik důležité. Je proto daleko náročnější všechno obsáhnout a následně dokázat divákovi podat.
 

Vím, že jsou toho ještě pořádné mraky, co zlepšovat. Rozhodně přitom oceňuji názory diváků, byť se mnohdy výrazně odlišují a je proto prakticky nemožné vyhovět všem. Neusnadňuje to ani fakt, že kvůli celé řadě klíčových faktorů může být každý závod úplně jiný. Za poslední rok jsem daleko lépe pochopil, proč je formule 1 považována za královnu motorsportu, jsem proto velice rád a vděčný za to, že mohu být jeho součástí.

NOVA Sport/jpz TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Sale Sharks - Wasps

   11:05 12:50
   12:50

   Běhej lesy - Slavkovský les

   13:00

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - Frisch Auf! Göppingen

   14:25

   Proměna bouřliváka

   15:05

   Fotbal: Bayer Leverkusen - Bayern Mnichov

   16:55

   Czech rally 2020 (1)

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: DFB - Pokal Highlights (6)

   12:00 12:15
   12:15

   UFC Reloaded (39)

   13:00

   NBA Classic Games: Atlanta Hawks - New York Knicks

   14:35

   NBA - Největší obětavost 2015 - 2020

   15:00

   NHL: Anaheim Ducks - Washington Capitals

   16:50

   RunTour - Ostrava

Celý program