Předežene Jágra? Selänne je blízko koruně nejlepšího evropského střelce NHL

Finská hokejová legenda Teemu Selänne se přiblížila koruně nejlepšího evropského střelce v historii NHL, na prvního Jaromíra Jágra po neděli ztrácí jen jednu trefu. Jágr dal v základní části NHL 664 góly, Selänne se 26. letošní trefou dostal na číslo 663.

Pro Selänneho to byl v neděli možná poslední gól před domácími fanoušky Anaheimu. Poslední tři zápasy základní části totiž odehrají Ducks na soupeřových hřištích. Fanoušci stejně jako na konci loňské sezony zaplavili hlediště transparenty "Teemu, zůstaň ještě jeden rok!" V létě oslaví finský veterán dvaačtyřicáté narozeniny, v kariéře ho občas provázela zranění a každé léto poslední dobou zvažuje, zda se ještě do kolotoče NHL vrátí. Pokud ano, byla by to jeho 20. sezona v zámoří.

Anketa

Stihne se Teemu Selänne stát alespoň na čas nejlepším evropským střelcem v historii NHL?

Hlasovalo 153 lidí.

"Je legrační, že diváci skandují taková přání pro hráče tak starého jako jsem já," říkal Selänne po utkání. "Ale je to krásné, musím divákům poděkovat, vždycky jsem s nimi měl krásný vztah. Je čest něco takové slyšet," dodal jedním dechem. Pro Selänneho přijde po sezoně další těžké rozhodování. "Nejsem vůbec nijak rozhodnutý. Uvidíme, co se stane. Vezmu si zase čas na rozmyšlenou a uvidím, jak se budu cítit," přidal ke svým plánům.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Nedělní zápas patřil finským hráčům s křestním jménem Teemu. Edmontonský Teemu Hartikainen dvěma góly v první třetině skóre otevřel, téměř přesně o dvacet let starší Teemu Selänne ještě v první třetině korigoval na konečných 1:2. "Bavili jsme se spolu při vhazování ve druhé třetině," prozradil Selänne. "Je legrační, že většina těch kluků je fakt hodně mladých, mohli by to být moji synové. A hodně si vážím toho, že jim stále stačím a můžu s nimi hrát," doplnil "Finský blesk".

Rodák z Helsinek se od roku 2007, kdy s Anaheimem získal Stanleyův pohár, každé léto rozhoduje, zda bude pokračovat. Také tentokrát bude poslouchat své tělo. "Zatím se cítím dobře, moje schopnosti podle mého neklesají, ale v létě je to vždycky dlouhý a těžký proces. Kdybych se cítil jen na devadesát procent, nešel bych do toho," uvedl Selänne.

Na začátku sezony finský útočník naznačil, že to bude jeho poslední ročník v NHL, ve druhé polovině probíhající sezony, ale stále častěji mluvil o tom, jak ho to baví a stále má výkonnost. Vždyť klubové kanadské bodování vede se 64 body (26+38) před druhým obhájcem Hartovy trofeje pro nejužitečnějšího hráče NHL Coreym Perrym (58 bodů).

Ovšem také Jaromír Jágr nevyloučil, že by i v příští sezoně v NHL pokračoval. O všem pravděpodobně rozhodnou výsledky Philadelphie v play off, kam se Flyers, na rozdíl od Anaheimu, probojovali.