F1: Massa bude po nehodě v umělém spánku až do úterý

Téma:

Zdravotní stav Felipeho Massy po sobotní těžké nehodě v kvalifikaci na VC Maďarska formule 1 je podle lékařů nadále stabilní. Pilot Ferrari však zůstane ještě dalších 48 hodin v umělém spánku.

Brazilský pilot strávil se zraněním hlavy noc v umělém spánku na jednotce intenzivní péče ve vojenské nemocnici v Budapešti. Do něj byl uveden po operaci lebky v oblasti levého očního důlku.


Podle ředitele nemocnice Petera Bazsa bude Massa udržován v umělém spánku ještě dva dny, periodicky však bude probouzen a vyšetřován pomocí počítačové tomografie. "Dosavadní výsledky jsou uspokojivé a při tomto druhu zranění očekávané," uvedl Bazso, aniž by rozebíral detaily."Všechny signály jsou pozitivní," citovala agentura SID Massova osobního lékaře Dina Altmanna, který se ještě v sobotu večer vydal s jezdcovou těhotnou manželkou Raffaelou a jeho rodiči ze Sao Paula do Evropy.


S místními lékaři a týmem byl prakticky v neustálém kontaktu a na základě svých informací odhadl dobu léčby a regenerace na dva až šest týdnů. Po příjezdu nejbližších lékaři vysadili sedativa, aby se Massa probudil, poté jej znovu uvedl do umělého spánku.


Brazilce trefil do hlavy úlomek Barrichellova vozu


Massa měl úlomky lebeční kosti v oblasti oka. Frakturu mu způsobila pružina, která odlétla z vozu Rubense Barrichella. Vážila asi 800 gramů, což při Massově rychlosti kolem 200 km/hod udělala své. "Nevíme, jak se mohla uvolnit," uvedl šéf týmu Brawn Ross Brawn. Co vedlo k závadě, stáj Brawn GP stále vyšetřuje. V současné době čeká, až mu pružinu vrátí FIA.


Na video z nehody Felipeho Massy se podívejte ZDE:


S podobným problémem se tým dosud nesetkal, ale z bezpečnostních důvodů a se svolením komisařů automobilové federace FIA tuto standardní součástku vyměnil na voze svého druhého pilota Jensona Buttona. FIA uvolněnou část Barrichellova vozu zkoumá.


Podrobnosti o nehodě čtěte ZDE.


Massa jel v době střetu s pružinou podle analýzy Ferrari 240 km/h, omráčený pak naboural v rychlosti zhruba 190 km/h do bariéry z pneumatik. Do nemocnice byl převezen se zlomeninou lebeční kosti, tržnou ránou nad levým okem a otřesem mozku a podrobil se operaci. Při zákroku mu byl údajně odstraněn úlomek kosti v oblasti očního důlku.


Některé agentury ještě večer uvedly, že Massa byl v ohrožení života, jednalo se ale zřejmě o špatnou interpretaci vyjádření maďarských lékařů, kteří hovořili o úrazu ohrožujícím život. Jezdcův stav byl oficiálně označen za vážný, ale stabilní.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Inter Miami CF - CF Montreal

   17:00 18:45
   18:45

   Kolo pro život - Beroun

   19:00

   Odpolední sportovní noviny

   19:05

   FIA Karting Championship 2021 (5)

   19:30

   Český motorsport 2021 (6)

   20:00

   Major League Soccer Highlights (13)

 • Nova Sport 2

  • Bellator 263: Pitbull vs. McKee

   15:00 18:35
   18:35

   Hokej: Sportovní originály - Petr Mrázek

   18:50

   Hokej: Connor McDavid - Fenomén

   19:05

   Whitewater Polar Circle

   19:30

   V8 Superboats Championship - Round 1 - 3

   20:00

   Sportovní originály - František Straka - trenér

Celý program