Lener: Vliv na národní tým bude obrovský. Odešli světoví hráči

Slavomír Lener
Zdroj: Mediafax
Téma:

Generalního manažera národního hokejového týmu Slavomíra Lenera smrt tří český reprezentantů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka při tragédii v Jaroslavi hluboce zasáhla. Uvědomuje si, že český hokej přišel o světové hráče, o kostru reprezentace, ale také o skvělé lidi a dobré kamarády.

"Hned když se to stalo, když jsem se to včera dozvěděl, tak se mi to propojilo s rokem 1948, kdy páteř našeho mužstva zahynula nad kanálem La Manche. A teď opět odešla páteř týmu. Dva centři a obránce – kapitán. Když jsem byl kluk a tehdy šest československých hokejistů zemřelo, vnímal jsem to, že zemřely ikony, ke kterým jsem vzhlížel. Věřím, že ten smutek, bolest, ta hořká pilulka, která v nás dnes je, že jsme ztratili vynikající kluky, parťáky, že spoustu ostatních hráčů požene k tomu, aby se zlepšovali a byli k sobě tvrdí,“ řekl Lener.
 

Nezapomeneme…
 

"Vždycky jsme stavěli nároďák na tom, že zápasy nerozhodovali individuality, ale kabina. Kluci táhli za jeden provaz a všichni stavěli výkon mužstva nad ten osobní. A tihle tři byli ikony našeho hokeje, šli příkladem, byli pečlivý, tvrdí sami k sobě. Tyto jejich vlastnosti teď přispějí k tomu, že na ně nikdy nezapomeneme.
 

Byli to nejen hráči, ale také blízcí přátelé
 

"Hodně vztahů hráč, trenér, manažer je dnes založeno i na kamarádské rovině a já si je takhle budu pamatovat. Jako skvělé hráče, svěřence i přátele. Jejich odkaz hokeji je  obrovský, protože malí kluci, kteří teď uvidí fotky a sestřihy o jejich činech, budou chtít být stejně dobří jako byli oni."
 

Následky pro reprezentaci? Obrovské
 

"Vliv na národní tým bude obrovský. Karel byl nejlepší obránce, který tady jezdil a k tomu dva světoví centři. Ty díry se budou těžko zacelovat, ale na druhou stranu to bude motivace pro ostatní, kteří je budou chtít nahradit. Těžko říct, co to s týmem udělá, když tyto ikony budou na střídačce chybět, ale když to vezmu z historie, tenkrát nám trvalo deset let, než jsme se z toho zmátořili a začali vozit medaile,“ dodal Lener, který na závěr decentně apeloval na všechny hokejisty.
 

"Tato tragédie určitě zapůsobí na všechny hráče, kteří je znali. Ať už jako spoluhráče nebo soupeře. Věřím, že ty kluky to vyburcuje, aby byli poctivější a do zápasů dali mnohem více. Makali nadoraz a dokázali se vydat ze všech sil,“ uzavřel.

TV Nova TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Bayer Leverkusen - Bayern Mnichov

   15:05 16:55
   16:55

   Czech rally 2020 (1)

   17:20

   Rychlá kola (7)

   17:45

   Hokej: Jaroslav Pouzar - 1.český vítěz Stanley Cupu

   18:05

   NHL Classic games: Chicago Black Hawks - Edmonton OilersVítezný gól Jaroslava Pouzara ve Finále Konference Clarence Campbella (3.5.1983)

   19:50

   Element (417)

 • Nova Sport 2

  • NHL: Anaheim Ducks - Washington Capitals

   15:00 16:50
   16:50

   RunTour - Ostrava

   17:00

   Fotbal: Classic match Ligue 1: AS Saint - Etienne - Olympique Lyon

   18:45

   Nova Cup - Most

   19:00

   NBA Classic Games: Cleveland Cavaliers - Chicago Bulls

   20:40

   NBA - Geniální akce 2015 - 2020

Celý program