F1: Hamiltona obrali o triumf mechanici, vyhrál Barrichello

První vítězství v letošní sezoně si na své konto připsal brazilský veterán Rubens Brrichello. Úřadující šampion Lewis Hamilton skončil druhý před Räikkönenem z Ferrari.

Měla to být dramatická Velká cena, ale nakonec se diváci vlastně ani nedočkali zajímavých momentů či dravého předjíždění. A jak to tak v posledních závodech F1 bývá, nejzajímavější byl start závodu.

Tam zazářil zatracovaný náhradník Massy Luca Badoer, který se z poslední příčky vyšvihnul o čtyři místa výše, ale nakonec vše zase ztratil. Své pozice si po startu i díky systému KERS udržely oba mclareny, Button se propadl.

Velkou cenu Evropy jsme sledovali v podrobné ON-LINE reportáži.

Barrichello: Chtěl bych, aby tento den nikdy neskončil

O všem tak rozhodovaly zastávky v boxech a týmová strategie. A díky tomu se dařilo Brazilci Barrichellovi, který se poprvé v této sezoně postavil na nejvyšší stupínek.

Osmatřicetiletý veterán závodů F1 se tak po pěti letech dočkal vítězství v závodě nejprestižnějšího motoristického seriálu, celkově dosáhl desátého vítězství své dlouhé kariéry. "Bylo to fantastické, na tenhle víkend nikdy nezapomenu. Vždyť jsem vyhrál po dlouhých pěti letech a vůbec to nebylo jednoduché," jásal po závodě Barrichello, který neskrýval emoce.

"V cíli to bylo strašně emocionální, já jezdím v F1 už sedmnáct let, se všemi se tu znám a všichni mi tleskali. Je to prostě fantastický den. Byl bych nejradši, kdyby vůbec neskončil. Klidně tu budu až do pondělka," říkal nadšený Brazilec.

Druhý tedy skončil vítěz kvalifikace Hamilton, kterého zdrželi jeho mechanici v boxech několik zbytečných vteřin navíc, protože neměli včas připravenou sadu pneumatik. A to se projevilo jako rozhodující selhání, které britského mladíka připravilo o další triumf, jímž by navázal na dominanci ve VC Maďarska.

"Nám se to stalo možná podruhé, co pamatuji. I přesto si moji mechanici zaslouží poklepat po zádech," bral selhání týmu s nadhledem čtyřiadvacetiletý Hamilton. "Druhé místo nemůžu považovat za neúspěch," dodal.

Vettelovi už dochází motory

Barrichello totiž mezitím zajížděl velmi rychlé časy a najel na Hamiltona potřebný náskok, takže o první místo ho už nepřipravila ani jeho vlastní zastávka. Hamilton v závěru Barrichella mohutně stíhal, ztrátu ale zlikvidovat nedokázal.

Jako třetí se v cíli ukázal monopost Fina Räikkönena z Ferrari, který hodnotil svůj výkon střízlivě. "Víme, že na tom nejsme tak, jak bychom chtěli být, ale když se nám podaří auto nastavit, můžeme bojovat o stupně vítězů," řekl Fin

Čtvrtý skončil druhý z kvalifikace, jeho krajan v barvách McLarenu Heikki Kovalainen. Pátý byl Rosberg na williamsu, který přetavil sedmý kvalifikační čas ve skvělý výsledek. Hned za ním byl domácí miláček Fernando Alonso.

Lídr šampionátu Jenson Button z týmu Brawn GP dojel na sedmém místě, přičemž ani jeden z jeho pronásledovatelů ze stáje Red Bull nebodoval. Mark Webber obsadil deváté místo, Sebastian Vettel musel vzdát, když mu vypověděl motor. Pro Vettelovy šance na titul mistra světa je to velmi zlé, když Němec navíc letos spotřeboval už šestý motor z povolených devíti.

Badoer znovu tragický, ale Ferrari jej podporuje

Zatímco Räikkönen byl podruhé za sebou na pódiu, z druhého pilota Ferrari radost mít nemohlo. Náhradník za zraněného Massu Ital Luca Badoer kupil chybu na chybu a po startu z posledního místa skončil sedmnáctý. Za ním byl hodnocen jen Japonec Kazuki Nakadžima, který měl v průběhu závodu defekt.

Osmatřicetiletý Badoer při svém prvním závodě po deseti letech nejméně dvakrát dostal hodiny a navíc se nechal překvapivě předjet v boxové uličce úplným nováčkem Romainem Grosjeanem v renaultu.

Když mu dělal prostor, přejel čáru vymezující prostor pro výjezd a byl potrestán ještě jedním průjezdem depem. Nakonec byl předjet o celé kolo a také při svém 50. startu v kariéře zůstal nadále bez bodu, což je mezi jezdci rekord.

I navzdory tristnímu výsledku ho vedení italské stáje podporuje."Luca dokázal závod dokončit, i když tohle byl jeho učednický víkend. V Belgii to bude lepší," řekl o muži, který nezávodil od roku 1999, šéf týmu Stefano Domenicali.

"Těším se do Spa, tam si víc věřím. Tu trať znám a budu moci uplatnit zkušenosti, které jsem získal tento víkend," prohlásil Badoer.

Velká cena Evropy F1, Valencie:

1. Barrichello (Braz./Brawn GP) 1:35:51,289, 2. Hamilton (Brit./McLaren) + 2,358, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) + 15,994, 4. Kovalainen (Fin./McLaren) + 20,032, 5. Rosberg (Něm./Williams) + 20,870, 6. Alonso (Šp./Renault) + 27,744, 7. Button (Brit./Brawn) + 34,913, 8. Kubica (Pol./BMW Sauber) + 36,667, 9. Webber (Austr./Red Bull) -44,910, 10. Sutil (Něm./Force India) -47,935.