Briatore: Skončil jsem, abych zachránil Renault

Témata:

Šedá eminence F1 Flavio Briatore vysvětlil, proč se rozhodl opustit místo šéfa Renaultu ještě před jednáním motoristické rady FIA.

"Obětoval jsem se pro tým,“ tvrdí známý playboy a nyní již bývalý šéf Renaultu Flavio Briatore. Jeho týmu totiž za zinscenování nehody v loňské Velké ceně Singapuru, při které úmyslně havaroval Nelson Piquet, aby umožnil vyhrát svému stájovému kolegovi Fernandu Alonsovi, hrozí vyloučení z šampionátu F1.


Úmyslná nehoda Nelsona Piqueta:A šedovlasý elegán doufá, že jeho krok obměkčí Mezinárodní automobilovou federaci, která o celém případu bude rozhodovat v pondělí 21. září, kde se bude jednat už jen o výši trestu. "Renault totiž nepřímo přiznal vinu za bouračku Nelsona Piqueta a nebude zpochybňovat obvinění, která jsou na něj vznesena,“ vysvětluje pro tn.cz Tomáš Richtr, expert na F1.


Vzorem Mclaren


Proto se zdá být i vhodná strategie, kterou Renault v případu používá. "Renault přijde k FIA a řekne: byla to jen individuální akce Pata Symondse a Flavia Briatoreho a abychom ukázali, že s tím nic nemáme společného, tak jsme je propustili,“ zmiňuje Richtr oba hlavní muže, kteří odešli z movité stáje.A co na to Briatore? "Prostě jsem se snažil zachránit tým. Je to moje povinnost. Proto jsem skončil," tvrdil dnes pro deník Mirror Briatore, jenž ve středu oficiálně ukončil své mnohaleté působení v Renaultu spolu s šéfinženýrem Patem Symondsem. A proč to udělali? "Renault na oplátku očekává mírnější trest, než kdyby trval na své nevině,“ vysvětluje Richtr.

 

A ví to i celá stáj Renault, která se prostřednictvím svého provozního ředitele Patricka Pélaty od obou mužů distancovala. "Nelíbí se nám to, ale také by nebylo dobré, aby pochybení dvou lidí zastínilo práci zaměstnanců celé společnosti a týmu formule 1," čekl Péláty německé stanici RTL.Ten připomněl i případ z blízké minulosti, kdy se tento postup vyplatil. "Podobný případ se stal nedávno, kdy McLaren lhal po Velké ceně Austrálie a okamžitě se zbavil ředitele Ryana a odstranil šéfa týmu Rona Dennise. Díky tomu vyvázl jen s podmínkou. Provinění Renaultu je ale mnohem závažnější, takže musí počítat s přísnějším trestem,“ dodává Richtr, komentátor závodů F1 na TV NOVA.


Jak celá kauza, která je jedním z největších skandálů v historii F1, dopadne, to bude jasné již v pondělí.

 

hrc TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 10:25 12:30

   Fotbal: AC Sparta Praha - FC Hradec Králové

   12:30

   Winter Games - Freeski & Snowboard

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   NHL: Colorado Avalanche - Detroit Red Wings

   14:50

   Marek Hyka - Hlavou dolů (2)

   15:05

   Element (405)

 • Nova Sport 2

  • 11:15 13:45

   NBA 360

   13:45

   NBA: Boston Celtics - Los Angeles Lakers

   15:50

   UFC 246: McGregor vs. Cowboy

   17:55

   Basketbal: Teksüt Bandirma - RASTA Vechta

   19:50

   Cape Pioneer - Part 2

   20:15

   Winter Games - Freeski & Snowboard

Celý Program