GALERIE na nohy mu pomohla vůle

VZEPŘEL SE OSUDU: Hokejista Konstantinov vstal z vozíku a chodí!

Vladimir Konstantinov
Zdroj: Getty Images
Vladimir Konstantinov
Témata:

Býval to chlap jak hora a na ledě nepřekonatelný obránce. Začínal ve slavném CSKA Moskva a v zámoří pak s Detroitem vyhrál Stanley Cup. Jenže jedné osudné noci přišel skoro o všechno. Po vážné nehodě zůstal upoután na invalidní vozík...

V Detroitu se slavilo, město s hokejovou tradicí vyhrálo Stanley Cup po dlouhých 42 letech. Šest dnů po posledním vítězství ale zasáhla fanoušky smutná zpráva. Limuzína s ruskou trojicí Vjačeslav Fetisov, Vladimir Konstantinov a masér Sergej Mnacakanov narazila do stromu. Následky byly děsivé. Mnacakanov zůstal nehybný na spodní polovinu těla. Konstantinov kromě ochrnutí utrpěl i poranění mozku. Hodně špatné zprávy...
 

Jenže Vladimir Konstatinov, odchovaný tvrdou školou hokejové CSKA Moskva, se nevzdal a ihned začal s léčbou. Byl sice upoutaný na vozík, ale stále věřil, že se vše může zlepšit.
 

GALERIE: Vladimir Konstantinov

1
/
7
Zdroj: Getty Images
Vladimir Konstantinov - 1

Inspiraci mu dodaly další oslavy vítězství ve Stanley Cupu rok poté. Kapitán Red Wings Steve Yzerman slavnou trofej sice převzal, ale nad hlavu ji nezvedl. Naopak, přivezl ji Konstantinovovi, který byl na ledě na invalidním vozíku. Na světě byl dojemný příběh. Jenže to nebyl konec. Konstantinov věděl, že chce víc.
 

"Nejprve se rozloučil s kolečkovým křeslem,“ vysvětluje terapeutka Polly Swingleová. "Teď má chodítko. Má sice stále potíže s chůzí, ale je schopný se sám postavit. Denní aktivity normálního života, jako třeba čištění zubů, zvládá sám,“ dodává zdravotní sestra, která se o bývalého hokejistu stará.
 

Konstantinov měl štěstí, že mu tvrdá hokejová dřina dala vůli. A také měl štěstí na prostředí léčby.
 

"Zapojili jsme regeneraci svalů ke zlepšení flexibility jeho kardiovaskulárního systému. Pohyby, kterými posilujeme, se zotavuje jak Vladimirovo tělo, tak i mozek,“ říká atletický trenér Matt Drake, na jehož klinice se Konstantinov léčí.
 

Léčba byla účinná a bývalý hokejista byl za vytrvalost odměněný. „Během posledních dvou let udělal obrovský pokrok. Dokonce se naučil chodit po schodech nahoru a dolů a velmi bezpečně,“ říká Polly Swingleová. „Pomalu navíc přidává cviky, na které byl zvyklý v hokejovém tréninku. Zkouší stát na nerovném povrchu a začínáme se cviky v kleče,“ dodává terapeutka.
 

Příběh muže, který vstal z invalidního vozíku může inspirovat i další, kterým osud zkřížil životní plány. "Cítím se lépe, pracuji na sobě každým dnem,“ říká Vladimir Konstantinov. Dnes už je schopný odejít po svých nohou z lékařského centra.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 14:45 15:10

   Slackline Special

   15:10

   NHL: Colorado Avalanche - Calgary Flames

   16:55

   Basketbal: Nižnij Novgorod - Iberostar Tenerife

   19:00

   Odpolední sportovní noviny

   19:05

   NHL News

   19:20

   Rebel Prague Darts Masters 2019 - Souboj LegendOhlédnutí za šipkařskou exhibicí s účastí Phila Taylora

 • Nova Sport 2

  • 13:00 16:00

   UFC Fight Night: Overeem vs. Rozenstruik

   16:00

   Element (402)

   16:10

   Fotbal: Montpellier HSC - Paris Saint - Germain

   17:55

   Basketbal: Besiktas Sompo Sigorta - PAOK

   19:55

   Rychlá kola (12)

   20:25

   Basketbal: Elan Béarnais - AEK

Celý Program