Aktualizováno 22.6. 2009 12:02

F1: Poslední závod v Silverstone ovládly red bully, vyhrál Vettel

Druhé prvenství vybojoval Němec Sebastian Vettel před Australanem Markem Webberem. Na stupních vítězů je doplnil Brazilec Barrichello z Brawn GP.

Poslední Velkou cenu na tradičním anglickém okruhu Silverstone neopanoval domácí miláček Jenson Button, ale mladičký Němec Sebastian Vettel. "O tomhle titulu jsem snil," uvedl po závodě mladík Vettel.

Závod jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE.

Ten stylem start cíl vyhrál Velkou cenu Velké Británie F1 před stájovým kolegou Australanem Markem Webberem. Třetí příčku vybojoval Brazilec Rubens Barrichello ze stáje Brawn GP.

Ferrari bodovalo s oběma vozy

Jeden z favoritů a průběžný lídr šampionátu Brit Jenson Button z BrawnGP skončil na domácí půdě až šestý. Button, vítěz šesti letošních Velkých cen, se tak poprvé v sezoně nedostal na stupně vítězů. Vede však stále průběžné hodnocení šampionátu před Barrichellem a Vettelem, který už na Brazilce ztrácí jen dva body.

Páté místo obsadil Massa na ferrari, sedmý dojel Trulli před dalším borcem ve voze z Maranella Räikkönenem. "Podařilo se nám udělat velký pokrok ve vývoji vozu. Prostě dnes to všechno výborně zapadlo do sebe. Ale vůbec bych se nezlobil, kdybychom tak pokračovali," uvedl Vettel, který chce stíhat Buttona do posledních chvil.

Na trati nikdo nestačil týmu Red Bull

Ten po celou dobu závodu s nikým nebojoval, jen s časomírou. Vettel totiž měl velmi dobrý start z pole position a začal okamžitě ujíždět. Za ním se seřadili Rubens Barrichello a Mark Webber, startovní pořadí tedy vydrželo.

V desátém kole měl už Vettel k dobru přes osm vteřin a do první série zastávek ho víc než zdvojnásobil. Během prvních zastávek se Webber těsně dostal před Barrichella a potvrdil, že Red Bully byly v Silverstone v lepší formě než vozy stáje Brawn. Vettel se suverénně vrátil na první místo a jeho náskok už byl víc než dvacetivteřinový.

Button se od poloviny závodu začal propracovávat z osmého místa dopředu, v závěru závodu měl na dohled pátého Rosberga i čtvrtého Massu, ale před ně se už nedostal.

Mistr světa Lewis Hamilton dojel až šestnáctý, ale v hloubi pole předváděl pro potěšení britských fanoušků skvělé souboje, zejména se svým bývalým stájovým kolegou z McLarenu Fernandem Alonsem, Španělem v barvách Renaultu. Druhý pilot stáje McLaren, Fin Heikki Kovalainen a Francouz Sébastien Bourdais z týmu Toro Rosso museli po vzájemné kolizi odstoupit.

Vettel: Ukázali jsme, že jdeme správným směrem

Jenson Button (vpravo) a Rubens Barrichello
Zdroj: TN.cz

Díky double stáje Red Bull nyní mají technici z BrawnGP zase o čem přemýšlet, protože vůz Rubense Barrichella ani Jensona Buttona nebyl v Anglii vůbec konkurenceschopný. Trojitý difuzor stáje Red Bull, který je v F1 novinkou, se tak hned při prvním závodě osvědčil na jedničku. Díky němu měli oba jezdci na prvních dvou místech stále zahřáté pneumatiky a lepší přilnavost k vozovce.

"Ale nebylo to tak jednoduché, jak to vypadalo. Je to snová trať, je tu hodně rychlých zatáček, ale pneumatiky držely skvěle. Dnes jsme ukázali, že jdeme správným směrem," uvedl na tiskové konferenci po závodě Vettel. "Pro BrawnGP je naše vítězství dobrá motivace. A my z tohodle výsledku také určitě budeme těžit," doplnil Webber.

"Red Bull byl na tom tento víkend prostě lépe, už včera jsme tušili, že třetí místo bude pro nás dnes maximem," připustil Brazilec Barrichello, který si postěžoval na silný vítr. "Foukalo napříč přes trať, bylo dost těžké to předvídat a držet optimální stopu. Mým cílem je nadále dotáhnout se na Jensona," připomněl Barrichello vedoucího muže mistrovství světa, svého stájového kolegu Buttona.

Šanci bude mít už brzy. Mistrovství světa bude pokračovat 12. července Velkou cenou Německa na Nürburgringu.

Velká cena Velké Británie F1:
1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:22:49,328, 2. Webber (Aus./Red Bull) + 15,188, 3. Barrichello (Braz./Brawn GP) + 41,175, 4. Massa (Braz./Ferrari) + 45,043, 5. Rosberg (Něm./Williams) + 45,915, 6. Button (Brit./Brawn GP) + 46,285, 7. Trulli (It./Toyota) + 1:08,307, 8. Räikkönen (Fin./Ferrari) + 1:09,622.