Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Piquet boural záměrně, Briatore kvůli tomu končí

Témata:

Renault nebude vyvracet obvinění FIA a hrozí mu vyloučení ze šampionátu. V týmu končí ředitel i hlavní inženýr.

Tak to se opravdu nečekalo. Důkazy sice jasně směřovaly k tomu, že nehodu v Singapuru opravdu Nelson Piquet zavinil úmyslně, ale že se Renault de facto přizná k tomu, že nechal jednoho jezdce vybourat, aby druhý triumfoval, to už je opravdu silná káva. Formule 1 tak zažívá jeden z největších skandálů v její historii, který může vyústit až ve vyloučení majetného týmu ze šampionátu.Tým Renault dnes totiž nepřímo přiznal vinu v kauze záměrné nehody Nelsona Piqueta v Grand Prix Singapuru. Také se zbavil ředitele týmu Flavia Briatoreho a inženýra Pata Symondse. "Tým ING Renault F1 nebude rozporovat obvinění, která vznesla FIA ve vztahu ke Grand Prix Singapuru 2008," uvedl Renault ve svém prohlášení. "Také si přeje oznámit, že výkonný ředitel Flavio Briatore a šéfinženýr Pat Symonds opustili tým."


Co si o celé kauze myslí odborník na svět F1 Tomáš Richtr se dozvíte ZDE:Vyhoďme je z kola ven


Renault chce těmito transparentními kroky zjevně zmenšit riziko úplného vyřazení stáje z kolotoče F1. Neváhal ve jménu přežití proto obětovat ani Briatoreho, který svou funkci vykonává už od roku 1991, ani Symondse, dvorního závodního inženýra Michaela Schumachera z 90. let. Nelson Piquet mladší totiž právě tyto dva muže označil za strůjce celého komplotu.


Jordan: Něco takového nás nikdy nenapadlo


"Když tvrdí, že nebudou zpochybňovat obvinění, je to samo o sobě přiznáním viny," uvedl pro server BBC bývalý šéf stáje formule 1 Eddie Jordan. "Nevím co se děje v ostatních týmech, ale u Jordanu jsme uvažovali o hodně věcech. Něco takového nás však nikdy ani nenapadlo," dodal z opovržením.


O co vlastně šlo? Při loňské Velké ceně Singapuru tehdejší druhý pilot Renaultu Nelson Piquet ml. dostal ve 13. kole pokyn k tomu, aby havaroval se svým monopostem a donutil tak k vyjetí zaváděcí vůz. Jeho stájový kolega Fernando Alonso, který jen kolo před tím tankoval palivo, se díky tomu pohodlně dotáhl na své konkurenty, kteří tankovali až poté, co safety car opustil trať.V minulých týdnech vyšlo z důkazů najevo, že Nelson Piquet boural v GP Singapuru záměrně, což umožnilo Fernandu Alonsovi závod vyhrát. Zbývalo jen vyřešit, zda tak učinil na příkaz vedení týmu nebo jen ze své vlastní vůle.


Renault se má z obvinění FIA zodpovídat v pondělí 21. září, do té doby tým neučiní žádné další prohlášení.

f1sports.cz, hrc, dfk TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:30 14:45

   FIVB Beach Volleyball – Moskva

   14:45

   FIVB Beach Volleyball – Moskva

   16:00

   FIVB Beach Volleyball – Moskva

   17:15

   FIVB Beach Volleyball – Moskva

   18:30

   MAXI TIP Poker Tour (12)

   19:00

   Fotbal: Orlando City SC - Sporting Kansas City

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:40

   Fotbal: LA Galaxy - Seattle Sounders FC

   14:40

   Cyklomagazín (3)

   14:55

   Fotbal: AS Saint - Étienne - Stade Brestois

   16:55

   Fotbal: Stade Reims - Racing Strasbourg

   19:00

   Běhej lesy – Bílá

   19:10

   Attakwas Extreme

Celý Program