Sparta porazila Zlín i počtvrté a je v semifinále, Slavia utrpěla debakl ve Vítkovicích

Hokejisté Sparty Praha vyhráli v pátém utkání čtvrtfinále play-off hokejové extraligy nad Zlínem 6:1 a po vítězství 4:1 v sérii postoupili do semifinále. V kritické situaci jsou hokejisté Slavie, kteří po vítkovické blamáži prohrávají v sérii už 1:3.

Hokejisté z východu Moravy začali boj o přežití v extraligovém play-off pěkně zostra. Ve čtvrté minutě sice musel čelit zlínský brankář nájezdu Broše, ale v následujících minutách se musel činit především brankář Sparty. Po velkých šancích Kolára a Köhlera se v největší příležitosti úvodu utkání ocitl Vlach. Potomek zlínské ikony projel mezi dvěma beky, a i když měl puk na dlouhou hokejku, stačil ještě udělat kličku a zamířit nad Přikrylův beton. Puk ale trefil pouze tyčku.

Sparťanskou kanonádu odstartoval Výborný

O chvíli později přišel zákonitý trest. Sekundu před vypršením deváté minuty se pošesté v play-off gólově prosadil David Výborný, který zužitkoval Kratěnovu přihrávku k levě tyčce a propasíroval puk milimetrovou mezírkou mezi tyčkou a Bieglovým betonem. O chvíli později to bylo už o dvě branky. Hamrlík neudržel za brankou v souboji puk, který na něm vybojoval Koreis. Okamžitě vyjel před bránu a v pádu dokázal propasírovat kotouč za Bieglova záda. Ještě hůř bylo v 17. minutě, když Galvasův prohřešek proti pravidlům potrestal po závaru před zlínskou brankou Langhammer. Ten uzavřel skóre prvního dějství na 3:0 pro domácí.

Také druhá třetina začala velkou příležitostí Zlína. V roli nahrávače se tentokrát představil Balaštík, který vyzval od levého mantinelu ke skórování své "dvojče“ Lešku. Ten však trefil pouze betony ležícího Přikryla. I tentokrát přišel za nevyužitou šanci trest a hokejisté Sparty mohou děkovat znovu neukázněnému Galvasovi. Zlín v oslabení zaútočil a sparťané se dostali do brejku dva na jednoho, který přesně zakončil Netík. "Sparta byla v zápase hladovější po úspěchu. My jsme v úvodu nastřelili dvě tyčky, je škoda, že z toho nepadly góly. Krátce poté jsme naopak třikrát inkasovali. Chtěl bych Spartě poblahopřát k postupu," zhodnotil uplynulý duel zlínský kouč Vlach.

Utkání mohl zdramatizovat Leška, ale nedal trestné střílení

V momentě, kdy to už vypadalo, že si výborný Přikryl udrží čisté konto, tak se v polovině třetího dějství prosadil v přesilové hře Leška. O nečekané drama se mohl postarat hrdina předchozích okamžiků. Zkušený zlínský hokejista však v nařízeném trestném střílení po Hudcově faulu selhal. Místo toho dostali hosté další gól. V 53. minutě v podstatě rozhodl Vykoukal, který nechytatelnou bombou zvýšil už na 5:1. Definitivní podobu výsledku dal necelé dvě minuty před koncem Langhammer, který se prosadil po rychlém brejku a uzavřel na konečných 6:1. "Věřili jsme v sílu našeho týmu, soupeře předchozí zápasy stály hodně sil, zaskočil nás svou agresivitou. Čím víc utkání Zlín takto odehrál, tím méně mu zbývalo sil. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," uvedl po zápase asistent Sparty Marián Jelínek.

Sparta Praha - RI Okna Zlín 6:1 (3:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. D. Výborný (Kratěna), 12. Koreis, 17. Langhammer (Netík, Jan Hanzlík), 32. Netík (Ton), 53. Vykoukal (Netík, Ton), 59. Langhammer (Netík, Jan Hanzlík) - 51. Leška (Köhler, Hamrlík). Rozhodčí: Minář, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 8848. Konečný stav série: 4:1.

Vítkovická impozantní pětiminutovka rozhodla o vítězství nad Slavií

Po bezbrankové první třetině se na ledě vítkovické ČEZ Arény s góly doslova roztrhl pytel. Co se protagonistům důležitého zápasu nepodařilo za dvacet minut úvodního dějství, to napravili za pouhých 18 sekund druhé třetiny.

Po Markově střílené přihrávce se před Furchem prosadil důrazný Krenželok, který poslal domácí do vedení. O dalších 22 sekund později se trefil Varaďa. Hokejista s bohatými zkušenosti z NHL se zmocnil puku v rohu útočného pásma, najel si před branku Slavie a forhendovou kličkou v pádu překonal Furcha. V čase 24:16 se zdálo být rozhodnuto. Ujčík vybojoval puk na modré nahodil do pásma na Svačinu, který mu puk vrátil. Ujčíkovu střelu ještě stihl Furch vyrazit, ale dojíždějící Hruška zvýšil už na 3:0.

Do konce druhé třetiny se podařilo zkorigovat nejprve Doležalovi a poté Tomicovi, který snížil v 36. minutě na 2:3. Drama však nechtěl připustit Svačina, jemuž netrvalo ani minutu, aby zvýšil na bezpečných 4:2 pro Vítkovice. To byla konečná pro mladého gólmana Dominika Furch, který raději odbruslil na střídačku a do slávistické klece pustil kolegu Nerudu. Nutno říct, že ani jemu se mezi tyčemi nevedlo. Psychicky rozklížená Slavia totiž musela ve Vítkovicích vypít kalich hořkosti až do dna ve třetí třětině, v níž se za Severomoravany trefili ještě Hubáček, Kvapil a sedmý a zároveň poslední hřebíček do slávistické branky zatloukl Jurečka.

Vítkovice Steel - Slavia Praha 7:2 (0:0, 4:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 21. Krenželok (Kvapil, J. Štefanka), 21. Varaďa (Hubáček, Burger), 25. R. Hruška (Ujčík, Svačina), 36. Svačina (R. Hruška, Ujčík), 41. Hubáček (Varaďa, Burger), 45. Kvapil (Klimek, M. Barinka), 55. Jurečka (Hubáček, M. Barinka) - 29. Doležal (Vašíček, Bednář), 36. Tomica (Bednář). Rozhodčí: Hodek, Polák - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:12, navíc Krstev 10 min., Ujčík - Doležal oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 9138. Stav série: 3:1.

Skupina o udržení

Ve skupině o udržení se dařilo Mladé Boleslavi, která porazila České Budějovice na jejich ledě 3:2.  Ve druhém zápase dokázali hokejisté Znojma vyhrát nad Kladnem 4:0 a v tabulce se na Středočechy bodově dotáhli. Dvě branky domácích dal Martin Rýgl a dvakrát se navíc Orli prosadili v přesilovkách.

HC Znojemští Orli - HC GEUS OKNA Kladno 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 6. Selingr (Dopita), 7. Rýgl (R. Erat), 39. Rýgl (Selingr, Dopita), 60. Demel (Švrček, J. Svoboda).

HC MOUNTFIELD - BK Mladá Boleslav 2:3 (1:1, 1:2, 0:0
Branky: 19. Vak (Veselý, Gřegořek), 34. Sičák (Kůrka, Mucha) - 18. Důras (Kočí), 26. Nouza (Pšurný), 32. Král (Padělek, Novák).