Massa byl čtyři hodiny na plastické operaci, chce zpátky do F1

Téma:

Pilot formule jedna Felipe Massa má opravenou lebku a poprvé otevřeně mluvil o své nehodě.

Čtyři hodiny ležel brazilský pilot na operačním stole, kde mu plastičtí chirurgové zpevňovali zdeformovanou část lebky nad levým okem. Podle sdělení stáje Ferrari proběhl zákrok úspěšně a bez komplikací.


Massu nyní čeká krátký pobyt v nemocnici, po němž bude moci pokračovat v rekonvalescenci z těžkého úrazu hlavy. Ten utrpěl 25. července při kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska. Do hlavy jej zasáhla pružina, která odletěla z vozu krajana Rubense Barrichella, a prorazila mu lebku nad levým okem.


Massa: Přehrával jsem si to na videu nejméně čtyřicetkrát


O tomto zlomku vteřiny, který mu změnil život, teď poprvé otevřeně promluvil. „Poslední, co si z toho dne pamatuju, je první kolo kvalifikace a potom až pobyt v nemocnici v Budapešti za tři dny,“ říkal Massa. Vůbec netušil, co se tehdy na trati odehrálo. Netušil nic o nějaké pružině, nevěděl nic o tvrdém nárazu do bariér. Rozhodně to ale Massa nemá tak, že by nikdy záběry z momentu, kdy málem přišel o život, nechtěl vidět. "Záběry z toho incidentu jsem si prohlížel na videu nejméně tak čtyřicetkrát,“ říkal Brazilec.

"Byla to sice smůla, ale kdyby mě to trefilo o milimetr jinak, tak jsem mohl přijít o oko nebo mít problémy s mozkem. Vlastně to nakonec bylo velké štěstí.“


Massa chce do auta okamžitě poté, co dostane povolení


Co bude s Massou dál? Stáj Ferrari už dříve uvedla, že letos se zraněným Massou nepočítá a angažovala Itala Giancarla Fisichellu. Massa ale stále tajně doufá, že by mohl stihnout poslední závod sezony. "Hned jak dostanu povolení od doktorů, tak si sednu zpátky do auta,“ těší se Massa. Příští měsíc se chce jet podívat na domácí Velkou cenu Brazílie, i když přiznává, že pro něj bude hodně těžké sledovat, jak na jeho místě v jeho voze sedí jiný pilot.


"Je na sto procent jisté, že v sezoně 2010 budu zase závodit, ale můj tajný sen je se vrátit 1. listopadu v Abú Zabí,“ doufá Massa, že ještě stihne závěr ročníku.


Těhotná manželka chtěl, aby se závoděním přestal


Od prvního okamžiku, kdy se probral z bezvědomí, si byl jistý, že bude opět závodit. Jeho těhotná manželka se ho přesto opakovaně ptala, jestli si je jistý, že se vrátí. Jestli nemá pochybnosti, obavy. "Pokaždé jsem opakoval, že nemám, protože tohle je to, co dělám nejraději. Nic se nezmění a až usednu za volant, budu stejný a budu bojovat na maximum."


Jeho manželka Rafaela a blízcí by si přáli, aby už nikdy nezávodil. Pro Massu je to ale nepředstavitelná myšlenka. "Je to můj život. To jsem já!" řekl s jasným odhodláním.

tn.cz / jed
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • České kluby v Evropské lize 2015/2016

   18:35 20:25
   20:25

   Carabao Cup – Finále 2020

   20:35

   Nova Cup – Cyklovýzva

   20:45

   Element (415)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   NHL Classic games: Buffalo Sabres - Washington Capitals

 • Nova Sport 2

  • NBA Classic Games: Boston Celtics - New York Knicks

   19:00 20:40
   20:40

   NBA - Nejlepší asistence 2015 - 2020

   21:10

   Kde poušť potkává oceán

   22:05

   World Darts Championship 2019

   02:05

   UFC Reloaded (29)

   09:00

   Premier League Darts 2019

Celý program