Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Je mi jasné, že jsem nezkušený, řekl mladíček Alguersuari o debutu v F1

Témata:

Devatenáctiletý Španěl Jaime Alguersuari, který se v neděli při Velké ceně Maďarska stane nejmladším pilotem F1 v historii, uznává, že je nezkušený a oceňuje podporu slavného krajana Fernanda Alonsa.

"Jsem šťastný, že jsem tady, moc se těším na závod, ale je mi jasné, že jsem nezkušený," řekl nový jezdec stáje Toro Rosso Alguersuari na tiskové konferenci pilotů před Velkou cenou Maďarska.


Rodák z Barcelony přiznal, že ho čeká spousta nových věcí, které se bude muset učit za pochodu. Žádnou novinkou pro něj naopak nebude okruh Hungaroring, na němž se v Maďarsku pojede.


"Už jsem tu závodil a jsem tomu vážně rád. Znám více či méně všechny tratě v Evropě, horší to ale bude jinde," řekl mladík, který má respekt hlavně z okruhů v Japonsku, Singapuru a Brazílie, jenž jsou pro Španěla velkou neznámou.


Alonso mladému kolegovi radil, aby si závody užíval


Zvládnout psychickou náročnou situaci mu jistě pomáhají přiznivé ohlasy na jeho vstup do F1, které přicházejí z jeho domoviny. "Španělé vždycky chtěli ještě jednoho španělského pilota v F1, tak teď ho budou mít," řekl mladíček, který jde ve šlépějích svého slavného krajana Fernanda Alonsa.

Dvojnásobný mistr světa Alonso, který v současné době hájí barvy francouzské stáje Renaulta, Alguersuariho před maďarskou Grand Prix navštívil. "Popovídali jsme si. Samozřejmě mi gratuloval, že jsem dostal místo v F1. Byl rád a řekl mi, že si to mám hlavně užít. To je přesně to, co bych i já ve stejné situaci řekl jinému pilotovi," prozradil Alguersuari.


Massa kritizuje stáj Toro Rosso kvůli angažování Alguersuariho


Alguersuariho mládí vyvolalo vlnu rozporuplných reakcí. Zatímco osmadvacetiletý Alonso mladíkův příchod vítá, tak stejně starý vicemistr světa Felipe Massa tvrdí, že brzký vstup do královské automobilové soutěže může mladému talentu uškodit. "Divím se, že tým Toro Rosso posadí do monopostu takového kluka," řekl Brazilec ve službách Ferrari.


"Když přijdete do F1, měl byste být na to připravený. Formule 1 není škola," řekl vítěz Velké ceny Německa Mark Webber. Zkušený Australan však jedním dechem dodal, že v současné době je kvůli zákazu testování pro mladé jezdce velmi komplikované se s vozem seznámit jinde, než na závodním okruhu.


Lídr šampionátu, britský pilot stáje Brawn GP Jenson Button, který ve formuli 1 také začínal jako teenager soudí, že rozhodnutí stáje Toro Rosso může "kompletně zničit Alguersuariho kariéru." Button se však v žádném případě nediví Alguarsuarimu, který dostal licenci pro start v F1 od Mezinárodní automobilové federace (FIA) jako odměnu za vítězství v britské sérii F3, že životní nabídku přijal.


Úřadující mistr světa Lewis Hamilton, jehož juniorskou kariéru od začátku zaštiťovala stáj F1 McLaren, souhlasí s Buttonem, ale sám je rád, že se podobného kroku v roce 2006 vyvaroval. "Když odešel Juan Pablo Montoya, měl jsem ho nahradit já. V té době jsem měl za sebou jen rovinné testy. Nějak jsem tušil, že by to bylo nejhorší, co bych mohl udělat," vzpomíná Hamilton, nejmladší mistr světa všech dob.


V neděli, v den Velké ceny Maďarska, bude Jaimemu Alguersuarimu 19 let a 125 dnů, narodil se 23. března 1990 v Barceloně. V kokpitu stáje Toro Rosso nahradil Sébastiena Bourdaise z Francie.

jvl tn.cz / Mediafax

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 16:00 16:30

   Cape Epic 2019 - Best of women

   16:30

   Tom Belz - Kilimandscharo

   17:00

   FK Jablonec - Stade Rennes

   18:45

   NHL – akce měsíce

   19:00

   Odpolední Sportovní noviny

   19:05

   Czech One Tour (1)

 • Nova Sport 2

  • 16:00 16:25

   UFC Connected (4)

   16:25

   UFC Profiles in Combat (1)

   16:50

   Cliff Diving World Series – Itálie Highlights

   17:45

   Czech rally - WRC Portugalsko Speciál

   18:15

   FIA CEZ – závody na okruzích (2)

   18:45

   Rychlá kola (6)

Celý Program